Montarea si reglarea usilor metalice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 904

    Răspuns la: Răspuns la: Montarea si reglarea usilor metalice

    Postat în original de hspinache
    Am desfacut broasca, pentru ca nu mergea rotund, banuind ca nu este unsa. Ceva ungere avea. Am pus o poza, ca sa fie mai clar. Pe scurt, ivorul are un ax de 5.8mm diametru, pe ax are o amputisare, pe doua parti, care il aduce in zona amputisata (adica doar in dreptul fantelor) la 6.4mm, saiba patrata sta in acesta amputisare cind este actionata de miner.Dupa cit gindesc eu, dupa o perioada, cind fie se va largi un pic gaura din saiba sau se va uza umarul amputisat, saiba poate sa scape si ivorul va fi impins permanent de arc. M-am adresat la cei de la garantie si au ca mi se pare, ca nu s-a mai intimplat, ca nu exista.
    Acea perioada nu poate fi atat de mica pe cat s-ar presupune, de regula trec destui ani pana sa se uzeze acea parte. Probabil va ceda altceva din broasca decat zona respectiva. Cred ca va faceti griji inutil iar cei de la garantie nu au ce sa va faca in aceasta directie, nefiind o problema cu broasca din acea cauza.

    Comentariu

    • chitziman
      Incepator
      • 31.oct.2007
      • 21

      Răspuns la: Montarea si reglarea usilor metalice

      scuze daca s-a mai postat

      la o usa metalica jos de tot freaca usa de toc..sigur s-a slabit balamaua cand orsa vina mesterii la ce sa fiu atent s-ar rezolva usor problema?

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 904

        Răspuns la: Montarea si reglarea usilor metalice

        Postat în original de chitziman
        la o usa metalica jos de tot freaca usa de toc..sigur s-a slabit balamaua cand orsa vina mesterii la ce sa fiu atent s-ar rezolva usor problema?
        Au venit meseriasii? Au rezolvat problema?
        Daca ne puneti foto cu balamalele am putea vedea situatia exacta insa lasarea balamalelor la o usa metalica nu este o situatie obisnuita. Ce Ce usa aveti si de cand este montata?

        Comentariu

        • Marius Titulescu
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 24.feb.2016
          • 20

          Răspuns la: Montarea si reglarea usilor metalice

          Salutare. Cum ai rezolvat problema? Imi poti recomanda un meserias?

          Comentariu

          • sovignon
            Membru
            • 22.oct.2014
            • 126

            Vreau sa pun o ușă metalica la o casa din bca la țară . Problema e ca ușa am luat-o de la cineva care a schimbat-o și când a scos-o s-a strâmbat puțin tocul. As putea cumva sa îndrept tocul, sau ușa e compromisa?
            Si de asemenea, dacă ușa e cu deschidere pe dreapta în interiorul casei, se poate monta invers , cu deschiderea în exterior?
            Multumesc.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Depinde ce inseamna "stramb" Se poate icnerca o indreptare daca tocul permite si aveti cum sa in duceti in planul normal.
              O usa cu deschiderea spre interior nu se poate monta invers si nici nu va recomand.

              Comentariu

              • dragos1
                Incepator
                • 20.sep.2022
                • 17

                "Sa accept varianta ei (cu ridicarea tocului si montajul shildurilor) sau sa schimb usa cu totul?"
                Shield -ul este tăblița aceea (contra placa) care se montează pe toc după montajul ușii. Dacă ușa se închide ușor și etanșează, atunci ea trebuie să rămână și să i se pună contra placa pe ea (pe toc).
                Recomand ușile metalice Mega door. Producătorul le face bine, și arată ca o ușă de calitate. Cele mai multe uși nu arată decât ca niște table sudate între ele la repezeală și puse două placaje peste acest ansamblu de sudură. Este un chin, un blestem pentru meseriași să monteze aceste fiare care doar la fier vechi ar fi acceptate.

                Comentariu

                • dragos1
                  Incepator
                  • 20.sep.2022
                  • 17

                  De obicei, contra placa ușilor metalice chinezești vine cu o îndoitură care se poate regla, și care ajută la etanșeitatea ușii. Ca în imaginea aceasta: https://vasion.ro/broasca-incastrata...536-39762.html

                  Comentariu

                  • dragos1
                    Incepator
                    • 20.sep.2022
                    • 17

                    Postat în original de cristimeseriasu
                    Montare usa metalica de exterior la apartament

                    Salut!Intrebare pentru cei care au montat USI ce materiale am nevoie la montarea unei usi de exterior apartment si pasii care trebuie sa-i urmez (mentinez ca usa este metalica,gata pus pe toc,distanta dintre usa si peretii laterali si peretele de sus de aproximativ 10 cm.)?
                    În mod normal spațiul trebuie să fie cu 2-3 cm mai mare decât tocul interior al ușii metalice. Asta dacă zidul este drept. Înălțimea trebuie să fie tot la fel, tot cu 2--3 cm mai mare decât partea interioară a tocului ușii metalice, măsura fiind luată din parchet/gresie, și nu din șapă.
                    Nu există un STAS la uși, după cum nici Ceaușescu nu a făcut blocurile și găurile de la uși la un STAS. De obicei se mai sparge zidul, grinda în lățime și înălțime după caz. Dar mai puțin de 5 cm nu se poate sparge din beton.

                    Comentariu

                    Procesare...