Inchidere pod rulou culisant actionat electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • zorrack
    Incepator
    • 26.dec.2007
    • 34

    Inchidere pod rulou culisant actionat electric

    Pot inchide un pod cu o deschidere de 2m/ 0,9m cu un rulou aluminiu culisant actionat electric?
    Face cineva asa ceva, tehnic e posibil?
    Nu vreau sa inalt cu constructie din rigips si scara e fixa de lemn.
  • zorrack
    Incepator
    • 26.dec.2007
    • 34

    #2
    schita
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      S-a mai pus aceasta intrebare la care tot eu am mai dat un raspuns .Acesta : nu cred ca este nevoie sa inventati ceva ci sa adaptati ce exista pe piata in mod uzual , lucru ce va poate asigura fiabilitatea produsului .
      Ideea mea era sa se foloseasca un oblon exterior izolat termic si actionat electric . Oblon de geam . Chiar daca la geam functioneaza vertical , nu vad de ce sa nu functioneze si orizontal . Parerea mea este sa luati legatura cu un producator mai amabil pentru a studia tot principiul si mecanismul de functionare pentru a decide daca este viabila re-convertirea in chepeng orizontal .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • zorrack
        Incepator
        • 26.dec.2007
        • 34

        #4
        Asa am sa fac, ideea era daca stie cineva o firma cu recomandari bune.

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 909

          #5
          Golul respectiv nu trebuie sa fie etans, izolat si sa aiba un estetic adaptat interiorului locuibil?
          In aceste conditii ideea nu este deloc stralucita.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de ConsultantTamplarie
            Golul respectiv nu trebuie sa fie etans, izolat si sa aiba un estetic adaptat interiorului locuibil?
            In aceste conditii ideea nu este deloc stralucita.
            Poate perfect etans , nu , dar sigur este izolat si estetic .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 909

              #7
              Odata cu lipsa de etanseitate se disipa si izolatia.
              Daca un oblon exterior are ca rol protectia fata de lumina solara peste o suprafata vitrata care ea insasi izoleaza si etanseaza, aici problema este cu totul diferita.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Din punct de vedere al rezistentei, durabilitatii si izolatiei oferite varianta cu aluminiu izolat este superioara / Nu comparati eficienta jaluzelelor interioare cu rulourile exterioare pentru ca nu suporta comparatie. Cele interioare nu realizeaza decat umbrirea. Este citat din DVS
                Acum va intreb eu , de cite ori ati recomandat sau vindut aceste rulouri mergind pe ideea de izolare termica ?
                Unde ati auzit dvs ca exista un sistem glisant cu maxima eficienta termica ?
                Fișiere Atașate
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Consultant Tamplarie
                  Moderator
                  • 27.mai.2008
                  • 909

                  #9
                  Nu ajungem nicaieri daca mergeti pe ideea de a rastalmaci cuvintele mentionate.
                  Acolo este clar ce am spus si nu vad legatura intre presupusele actiuni personale (asta daca exista pentru ca nu aveti de unde sti!) si recomandarile sau parerile exprimate aici. Acolo era vorba de o discutie intre cele rulouri exterioare, interioare si obloane.
                  Daca considerati ca am gresit cu ceva imi place sa mi se spuna franc in fata, fara alte pesupuneri si insinuari. Nu se supara nimeni, doar din acest motiv invatam toata viata.

                  No ofence!

                  Comentariu

                  • zorrack
                    Incepator
                    • 26.dec.2007
                    • 34

                    #10
                    Atunci ce solutie propuneti?
                    Banii nu reprezinta o problema.

                    Comentariu

                    • mariusmihai0174
                      Incepator
                      • 17.oct.2009
                      • 30

                      #11
                      Este interesanta ideea. Acelasi lucru doresc sa-l fac si eu. Sunt curios daca gasesti firma ce poate realiza asta si la ce suma se va ridica "investitia".

                      Comentariu

                      • zorrack
                        Incepator
                        • 26.dec.2007
                        • 34

                        #12
                        Ar trebui sa fim mai constructivi pe aceasta arie, parerea mea.
                        Va tin la curent.

                        Comentariu

                        • Cristian Zavate
                          Incepator
                          • 04.iul.2015
                          • 2

                          #13
                          Răspuns la: Inchidere pod rulou culisant actionat electric

                          Buna ziua, am fost si eu in situatia de a cauta solutie pentru aceasta problema, am cautat peste tot ceva sa pot adapta si nu am gasit, am intrat pe forumuri si am gasit inclusiv aceasta discutie in 2013.

                          Aflandu-ma in aceasta situatie, si avand neaparata nevoie de o solutie am inceput sa caut profile si materiale existente in piata pe care sa le imbin pentru a realiza usa culisanta pe orizontala de care aveam nevoie. Incercarile acestea au fost fara succes de asemenea si intr-un final m-am asezat la masa de lucru incepand sa proiectez piesa cu piesa intregul ansamblu, dupa care am trecut la faza de executie si am reusit astfel sa creez un chepeng culisant pe orizontala ce a intrecut chiar si propriile asteptari.

                          Stiind ca nu am gasit asa ceva in piata am mers mai departe pentru a breveta creatia si astazi putem realiza la cerere modelul de chepeng prezentat pe www.chepengculisant.ro - tel 0723.602.515
                          Ultima editare de Cristian Zavate; 24.apr.2018, 21:01.

                          Comentariu

                          • Cristian Zavate
                            Incepator
                            • 04.iul.2015
                            • 2

                            #14
                            Răspuns la: Inchidere pod rulou culisant actionat electric

                            Postat în original de zorrack
                            Atunci ce solutie propuneti?
                            Banii nu reprezinta o problema.

                            Buna ziua, am fost si eu in situatia de a cauta solutie pentru aceasta problema, am cautat peste tot ceva sa pot adapta si nu am gasit, am intrat pe forumuri si am gasit inclusiv aceasta discutie in 2013.

                            Aflandu-ma in aceasta situatie, si avand neaparata nevoie de o solutie am inceput sa caut profile si materiale existente in piata pe care sa le imbin pentru a realiza usa culisanta pe orizontala de care aveam nevoie. Incercarile acestea au fost fara succes de asemenea si intr-un final m-am asezat la masa de lucru incepand sa proiectez piesa cu piesa intregul ansamblu, dupa care am trecut la faza de executie si am reusit astfel sa creez un chepeng culisant pe orizontala ce a intrecut chiar si propriile asteptari.

                            Stiind ca nu am gasit asa ceva in piata am mers mai departe pentru a breveta creatia si astazi putem realiza la cerere modelul de chepeng prezentat pe www.chepengculisant.ro

                            Comentariu

                            Procesare...