inlocuire cada de baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MDS
    Incepator
    • 30.ian.2006
    • 11

    #16
    Si daca vrei sa te apuci de pus faianta e mai bine sa schimbi mai intai caloriferul. Altfel nu vad cum pui tu faianta asta noua si frumoasa sub brida aia veche si urata. Nu mai zic ca banuiesc ca exista si un sistem de prindere a caloriferului actual de perete. Tot asa, nu vad cum pui faianta frumos pe langa aceasta brida. Evident cand vei schimba caloriferul bridele vor veni in cu totul alta pozitie si nu va fi deloc bine.
    Ai dreptate, exact la asta m-am gandit si eu.
    Intrebarea e daca pot face ceva in directia asta fara sa-i deranjez prea mult pe vecini (adica fara sa le inchid caldura zile intregi). Din cate stiu, pentru orice interventie asupra caloriferelor trebuie anuntati si cei cu repartitoarele, sa vina sa le monteze, sa le sigileze etc.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #17
      [quote="MDS"]
      Si daca vrei sa te apuci de pus faianta e mai bine sa schimbi mai intai caloriferul. Altfel nu vad cum pui tu faianta asta noua si frumoasa sub brida aia veche si urata. Nu mai zic ca banuiesc ca exista si un sistem de prindere a caloriferului actual de perete. Tot asa, nu vad cum pui faianta frumos pe langa aceasta brida. Evident cand vei schimba caloriferul bridele vor veni in cu totul alta pozitie si nu va fi deloc bine
      Intrebarea e daca pot face ceva in directia asta fara sa-i deranjez prea mult pe vecini (adica fara sa le inchid caldura zile intregi). Din cate stiu, pentru orice interventie asupra caloriferelor trebuie anuntati si cei cu repartitoarele, sa vina sa le monteze, sa le sigileze etc.
      Nu este asa complicata problema:
      1.Daca esti hotarit ce calorifer pui putem discuta de sistemul de prindere.

      2.Daca veri sa schimbi conductele ai doar varianta cu oprirea a caldurii citeva ore pina le tai si montezi noile racorduri pentru pexal daca mergi pe varianta asta - in cazul asta la racordul cu coloanele eu as pune robinete de izolare pentr ca nu se stie cind plesneste pexalul. - ai nevoie de un mester aici pentru ca trebuie sa filetezi /sudezi in fucntie de varianta aleasa.

      3.Daca pastrezi conductele este foarte usor sa demontezi bridele , pui linistiti faianta si apoi pui bride de plastic - cu un singur diblu -

      4.Suportul caloriferului, repet, este in functie de ce tip de calorifer montezi.

      5.Daca demontezi caloriferul repartitorul il lasi pe calorifer - atentie sa nu il deterioreri - dai frumos robinetul termostatat jos - si cu anuntatul firmei este o formalitate. Oricum montarea pe noul calorifer trebuie sa o faca ei.

      Problema ta este foarte usoara si iti recomand sa nu te pierzi in detalii mai putin importante. Este important sa iti definitivezi solutia tehnica pe care o adopti pentru a putea pune cap la cap toate celelalte probleme de interconectare, conditionari si prioritati in efectuarea operatiunilor.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • cr1stache
        Incepator
        • 16.nov.2005
        • 57

        #18
        ai grija mare cand desfaci tevile daca nu pocnesc pe moment pot pocni si peste o sapt cand baga cei de la radet presiune mai mare eu de exemplu am patit-o cu un teu a trebuit sa tai teava si sa montez in locul teului un niplu cu piulita holender(cred ca asa se scrie)

        Comentariu

        • cuciuch daniel
          Membru Marcant
          • 31.oct.2005
          • 358

          #19
          e mai nasol de pus faianta cu caloriferul pe pozitie, dar cel mai bine te apuci de toate reparatiile la vara, scoti usor si fara griji si caloriferul, materialele lucreaza mai bine, daca o sa dai faianta jos, o sa trebuiasca sa tencuiesti, iar acest lucru e mai bine de facut vara. spor la treaba
          va multumesc de raspunsuri.

          Comentariu

          • break_noon
            Membru
            • 19.dec.2005
            • 138

            #20
            Nu puneti pexal la incalzire centralizata.

            Astia de la incalizre centralizata poate sa scape o data pe caldura ceva temperatura mai mare, si atunci cam creste si presiunea, si pusca pexalul.
            Si daca pusca pexalul, si nu sunteti acasa, va treziti cu covoarele plutind prin casa.

            La centrala de apartament, daca pusca, se goleste circuitul de caldura, dar acolo nu este prea multa apa, maxim 200-300 de litrii de apa, in functie de calorifere, pe cind la incalzire centralizata o sa tot curga in nestire, pina va observa vecinul de sub voi ca i-ati "pictat" tavanul cu modele nu prea frumoase

            Comentariu

            • MDS
              Incepator
              • 30.ian.2006
              • 11

              #21
              Multumesc tuturor pentru sfaturi.
              Ma gandesc sa renunt la incalzirea centralizata si sa-mi pun centrala, iar tevile sa fie din cupru. In bucatarie este deja teava de gaz pt. centrala, am si un proiect pe care apar toate apartamentele de pe nivel si unde ar trebui fiecare sa-si puna aragazul si centrala.
              In bucatarie trebuie inlocuita gresia si faianta, plus eventual mutata chiuveta cam un metru mai la stanga. Ce ma sfatuiti, ca ordine a operatiilor (inclusiv centrala: s-o montez inainte de gresie, faianta sau mai bine dupa)?
              Daca-mi pun centrala, cred ca in baie ceva tevi o sa treaca si pe sub masca de la vana. Asa ca probabil inlocuirea vanii se va combina cu instalatul centralei...

              Comentariu

              • idg
                Membru marcant
                • 18.iun.2004
                • 321

                #22
                daca vrei tevi ingropate/mascate, spargi, pui tevile, cositorit+lipit si alte alea, faci tot circuitul (trebuie sa ai cumparate caloriferele in prealabil, sa stie meseriasul unde vine cu turul si returul) si le aduci pana la locul unde vrei sa pui centrala.
                Dupa faci toate amenajarile: scurgeri+tevi chiuveta, WC+cada+gresie+faianta+zugraveala si la urma montezi centrala.

                Comentariu

                • idg
                  Membru marcant
                  • 18.iun.2004
                  • 321

                  #23
                  daca vrei tevi ingropate/mascate, spargi, pui tevile, cositorit+lipit si alte alea, faci tot circuitul (trebuie sa ai cumparate caloriferele in prealabil, sa stie meseriasul unde vine cu turul si returul) si le aduci pana la locul unde vrei sa pui centrala.
                  Dupa faci toate amenajarile: scurgeri+tevi chiuveta, WC+cada+gresie+faianta+zugraveala si la urma montezi centrala.

                  Comentariu

                  • MDS
                    Incepator
                    • 30.ian.2006
                    • 11

                    #24
                    Ce inseamna tevi mascate? Sau, altfel spus, cum se pot masca tevile de la centrala? As vrea sa nici nu se vada prea urat, dar sa fie si accesibile in caz ca se intampla ceva si trebuie intervenit (se sparge o teava sau ceva).

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #25
                      tevi mascate inseamna ca sunt ascunse intr-o masca.
                      Aceasta poate fi facuta din diverse materiale ca de exemplu:
                      - rgips-carton
                      -pal melaminat
                      -OSB
                      -materiale plastice
                      -............... etc

                      In zona masti unde trebuie sa ai acces la eventualele armaturi, filtre etc. se monetaza o usa de vizitare facuta de asemenea in diverse moduri, ca de exemplu:
                      -usa din plastic din comert
                      -usa din pal melaninat cu balamale/sina etc
                      -usa de metal
                      etc.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      Procesare...