+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 59

Subiect: Compensare factor de putere

Compensare factor de putere

Bun gasit tuturor!
    Am urmatoarea problema : azi am pus in functiune o coloana de iluminat artificial alcatuita din 54 lampi fluorescente de 36 W fiecare (putere instalata 54 x 36 = 1944 W). Coloana de alimentare este realizata cu MYF 2,5 mmp, iar protectia este asigurata cu disjunctor bipolar Schneider 16 A.
    La aprox. 10 minute dupa punerea in functie a decuplat disjunctorul, lucru care s-a intamplat de 3 ori la rand( de fiecare data dupa aprox. 10 minute de la cuplare). Punand mana pe corpul disjunctorului am observat ca este usor caldut, la fel si conductoarele. Am presupus ca circuitul absoarbe undeva la 25A (n-am avut disponibil clestele-ampermetru pentru a masura exact curentul absorbit). Faptul ca este atat de mare curentul se explica prin aceea ca lampile sunt necompensate (adica nu au condensatoare), factorul de putere fiind in acest caz foarte mic (P/UxI, adica 1944/245 x 25 = aprox.0,31). Am inlocuit disjunctorul de 16 A cu unul de 25A si nu a mai decuplat.
    As dori sa va rog, daca ma puteti ajuta, cu o formula de calcul pentru o baterie de condensatoare pentru compensarea factorului de putere pe care sa o conectez in paralel pe plecarea din disjunctor catre coloana de lampi. M-am uitat asa in fuga prin I7 dar n-am gasit asa ceva (poate nu m-am uitat atent).
    Multumesc anticipat pentru eventuale raspunsuri.

Cu stima.
    LARGO AL FACTOTUM

ceva da cu virgula. de regula balastul electronic are un cos de aproape 1. sa ajungi la 0.3 doar cu balastul clasic e destul de greu de crezut.

Nu poti baga in calcul 25 fara o masuratoare.E doar valoarea sigurantei.
    10 minute pe o sig de 16A insemna aproape 16 A.Deci megre "in blana".Si tensiunea 245 mi se pare foarte mare.Sigur e bun aparatul? Ca 245 V e foarte mult in retea.Doar daca are post trafo in incinta.
    Cu respect .... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Da, este post trafo in incinta, iar aparatul de masura este foarte bun (Benning M1-1 digital) si arata 245 V (pe o faza a retelei am chiar 259 V!).10 minute pe sig. de 16 A inseamna totusi mai mult de 16 A, avand in vedere si usoara incalzire a conductoarelor cu sectiunea de 2,5 mmp, care la numai 16 A nu se produce.Oricum maine voi avea si clestele-ampermetru si voi vedea exact cat este curentul.
    Vreun raspuns si la intrebarea din subiect?
    LARGO AL FACTOTUM

Citat Postat în original de liviu2004
    ceva da cu virgula. de regula balastul electronic are un cos de aproape 1. sa ajungi la 0.3 doar cu balastul clasic e destul de greu de crezut.
    Toate lampile sunt cu balast clasic si fara condensator. Intr-adevar, daca ar fi doar o lampa, ar fi imposibil sa se ajunga la cos de 0,3 dar la o linie de 54 lampi se poate.
    LARGO AL FACTOTUM

curentul la care un c60n c16 sare in aproximativ 10 minute e de 19-29A. la un cos de 0.3 ar iesi acest curent.

referitor la subiect, habar n-am.

Ai AICI ceva ce s-ar putea sa te ajute.SPER.Totusi ... sunt valori exacte ce trebuiesc puse in formule.
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

Am in fata mea 2 corpuri fluorescente:
    -unul 1x36W are condensator 4,2 mf /250V(valoare standard)
    -unul 2x36W are condensator 10 mf /250V(valoare standard)
    Daca ar fi sa o luam fara formule academice nu ii prea greu de aflat capacitatea necesara pt asigurarea compensarii.
    Cu respect ... Ovi

Sa inteleg ca doriti sa va construiti dvs. bateria de condensatori pentru compensare? Cred ca este mai avantajos sa montati bateria de condensatoare cat mai aproape de lampi (de sarcina), astfel s-ar putea optimiza si dimensiunile cablurilor si s-ar diminua pierderile din ele.
    Curentul nu iarta!

Citat Postat în original de Consultant electrice
    Sa inteleg ca doriti sa va construiti dvs. bateria de condensatori pentru compensare? Cred ca este mai avantajos sa montati bateria de condensatoare cat mai aproape de lampi (de sarcina), astfel s-ar putea optimiza si dimensiunile cablurilor si s-ar diminua pierderile din ele.
    Cam asta era si ideea mea, dar nu stiu cum s-o fac.

RaspoElectric a scris:
    Ai AICI ceva ce s-ar putea sa te ajute.SPER.Totusi ... sunt valori exacte ce trebuiesc puse in formule.
    Cu respect ... Ovi

Cred ca ma va ajuta.Multumesc.
    LARGO AL FACTOTUM

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Factor multiplicare index contor trifazat
    De Ranettius în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 28.01.2011, 13:43
  2. Profil compensare VEKA
    De kmeleonuss în forumul Tamplarie
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 26.11.2010, 18:11
  3. Putere centrala
    De computer angel în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 01.08.2009, 22:30
  4. Ce tip de condensatori sa fol pt` un Tablou de compensare ?
    De centum în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 06.06.2007, 21:08
  5. calcul de putere
    De zxm_patrick în forumul Termoizolatii
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 05.08.2006, 20:22

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii