Revizie , verificare instalatie gaze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Revizie , verificare instalatie gaze

    Dupa cum stiti , in urma ordinului 5 din 2009 al ANRE , sintem OBLIGATI sa facem verificarea instalatiei la doi ani , si revizia la 10 ani . Este obligatoriu si in caz de lipsa documentelor la un control , PA ! contor gaze .
    La verificare sau revizie trebuie actele de verificare ale echipamentului folosit , acte verificare cos ( nu mai vechi de 6 luni ) , daca este cazul , toata documentele .
    In Bucuresti ,
    - o firma autorizata cere 200 lei revizia , bani ce nu includ eventualele reparatii . ( 3 focuri )
    - firma GDF ( adica a lor ) 73 lei ( 3 focuri )
    -o firma ...50 lei ....

    Cum este posibil ca o firma oarecare sa ceara un tarif mai mic decit firma GDF ?
    A mai facut cineva in Bucuresti aceasta revizie sau verificare si in ce a constat , la citi bani ?

    Pina la raspunsuri , sa intelegem ca acum , la 2 ani , platim aceste verificari , costuri care eventual se adauga la verificarile echipamentului .
    Incepe sa devina mai rentabila incalzirea cu curent electric .
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Pai daca aia cu 50 lei or da doar hartia si fac doar o verificare vizuala e justificabil.

    In rest nu stiu, la noi au facut anul asta revizia de 10 ani si parca a fost vreo ( nu mai tin minte exact) 200-250 lei revizia pe 8 focuri (apart.)
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Postat în original de VYS
      .... au facut anul asta revizia de 10 ani si parca a fost vreo ( nu mai tin minte exact) 200-250 lei revizia pe 8 focuri (apart.)
      Voi aveti 8 focuri in apartament , sau 8 apartamente au fost ?

      Nimeni , nimic ??? Toata lumea si-a rezolvat aceasta problema sau nici nu stiati de ea ?
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        he he .. pai de unde atetea focuri la bloc!
        Doar 8 apartamente.

        Au venit, au verificat scaparile de gaze la fiecare apartament, la contorul general si cam atata.
        Nu am fost acasa personal dar mi-au demontat cuptorul ca sa aiba acces la plita si au verificat ce e pe acolo.
        Nu stiu daca au verificat si altfel traseul interior dar este cert ca au terminat in aceeasi zi pe scara noastra dat fiind ca au fost toti vecinii acasa si si-au putut face treaba.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Sigur va va interesa subiectul cind veti primi acasa somatie!
          Deci !
          Vecinii mei au facut revizia de 10 ani cu firma lu'Peste , si cei 50 de lei au fost de fapt 250 lei .Eu n-am vrut sa fac cu ei , n-am vrut nici cu firma de gaze cu care mai colaborez , am ales sa fac cu " proprietarul " adica cu GDF .
          Azi am rezolvat , pret 73 lei , plata pe factura . Fara probleme si complicatii . Este adevarat ca vecinii se oftica , dar asta este .

          Trebuie totusi o precizare .
          Si pretul de la firma ' prajita " si de la GDF , este pretul stas , fara eventuale remedieri . Remedierile se platesc separat .

          Ca ultima informatie , din decembrie , GDF va face si ISIR-ul la centrale . Sa vedem cu ce preturi ies pe piata . De fapt , se vrea ca 85-90 % din tot ce inseamna lucrari de gaze si echipamente de gaze , instalatii , tot , tot , sa le faca ei .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • sprite75
            Incepator
            • 12.iun.2007
            • 90

            #6
            gaze

            Pe mine in Slobozia m-a costat 100 ron verificarea centralei de la firma care asigura service la Ariston si 50 verificarea instalatiei de gaze cu un coleg ce si-a deschis o firma special pentru asa ceva, eu zic ca e bine !
            Salut sunt un tip curios din fire.

            Comentariu

            • Ranettius
              Membru Marcant
              • 18.oct.2005
              • 592

              #7
              Postat în original de VYS
              he he .. pai de unde atetea focuri la bloc!
              Doar 8 apartamente.

              Au venit, au verificat scaparile de gaze la fiecare apartament, la contorul general si cam atata.
              Nu am fost acasa personal dar mi-au demontat cuptorul ca sa aiba acces la plita si au verificat ce e pe acolo.
              Nu stiu daca au verificat si altfel traseul interior dar este cert ca au terminat in aceeasi zi pe scara noastra dat fiind ca au fost toti vecinii acasa si si-au putut face treaba.
              La mine teava intra in casa SUB blat (si merge 1 m) apoi am racordul flexibil, ca care am acces la robineti prin dulap (am peretii laterali ai dulapului cu gauri pe unde trece teava).

              Sa-i vad eu sa ceara sa desfac cuptorul dupa ce m-am chinuit 2 ore sa-l pun pe pozitie... Ii pun sa dea cu pensula prin gaura laterala din peretele dulapului..

              Glumesc, insa daca tot avem montat senzori, inclusiv la bucatarie la aragaz, de ce as mai avea nevoie de alte verificari la instalatia interioara?

              Dupa mine e acceasi aberatie ca la masinile noi. Domle, ai revizia tehnica facuta la service autorizat, la timp (de obicei la interval mai mic de 2 ani, ca asa te obliga garantia), cu stampila etc -> nu mai faci ITP.

              Ei, in fine...

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de Ranettius
                .....Glumesc, insa daca tot avem montat senzori, inclusiv la bucatarie la aragaz, de ce as mai avea nevoie de alte verificari la instalatia interioara?
                ..............
                Dupa mine e acceasi aberatie ca la masinile noi. Domle, ai revizia tehnica facuta la service autorizat, la timp (de obicei la interval mai mic de 2 ani, ca asa te obliga garantia), cu stampila etc -> nu mai faci ITP.
                Senzorul de gaz este o masura suplimentara deci nu poate fi unica . Instalatia este instalatie si se cere a fi perfecta ; senzorul in principal se refera si este pt echipament / consumator , in secundar pt scaparile de gaze de pe teava .
                ......
                La masina , revizia prin garantie este frectie si nu inseamna verificarea integrala a sigurantei si functionarii ei . Revizia nu este obligatorie si nu exista un act legal si unic pt toate masinile . Cei care fac reviziile in service sint PAPAGALI , cei care fac ITP-ul sint profesionisti autorizati RAR.
                Si care este legatura cu gazele ???
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  La mine au desfacut cuptorul ca sa ajunga la intrarea in plita.
                  Da de ce ai muncit 2 ore sa fixezi un cuptor? EU stiu ca dureaza 5 minute toata smecheria, 4 surubele si apoi se extrage usor cuptorul.

                  In orice caz, a sta linistit ca ai senzor de gaz este o greseala. Gazele se pot acumula oriunde gasesc o alveola iar daca senzorul nu este prin zona s-ar putea sa faca bau cu tot cu senzor. Lasa-i sa isi faca treaba.

                  Mircea, or fi ei ceva mai severi insa nu sunt chiar supermeni.
                  Hai sa ma laud, cand au vazut legaturile facute la aragazul meu au zis ca le-a placut, asa ca ma pot considera profesionist.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de VYS
                    Mircea, or fi ei ceva mai severi insa nu sunt chiar supermeni.
                    ..............
                    Hai sa ma laud, cand au vazut legaturile facute la aragazul meu au zis ca le-a placut, asa ca ma pot considera profesionist.
                    Daca te referi la itp-isti ! , nu este vorba numai de severitate ci de procedurile pe care le au pt verificare. Ei chiar verifica masina . Clar ca si la ei se pot face unele smecherii ....
                    ...............
                    Felicitari ! sa ne arati si noua .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      • 29.mar.2024

                      #11
                      Eu nu am inteles ce presupune o verificare si ce presupune o revizie dpdv al operatiilor efectuate. La un bloc unde ai teava, racord flexibil si aragaz, inafara sa vina cu aparatul sa verifice daca sunt scapari (mai nou nu mai e cu spuma de sapun) si eventual sa iti zica sa inlocuiesti racordul flexibil ca nu e conform, ce pot face altceva?

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Răspuns la: Revizie , verificare instalatie gaze

                        Postat în original de Ranettius
                        La mine teava intra in casa SUB blat (si merge 1 m) apoi am racordul flexibil, ca care am acces la robineti prin dulap (am peretii laterali ai dulapului cu gauri pe unde trece teava).

                        Sa-i vad eu sa ceara sa desfac cuptorul dupa ce m-am chinuit 2 ore sa-l pun pe pozitie... Ii pun sa dea cu pensula prin gaura laterala din peretele dulapului..

                        Glumesc, insa daca tot avem montat senzori, inclusiv la bucatarie la aragaz, de ce as mai avea nevoie de alte verificari la instalatia interioara?

                        Dupa mine e acceasi aberatie ca la masinile noi. Domle, ai revizia tehnica facuta la service autorizat, la timp (de obicei la interval mai mic de 2 ani, ca asa te obliga garantia), cu stampila etc -> nu mai faci ITP.

                        Ei, in fine...
                        Am vrut sa mai scriu din aberatiile intilnite pe teren si am gasit acest raspuns vechi ...
                        Da , este nevoie de verificare indiferent de senzorul din casa .
                        Nimeni sau eu n-am auzit pe cineva sa inlocuiasca senzorul la expirare si putin stiu ca au obligatia testarii lui lunare . In principiu nimeni NU stie daca el functioneaza corect .
                        Verificarea ce se face detectorul de gaz este sfinta . Aparatele sint testate , verificate , iscir-izate ....
                        Concluzia este ca indiferent ce si cum arata instalatia in casa , trebuie verificata .
                        In legatura cu mobila .... cite ifose si " rasini " la cei cu mobila " fostificata " ( nu este scris gresit , asa am vrut sa scriu ) .... Regula spune clar si cred ca scrie si in contract , trebuie sa fie acces la instalatie si nu poate fi mascata , obturata . In principiu incercam sa nu demolam casa , dar daca se impune o facem cu placere . mai ales ca asta se taxeaza separat .
                        O precizare in legatura cu acele cuptoare incorporate . O prostie . In circa 30% din cazuri , indiferent de marca cuptorului , am gasit blatul de sub el ARS . Cind spun ars nu inseamna afumat ci ARS in profunzime . Cum procentajul este urias fata de aragazele clasice unde nu exista acest fenomen si risc de incendiu le declar PANARAME.
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Răspuns la: Revizie , verificare instalatie gaze

                          Bine, bine .. deci mai bine cu cuptorul de pamant?
                          Deja cred ca este o exagerare, nu stiu ce si cum ai constatat insa ai verificat care era spatiul de ventilare pe langa acele cuptoare incorporate?
                          Mai presupun ca te-ai referit la cuptoare incorporabile pe gaz si nu la cele electrice.
                          Dupa cum spui, iti arat si eu coptor clasic (aragaz) cu izolatie de rahat si nu poti spune ca sunt mama electrocasnicelor. M-am obisnuit cu stilul tau si cred ca citesc printre randuri insa multi pot sa-si formeze o parere mai putin corecta si nu mi se pare chiar ortodox.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Revizie , verificare instalatie gaze

                            Postat în original de VYS
                            Bine, bine .. deci mai bine cu cuptorul de pamant?
                            Deja cred ca este o exagerare, nu stiu ce si cum ai constatat insa ai verificat care era spatiul de ventilare pe langa acele cuptoare incorporate?
                            Mai presupun ca te-ai referit la cuptoare incorporabile pe gaz si nu la cele electrice.
                            Dupa cum spui, iti arat si eu coptor clasic (aragaz) cu izolatie de rahat si nu poti spune ca sunt mama electrocasnicelor. M-am obisnuit cu stilul tau si cred ca citesc printre randuri insa multi pot sa-si formeze o parere mai putin corecta si nu mi se pare chiar ortodox.
                            ???
                            La cuptoarele incorporabile pe gaz si mobila prevazuta cu ventilatie am gasit arsuri .N-am stat sa studiez ce si cum , nici nu poti face asta sub presiunea timpului si in casa omului , dar cred ca este un mix ! Proasta izolatie / proasta ventilatie / scurgeri din cuptor - totul combinat cu imposibilitatea de a vedea ce se intimpla acolo in spate !
                            Referitor la electrice , azi m-au chemat sa vad o priza arsa in totalitate ( mai ramasese o urma din ce fusese un gew....). Era priza cuptorului electric , montata GRESIT in spatele cuptorului , adica ce spuneam eu , amplasata fara sa poata exista un control asupra ei . Cred ca urma un incendiu ...
                            Nu vad care este faza cu religia , dar constat ca acest sistem de incorporabile are probleme . In definitiv comentam de cei care doresc totul mascat , astupat, lucru total incorect.
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Răspuns la: Revizie , verificare instalatie gaze

                              De data ai ai nuantat raspunsul si ai abordat aspecte legate de manopera si solutia de montare, lucru ce nu are legatura cu resepctiva calitate a electrocasnicelor incorporabile.
                              Atat am dorit sa subliniez, nu este sanatoasa geenralizarea asa cum am inteles eu dinprimul mesaj, acolo unde ai facut referire doar la calitatea incorporabilelor, spunand ca sunt mai praf decat cele vechi - lucru incorect.

                              Sa aveti sarbatori fericite!
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...