Vas expansiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    Vas expansiune

    Cum se calculeaza capacitatea vasului de expansiune ?
    ceva link-uri ?
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    Free tools and information for engineering and design of technical applications.

    www.caleffi.com -Rivista idraulica Nr.22

    Comentariu

    • maiam
      Membru
      • 24.aug.2006
      • 211

      #3
      Pana aflam cum se calculeaza, putem folosi un sifon inox de 5 litri. Nu prea mai au alta intrebuintzare!

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        Mai bine un butoi de varza

        Comentariu

        • freeway
          Incepator
          • 02.iun.2007
          • 19

          #5
          Vas expansiune

          Buna ziua,

          1. Cum se face "initializarea " vasului de expansiune. Trebuie sa aiba o anumita presiune prestabilita? cum o realizez?
          2. La racordurile de la C.T. , tur si retur se pune doar garnitura de clingherit, simplu fara altceva.? ( gen silicon, sau ??? )


          Multumesc tuturor

          Comentariu

          • gogoson
            Membru Marcant
            • 14.oct.2006
            • 621

            #6
            fara apa vasul de expansiune are o presiune de 1.5 bari in perna de aer. ( poti sa verifici cu un manometru de masina)
            De obicei vine din fabrica cu aer-ul in el

            Comentariu

            • freeway
              Incepator
              • 02.iun.2007
              • 19

              #7
              Si daca nu are presiunea de 1,5 ? Sa inteleg ca pot sa-i fac singur presiunea ?

              Multumesc.

              Comentariu

              • mx81
                Membru Marcant
                • 21.ian.2006
                • 322

                #8
                Da .

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  #9
                  vas expansiune inchis versus deschis

                  tot cautand sa cumpar o centrala cu lemne, m-am lovit si de problema vasului de expansiune, care pe mine ma cam incurcat.

                  Toti producatorii decentrale pe lemne recomand folosirea vasului de exp deschis ca o masura de protectie in cazul in care nu exista o sursa permanenta de apa. Toate bune dar nu imi este clar de ce cel deschis protejeaza mai bine decat cel inchis.
                  Iata ce am inteles eu ca ca face un vas de exp. Unde grasesc va rog sa ma corectati

                  1. Datorita incalzirii apei de la 10-15 grd la 80 de grd, se dilata. (fizica spune ca apa se dilata cu 4.2% de la 0-100 grd), deci am nevoie de un vas de exp cu un volum de 5 % din volumul total al apei din instalatie (am inteles ca se adauga si o rezerva, in sensul "se recomanda" ca vasul sa fie cam 20-30% din volum instalatie, dar de ce rezerva asta asa de mare, eu n-am inteles.)

                  2. Multi spun ca vasul de exp poate inmagazina caldura, sau se poate folosi pe post de vas tampon termic. Eu nu inteleg cum se poate folosi din moment ce ai o singura intrare in vas si nu exista posibilitatea de circulare a apei din vas de exp, decat prin termosifon si trebuie sa-l pui cu gura in sus si teava trebuie sa aiba diametru mare ..... complicat oricum

                  3. In cazul folosirii unui cazan pe lemne situatia se complica putin, in sensul ca focul nu poate fi controlat exact, si in cazul intreruperii pompei de circulare ( din diferite motive) in cazan folcul arde inca o vreme buna. Atunci se intampla sa creasta temperatura, dar si presiunea in sistem datorita dilatarii apei cu 5%. Dar vasul de exp tocmai asta face: preaia prin perna sa de aer acea fiferenta de presiune.
                  In plus la canzane se monteaza o supapa de presiune. Deci nu presiunea afecteaza cazanul. Atunci temperatura mai mare. Practic pe masura ce apa din cazan se incalzeste tot mai multa apa este scoasa afara de catra supapa de presiune. In timp apa incepe sa fiarba in sistem-> deci creste presiunea => supapa de presiune scoate si mai multa apa si/sau abur din instalatie.
                  In concluzie cazanul ramane pe uscat si se incalzeste prea tare si anumite componenete se strica. DECI cazanul se strica datorita temperaturiisi nu presiunii. Daca ar exista o sursa permanenta de apa atunci, serpetina de racire din cazan ar circula apa rece si ar raci cazanul.

                  4. Acum vasul de exp deschis are urmatoarele functii in plus fata de cel deschis.
                  -fiind deschis nu se poate acumula presiune in sistem, deoarece apa ar da "pe afara" si ar esi din sistem
                  -in cazul in care pompa se opreste si focul in cazan continua sa arda apa ajunge la temp de de fierbere. Cu un vas deschis firberea ar avea loc in vas de exp si nu in sistem si astfel nu ai avea aer in sistem. Totusi conteaza unde conectezi vasul, daca il pui pe tur atunci are loc fieberea in sau la nivelul vasului, dar si pierderile de caldura in regim normal ar fi mai mari. De fapt producatorii recomand ca vasul deschis sa fie pus pe retur pentru a elimina pierderile.

                  Eu am facut un test. Am luat apa de la robinet si am pus-o la fiert intr-un vas deschis pe aragaz. Cand apa a ajuns la 80-85 de grade a inceput sa fiarba in clocot. Deci, datorita impuritatilor din apa, apa fierbe mai jos, pe la 80 de grd. In schimb in manualele cazanelor pe lemne se recomanda folosirea cazanului la o temp de 70 in regim normal pentru a se evita formarea condesului in caza. Dar daca eu folosesc cazan deschis atunci la 80 de grd mie ii fierbe apa si in timp raman fara ea, deci trebuie sa completez, deci bag alte impuritari in sistem si tot asa. Chestia asta mie nu imi e clara.

                  Apoi, pe masura ce focul arde, apa incepe sa fiarba dar nu mai creste presiunea datorita vasului deschis, dar in final vei ramane fara apa deci cazanul se va strica tot datorita temperaturii ridicare din el.
                  Evident daca ai avea o sursa permanenta de apa atunci prin serpentina de racire, cazanul s-ar raci si nu ar mai exista probleme.

                  In concluzie, mie nu imi este foarte clar de ce in cazul in care nu exista o sursa permanenta de apa, toti producatorii recomanda folosirea unui vas de expansiune deschis. Singurul avantaj este ca nu mai depinzi de siguranta de presiune care se poate defecta in cazul folosirii unui vas inchis. Pana la urma, cazanul se va strica datorita temperaturilor mari la care se ajunge in ambele situatii si cu vas inchis si cu vas deschis.

                  va rog sa ma lamuriti si pe mine

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    #10
                    Intr-o instalatie de incalzire se foloseste apa dedurizata nu apa direct de la robinet.

                    Vasul de expansiune deschis are doua racorduri care merg la cazanul de incalzire (turul si returul) prin care se asigura o protectie temporara la supraincalzirea apei din cazan. Racordarea conductelor de siguranta (asa se numesc) la cazan se face prin intermediul unor robineti speciali cu 3 cai iar diametrul conductelor este egal cu diametrul racordurilor (tur/retur) de la cazan.

                    Vasul de expansiune este permanent racordat la alimentarea cu apa (dedurizata) deci niciodata nu se goleste de apa.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • gogoson
                      Membru Marcant
                      • 14.oct.2006
                      • 621

                      #11
                      Maiestre,
                      tot nu e clar. ( sau poate sunt eu )

                      Apa deduriza de ia tot de la robinet numai ca se filteaza folosind diferite tipuri de filtre, nu ?

                      De ce spui ca vasul de exp ( cel deschis presupun) este permanent racordat la apa dedurizata? Daca apa o iau din put, si imi pica curentul atunci hidroforul nu mai merge => deci tot raman fara apa in vasul de exp deschis si se intampla acelasi lucru ca la vas de exp inchis, adica raman fara apa in sistem si ...bum.
                      La fel de bine ar merge si cu vas de xp inchis + supapa de siguranta termica daca am apa rece la dispozitie.

                      O solutie ar fi sa folosesc un rezervor mai mare la hidrofor si sa am mai mult timp apa rece la dispozitie.
                      Singurul avantaj pe care il vad eu, e ca la vas de exp deschis nu mai ai nevoie de ssupapa termina. Dar oare numai asta e avantajul ??? sau nu pricep eu ceva ???

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        #12
                        Pai nu prea este asa nene gogoson.

                        La un vas de expansiune inchis nu ai protectie la supraincalzire pe cand la vasul de expansiune deschis ai aceasta protectie tot timpul deoarece apa poate sa circule pe conductele de siguranta pana la vasul de expansiune unde se raceste si revine in cazan. In acest fel esti protejat chiar daca se opreste curentul si nu mai circula pompa de circulatie.

                        Cu apa este corect ce spui in sensul ca apa din instalatie deci implicit din vasul de expansiune se trece prin filtre sau un dedurizator.
                        Fișiere Atașate
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • gogoson
                          Membru Marcant
                          • 14.oct.2006
                          • 621

                          #13
                          Am mai inteles, in sensul ca vasul deschis are rol si de radiator. Acum se pune problema urmatoare:
                          - la un cazan de 25 kw cat de mare trebuie sa fie vasul deschis ca sa poate prelua caldura? Si daca am un astfel de radiator imens, inseamna ca in regim normal pier cel putin 30% din caldura prin vasul deschis.
                          Daca asta asa realizeaza protectia vasul deschis inseamna ca avem o problema serioasa de randament.
                          Totusi, cred ca un vas deschis nu poate prelua 20kw (sa zicem ca, cazanul nu este la putere maxima in momentul incidentului) timp de 2-3 ore.

                          Comentariu

                          • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                            Membru marcant
                            • 26.dec.2005
                            • 584

                            #14
                            Vasul de expansiune nu are rolul de radiator,el preia doar variatia de volum din circuit si nu se incalzeste.Din schema prezentata de MAX sagetile indica sensul pe care apa se destinde si compenseaza la racirea sistemului.Aceasta solutie are marele dezavantaj ca apa este in contact cu aerul si cantitatea de oxigen nu se reduce din circuit,in comparatie cu sistemul "vas inchis" contribuind la oxidarea conductelor mai rapid.

                            Comentariu

                            • ache2
                              Incepator
                              • 09.ian.2006
                              • 90

                              #15
                              stati un pic, ca m-ati pierdut !
                              cum adica se oxigeneaza apa si pe urma se oxideaza instalatia ? pai daca eu am instalatia de pexal, ce se mai oxideaza ?

                              ca sa fie un piculet mai clar, o s-o luam in ordine !

                              in apa (ca si in alte lichide) exista dizolvata o anumita cantitate de aer ... solubilitatea aerului in apa scade cu cresterea temperaturii, deci un vas deschis va avea avantajul de a lasa aerul dizolvat in apa, sa iasa singurel ...
                              acest fenomen sta la baza degazoarelor din termoenergetica (prietenii stiu de ce si chiar si cum) !
                              deci e de bine !

                              cine spune ca vasul de expansiune se foloseste pe post de vas de acumulare spune timpenii ! punct !
                              despre idiotenia asta nici macar nu merita sa comentez !

                              domnule gogoson, vad ca puneti niste intrebari care ma fac sa ma gindesc la sfaturile pe care le dati in materie !
                              stiu ca pare pretios ce spun, insa ma asteptam sa fiti mai in cunostinta de cauza avind in vedere cite sfaturi ati oferit pe acest minunat forum ...

                              pai ce are continutul de impuritati al apei, filtrul sau cine mai stie ce minune cu vasul de expansiune ? ati spus ca apa isi mareste volumul cu un anumit procent, in anumte conditii (in cazul in speta, presiune atmosferica) ...
                              pai daca stiti asta, ar trebui sa va raspundeti singur !
                              ce are puterea centralei cu volumul de apa din instalatie ? asta depinde de lungimea circuitelor, de dimensiunea tevilor, tipul caloriferelor (mai exact volumul lor) s.a.m.d !
                              o centrala de 20 de kW poate avea un circuit de 200 l sau 100 ... evident ca vasul pentru una o sa fie sanatos mai mare decit la cealalta !

                              dispozitivele de siguranta la suprapresiune (supapele de siguranta) sunt folosite in cazul cazanelor pentru ca pot aparea local cresteri substantiale de presiune datorata evaporari apei ... ma rog, nu numai pentru asta, insa considerati asta ca unul dintre exemple ...
                              dupa cum stiti, legea lui Pascal spune ca presiune actioneaza identic in tot volumul de fluid ...
                              insa ca in cazul tuturor fenomenelor in natura, exista o perioada oarecare pentru egalizarea presiunilor, o inerteie a sistemului, perioada in care, local, se poate depasi presiune admisa ... in acest moment, va veti dori ca supapa sa existe si sa functioneze ...

                              ca raspuns la intrebarea domniei voastre: considerati cresterea de volum datorata cresterii de temperatura, mai adaugati inca citiva litri si aveti necesarul de volum al vasului de expansiune in circuit deschis ...

                              la circuit inchis, valoarea cresterii de volum datorata cresterii de temperatura este aceeasi insa aerul ramas in recipientul folosit pe post de vas de expansiune, se va comprima adiabat (presupunem ca vasul este izolat termic) ...
                              faceti un calcul simplu, si va rezulta volumul de exces necesar !
                              adaugati acest volum la cel deja stiut si iarasi ati gasit volumul vasului de expansiune ...

                              cu tot respectul !
                              un neavenit

                              Comentariu

                              Procesare...