Sapa peste termosistem care se macina!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivanov nelu
    Incepator
    • 17.dec.2008
    • 32

    Sapa peste termosistem care se macina!

    Buna ziua!
    Imi cer scuze daca am deschis un topic nou, dar doresc un raspuns urgent la problema mea.
    Situatia ar fi urmatoarea: din dorinta de a limita pierderile de caldura prin placa de beton, am hotarat sa izolez cu extrudat in pod (mansarda nelocuita, dar circulabila).
    Izolatia am realizat-o acum o luna, cu extrudat de 4 cm lipit pe placa de beton, peste care am turnat ulterior o sapa armata de 4 cm (sort, nisip spalat, ciment, plasa rabit).
    Toate bune si frumoase. Dupa doua saptamani, observ cu stupoare ca suprafata sapei incepe sa se macine, sub forma unui praf fin.
    In momentul de fata nu mai stiu ce sa cred. Materialele folosite au fost de cea mai buna calitate, timpul cand a fost efectuata lucrarea era propice...
    As dori un sfat, cum as putea stopa fenomenul de macinare a sapei...Mentionez ca nu vreau sa ma mai inalt prea mult (maxim 1/2 cm) deoarece nu mai pot inchide/deschide usile de la casa scarii/balcon.
    Va multumesc si astept urgent sfaturile dumneavoastra!
    omul cat traieste invata
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15133

    #2
    Ati utilizat o reteta corecta pentru sapa turnata?
    Ati respectat dozajul diverselor elemente?

    Comentariu

    • gcom61
      Incepator
      • 04.iun.2010
      • 75

      #3
      Cu scuzele de rigoare(pt interventie in postul altcuiva),acelasi lucru l-am patit si eu cu o [sapa] de 7-10cm proportie 1:4 ciment:nisip spalat,care dupa ~10 zile cand s-a inceput traficul peste,a inceput sa se macine,desi deasupra fusese presarat un strat de ciment si netezit cu mistria.
      Aveti idee care este cauza?

      Comentariu

      • ivanov nelu
        Incepator
        • 17.dec.2008
        • 32

        #4
        Nu stiu cat de corect am procedat cand am dozat materialele.... stiu doar ca am folosit 2 - 2.5 roabe de agregate la 1 sac de ciment de 40 kg.
        omul cat traieste invata

        Comentariu

        • ivanov nelu
          Incepator
          • 17.dec.2008
          • 32

          #5
          Tot rasfoind de zor paginile forumului, cred ca am aflat motivul pentru care se macina sapa: nu a fost udata dupa turnare! Greseala mea... sper sa nu trebuiasca sa o indepartez...
          Totusi pentru a stopa fenomenul de macinare...ce solutii (daca se poate cat mai putin costisitoare) ar fi?
          omul cat traieste invata

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15133

            #6
            Nu apa ar fi putut fi problema.
            Poate si conditiile de turnare, scurgerea apei sau utilizarea unei cantitati de apa prea mari care a spalat nisipul!

            Nu ati pus problema eliminarii si turnarea unei noi sape?

            Alternativa este amorsarea suprafetei pentru stabilizare si aplicarea unui mortar de reparatii. Un exemplu de mortar pentru reparatii este Ceresit CD24.

            Comentariu

            • ivanov nelu
              Incepator
              • 17.dec.2008
              • 32

              #7
              Deocamdata am ,,rezolvat-o,, in varianta mai ieftina": am intins un strat de tinci de cativa milimetri peste sapa. Daca in cursul iernii va continua sa se macine, am sa o scot si am sa torn alta sapa.
              Toate cele bune!
              omul cat traieste invata

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15133

                #8
                In timp (daca nu pana la primavara), tinciul va "sari" de pe sapa dvs.
                Tinciul este un material de finisare a suprafetelor si nu un "intaritor" al acestora.

                Comentariu

                Procesare...