inlocuire cada de baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MDS
    Incepator
    • 30.ian.2006
    • 11

    inlocuire cada de baie

    Am cumparat recent un apartament si vreau sa renovez complet baia. Printre altele, va trebui schimbata si vana. Intrebarea e: care sunt operatiunile, cum se face treaba asta? Vana e inconjurata din 3 parti de perete, iar in fata e zidita. Trebuie spart neaparat zidul respectiv ca sa poata fi scoasa vana? Cum se demonteaza scurgerea? Trebuie spart intai "zidul" respectiv (masca vanii) si apoi se dezsurubeaza scurgerea de jos, de sub vana? Poate puteti sa-mi dati si un sfat referitor la ce tip de vana sa cumpar. Cea care e instalata acum pare a fi de fonta, eu as prefera ceva de ceramica sau cu aspect cat mai apropiat. Pe la Praktiker am vazut niste vani care pareau a fi de tabla, cel putin mie asa mi-au lasat impresia.
    PS: Pe langa schimbat vana, va trebui sa schimb practic tot ce este in baie: baterii, instalatii sanitare, gresie, faianta. In ce ordine e cel mai bine sa se execute aceste operatii?
    Orice sfat e binevenit. Va multumesc!
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    #2
    Daca e de fonta.. eu nu vad cum puteti sa o ridicati de acolo chiar daca o desprindeti. Deci trebuie daramat zidul din fata cazii si scoasa cada. Dupa ce dai jos zidul abia atunci ajungi la piulita de la scurgerea de dedesupt. Apoi scoti si surubul de la prea-plin. Se scoate cada afara cu totul. Insa iti trebuie vreo 3 oameni....

    Cada... sa ne zici pe care ai ales-o.

    Dupa ce totul e gol acolo e bine sa dai cu hidroizolator peste tot. Inlocuiesti in zid conductele de apa si bateria. Tot pe sub cada se trage de obicei si un pexal care sa duca la robinetul pentru masina de spalat. Deci in cealalta parte a cazii iese acest robinet afara (bine, depinde cum e baia si unde e masina de spalat...) In mod normal se face din caramizi un suport pe care sta cada. Probabil deja exista. Se pune cada noua, se zideste, se lasa si gura de vizitare. Urmeaza faianta.

    Spor la treaba !
    Stefan

    Comentariu

    • MDS
      Incepator
      • 30.ian.2006
      • 11

      #3
      Multumesc pt. raspuns. Inteleg ca daca e de fonta, vana e foarte grea si pt. asta e nevoie de 3 oameni, nu?
      Incerc sa atasez si niste poze, ca sa vedeti si cum arata vana acuma. Poate e posibila o reconditionare. Astept sfaturi...
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #4
        Da, cada e foarte grea. Trebuie daramat zidul ce se vede in ultima poza.
        Si la mine e cam aceeasi situatie. Insa parca arata mai bine cada si tot vreau sa o schimb.... Nu cred ca are rost sa te chinui sa o reconditionezi.
        Cred ar fi bine sa muti si bateria de la cada pe celalalt perete, deasupra prea-plinului.

        Si eu la vara vreau sa fac cam aceeasi miscare. M-am gandit la un buget de 3500 lei noi pentru renovat complet baia. Cine stie ce va fi....

        Masina de spalat ma gandeam ca vine fata in fata cu chiuveta (daca iei dintr-aia SLIM) si de aia ziceam de robinet in partea din dreapta a ultimei poze. Eventual tot pe sub cada se trage si scurgerea pentru masina de spalat ca sa nu mai pui furtunul in cada.
        Stefan

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Se pare ca ai seroios de munca si tot atat de serios de cheltuit o caruta de $.

          Nu stiu ce ai in minte la ce anvergura a lucrarilor te gandesti dar eu as vedea lucrurile astfel:
          0.Presupun ca WC este in stinga ghiuvetei.

          1.Demontat si aruncat perete cada, cada, ghiveta, WC+bazin, faianta, gresie, masca tevilor de la ghiveta.

          2.reparat pereti in functie de tipul lor si stare alegi o varianta
          3.Daca stai la etajul 4 (ultimul) este mai bine pentru ca poti modifica masca tevilor in sensul ca o poti micsora in zona superioara si asfel poti monta altfel ceva rafturi, corpuri, constructii de rigips, oglinda etc.
          4.In zona cu instalatii din masca schimbi ceea ce trebuie, repozitionezi in functie de noua configuratie a cadei de baie sau poate pui cabina adanca de dus, etc.
          5.Faci o masca de tevi noua (eventual din gips - carton, verde neaparat)
          6.pui faianta si gresia
          7.Instalezi noile obiecte sanitare
          8.daca vrei masina de spalat rufe se pare ca nu ai avea loc decat in continuarea WC-ului daca am presupus bine amplasarea acestuia si atunci cind o folosesti intinzi furtunul pe ghiuveta sau cada (depinde de solutia aleasa de tine), nu uita ca refularea acestui furtun trebuie sa fie la o anumita inaltime.
          Si c-am atat deoacamdata.

          Ai ceva bani de bagat , nu glumesc.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • MDS
            Incepator
            • 30.ian.2006
            • 11

            #6
            Anvergura lucrarilor la care ma gandesc se poate rezuma in cateva cuvinte: ras cam totul la zero si refacut.
            WC-ul este in stanga chiuvetei, iar intre usa si WC este spatiu pt. masina de spalat, vreo 60 si ceva cm. (in caz ca nu incape o masina de spalat normala, una cu incarcare verticala incape sigur, ca sunt mai inguste).
            Nu stau la ultimul etaj din bloc, deci varianta cu micsorat masca pica. Trebuie neaparat modificata masca? Nici macar nu stiu din ce e facuta, ca e acoperita toata cu faianta.
            Robinetul (bateria) de la vana nu vreau sa-l mut, eu zic ca e ok acolo.
            Rezervorul de la WC nu mai e alimentat de sus din perete, ci dintr-o teava care vine de jos din masca, imediat dupa apometre. Teava asta are un T la un moment dat, de unde presupun ca era alimentata cu apa masina de spalat a vechilor proprietari.
            In rest, ce sa mai zic... vreau cada, nu cabina de dus...
            Aveti idee cam cat ar costa toata distractia asta?
            Multumiri pt. raspunsuri.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Postat în original de MDS
              Anvergura lucrarilor la care ma gandesc se poate rezuma in cateva cuvinte: ras cam totul la zero si refacut.
              Aveti idee cam cat ar costa toata distractia asta?.
              Pai atunci daca intra masina de spalat intre usa si wc este perfect, te legi din teu, daca zici ca exista si pui si un robinet pentru a opri alimentarea masinii daca ai nevoie. sunt robinete cu iesire exact pe marimea furtunului de la masina.

              Cit costa distractia? Sa incercam sa numaram, in functie de pretentiile tale:

              faianta ~4.000.000 lei
              gresie ~1.000.000 lei
              materiale faianta+gresie (adeziv, chit etc) ~1.000.000-2.000.000 lei
              ghiuveta ~minim 1.000.000 lei
              cada ~ minim 5.000.000 lei
              WC ~ minim 1.500.000 lei
              alte materiale inclusiv instalatii ~2.000.000 lei
              de aici mai departe pune si tu in functie de ce m-ai schimbi
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • pit82us
                Incepator
                • 30.iun.2005
                • 24

                #8
                Trebuie obligat sa spargi peretele acela pe care se sprijina si ceva mai mult imprejurul ei .
                Eu am patit asa ceva si dupa 2 zile de chin am ajuns sa scot cada pe usa de la baie unde am constatat ca este prea mare ca sa iasa pe usa ( cada fusese montata inaintea tocului de usa ) , si a trebuit sa o sparg bucati cu un baros .
                Daca nu vrei sa mai folosesti aceea cada te sfatuiesc sa o spargi in bucati si iti vei usura mult din munca .
                Spor la treaba !
                Mester Manole
                ( in devenire )

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Postat în original de pit82us
                  Trebuie obligat sa spargi peretele acela pe care se sprijina si ceva mai mult imprejurul ei .
                  Eu am patit asa ceva si dupa 2 zile de chin am ajuns sa scot cada pe usa de la baie unde am constatat ca este prea mare ca sa iasa pe usa (cada fusese montata inaintea tocului de usa) si a trebuit sa o sparg bucati cu un baros .
                  Daca nu vrei sa mai folosesti aceea cada te sfatuiesc sa o spargi in bucati si iti vei usura mult din munca !
                  Peretele din fata cazi nu este de sprijin pentru cada ci doar de acoperire a parti din fata a cazii. Cada de fonta este intotdeauna montata pe 4 picioare metalice (solide) deoarece este foarte grea. Asa cum arata cada est numai buna de aruncat si ideea cu sprtul este buna pentru ca nu stiu daca are cineva chef sa se chinuie sa o coboare pe scari.

                  Investitia totala asa cum spunea un coleg se pare ca este in jur de 30.000.000 lei. Oricum cred ca maruntisurile ne omoara ca sa nu mai vorbim de mnopera in cazul in care nu o facem de unii singuri.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • idg
                    Membru marcant
                    • 18.iun.2004
                    • 321

                    #10
                    ...baroase, baroase si iar baroase! Sparge masca de zidarie, sparge cada in bucati, da jos orice nu-ti convine...
                    Ordinea montarii e logica: incepi cu tot ceea ce inseamna infrastructura (instalatii, sape draci-laci) si termini cu montarea bateriilor si a celor de deasupra faiantei/gresiei (WC, chiuveta, cuiere, rafturi, blabla)

                    Comentariu

                    • MDS
                      Incepator
                      • 30.ian.2006
                      • 11

                      #11
                      Multumesc pt. raspunsuri.
                      Ma gandeam sa schimb si caloriferul, dar banuiesc ca nu se poate face treaba asta fara a opri incalzirea pe toata coloana. E vreo problema daca schimb caloriferul doar mai la vara? Sau e mai nasol de schimbat dupa ce e pusa faianta?
                      PS: Ce magazine/firme imi recomandati pentru gresie, faianta, obiecte sanitare, materiale, etc. (in Cluj)?

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Postat în original de MDS
                        Ma gandeam sa schimb si caloriferul, dar banuiesc ca nu se poate face treaba asta fara a opri incalzirea pe toata coloana. E vreo problema daca schimb caloriferul doar mai la vara? Sau e mai nasol de schimbat dupa ce e pusa faianta?
                        PS: Ce magazine/firme imi recomandati pentru gresie, faianta, obiecte sanitare, materiale, etc. (in Cluj)?
                        Nu stim cum este pozitionat/montat caloriferul tau (robineti pe tur /retur - dar ma indoiesc ca are asa ceva) insa daca te apuci sa dai jos faianta si pui alta este nromal ca si sub calorifer sa fie placat peretele cu faianta - deci caloriferul trebuie dat jos.
                        Poate vrei sa schimbi tipul de calorifer - tip port-prosop, mai trebuie schimbati si robinetii daca sunt uzati/blocati/antici - si deci trebuie sa opresti caldura macar cit refaci racordurile. Daca am stii exact situatia de la fata locului poate putem si mai precisi. oate ne pui si o poza cu caloriferul existent sa vedem despre ce este vorba.

                        Despre magazine din Cluj cred ca doar un clujean sau unul din zona ta poate recomanda. Daca stiu bine aveti Praktiker si in Cluj - este o varianta.

                        Magazine Delta nu aveti?
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • MDS
                          Incepator
                          • 30.ian.2006
                          • 11

                          #13
                          Incerc sa atasez si o poza cu caloriferul din baie.
                          Pe la Praktiker am fost si m-am uitat, despre magazine Delta n-am auzit prin Cluj.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            Postat în original de MDS
                            Incerc sa atasez si o poza cu caloriferul din baie.
                            In cazul asta este simplu.

                            Pastrezi tevile de tur si retur, opresti putin caldura s-au te descuri fara sa o opresti - dar trebuie sa blindezi repede conductele (robinetul termostatat nu inchide de tot ) si poti sa lucrezi in liniste fara calorifer. Faci toata treaba si dupa asta montezi noul calorifer - insa monteaza si un robinet pe retur .

                            Atentie la interventia asupra repartitorului si rob. termostatat vorbeste cu cei care l-au montat - are regim special
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • i96nds
                              Membru marcant
                              • 03.ian.2006
                              • 427

                              #15
                              Eu daca as fi in locul proprietarului as schimba si conductele alea orizontale ce sunt vechi. Adica sa pui pexal in locul lor. Dar astea existente sunt prinse acum in perete cu brida. Si daca vrei sa te apuci de pus faianta e mai bine sa schimbi mai intai caloriferul. Altfel nu vad cum pui tu faianta asta noua si frumoasa sub brida aia veche si urata. Nu mai zic ca banuiesc ca exista si un sistem de prindere a caloriferului actual de perete. Tot asa, nu vad cum pui faianta frumos pe langa aceasta brida. Evident cand vei schimba caloriferul bridele vor veni in cu totul alta pozitie si nu va fi deloc bine.
                              Stefan

                              Comentariu

                              Procesare...