Compensare factor de putere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • IancuMIC
    Membru
    • 27.ian.2013
    • 276

    #46
    Răspuns la: Compensare factor de putere

    Mai intai as vrea sa aflu daca sunteti singurul consumator alimentat din transformatorul despre care vorbiti si daca da spuneti-mi va rog daca grupul de masura are posibilitatea de a inregistra energia totala, activa si reactiva.
    Ultima editare de IancuMIC; 02.feb.2013, 22:19.

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      #47
      Răspuns la: Compensare factor de putere

      Postat în original de ciolacuvaleriu
      sa inteleg ca este cam intuneric cu factorul de putere pe forum
      Citeste aici:

      Comentariu

      • IancuMIC
        Membru
        • 27.ian.2013
        • 276

        #48
        Răspuns la: Compensare factor de putere

        Postat în original de ciolacuvaleriu
        multam pt raspuns.totusi marirea puterii active a unui transformator de 10 kw in cazul meu se poate ,cred ,sa il aduc la 12-13 aprox.nu va contrazic daca o baterie de condensatori bine dimensionata poate ramine sub tensiune tot timpul ,ce i-mi amintesc aveam in statia de distributie cind lucram electrician o ditai baterie cam de 8 m patrati si cred nu mai tin bine minte statea sub tens tot timpu.CITIND undeva pe forum chiar era mentionat ca poti interveni cu condensatori pe un trafo daca e prea mic si nu e nevoie sal schimbi cu unul mai mare asta binenteles nu cu mult .eu folosesc trafo pt consum casnic dar sint undeva la limita cu el uneori si ma gindeam la treaba asta vazind ca -mi scade tensiunea uneori chiar cu 20-25 v .astept sfaturi si pentru asta va multumesc VALENTIN
        In general calculul tehnico-economic care se face in vederea luarii masurilor optime in vederea amelorarii factorului de purere, tine seama de contorizarea energiei active si reactive pe o anume perioada.
        Inteleg faptul ca exploatati un trafo de 10kva, de care va plangeti, dar ar trebui sa stiti ca in perioada cand acest transformator nu e incarcat macar la 80% din puterea sa nominala, factorul de putere este perturbat de componenta care produce magnetizarea acestuia.
        De asemeni motoarele electrice, transformatoarele, balasturile electromagnetice pe care le utilizati, daca le utilizati sunt cateva din cauzele unui factor de putere redus iar consecinta este lipsea de putere activa de care va plangeti.
        Compensarea totala nu e o solutie economica(doar in cazul unor mari consumatori), pentru ca necesita o instalatie automata, a carei pret nu e deloc incurajator, de aceea eu as recomanda o compensare locala, prin intermediul unuor condensatoare legate la bornele fiecarui consumator inductiv.
        As atentiona ca supracompensarea, are acelesi efect si anume scaderea factorului de putere; am experienta acumulata in statiile de transformare cand se lipeau contactele unor contactori din instalatia de compensare si condensatorii ramaneau conectati mult timp la retea.(se vedea la factura)

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          #49
          Răspuns la: Răspuns la: Compensare factor de putere

          Postat în original de IancuMIC
          In general calculul tehnico-economic care se face in vederea luarii masurilor optime in vederea amelorarii factorului de purere, tine seama de contorizarea energiei active si reactive pe o anume perioada.
          Inteleg faptul ca exploatati un trafo de 10kva, de care va plangeti, dar ar trebui sa stiti ca in perioada cand acest transformator nu e incarcat macar la 80% din puterea sa nominala, factorul de putere este perturbat de componenta care produce magnetizarea acestuia.
          De asemeni motoarele electrice, transformatoarele, balasturile electromagnetice pe care le utilizati, daca le utilizati sunt cateva din cauzele unui factor de putere redus iar consecinta este lipsea de putere activa de care va plangeti.
          Compensarea totala nu e o solutie economica(doar in cazul unor mari consumatori), pentru ca necesita o instalatie automata, a carei pret nu e deloc incurajator, de aceea eu as recomanda o compensare locala, prin intermediul unuor condensatoare legate la bornele fiecarui consumator inductiv.
          As atentiona ca supracompensarea, are acelesi efect si anume scaderea factorului de putere; am experienta acumulata in statiile de transformare cand se lipeau contactele unor contactori din instalatia de compensare si condensatorii ramaneau conectati mult timp la retea.(se vedea la factura)
          La ce te referi cans spui 80%?
          80% din puterea activa in kw sau din puterea aparenta in kva?

          Comentariu

          • IancuMIC
            Membru
            • 27.ian.2013
            • 276

            #50
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Compensare factor de putere

            Postat în original de GeorgeTrisina
            La ce te referi cans spui 80%?
            80% din puterea activa in kw sau din puterea aparenta in kva?
            80% din puterea nominala a transformatorului, adica puterea aparenta de la bornele circuitului secundar, exprimata in kva; puterea activa este o variabila, influentata de mai muti factori.
            Daca bine cate imi amintesc, acu ceva ani in urma, acest lucru era stipulat in contractele de furnizare; sper ca nu era numai la persoane juridice.
            Concluzionand, pentru ca o instalatie de o anume putere aparenta nominala sa functioneze eficient(maximum de putere activa), factorul de putere trebuie sa fie cat mai aproape de unitate; factorul de putere minim, neutral, adica cel minim pe care un consumator trebuie sa-l asigure la punctul de delimitare cu reteaua furnizorului, este stabilit la 0.92.

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #51
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Compensare factor de putere

              Postat în original de IancuMIC
              80% din puterea nominala a transformatorului, adica puterea aparenta de la bornele circuitului secundar, exprimata in kva; puterea activa este o variabila, influentata de mai muti factori.
              Daca bine cate imi amintesc, acu ceva ani in urma, acest lucru era stipulat in contractele de furnizare; sper ca nu era numai la persoane juridice.
              Concluzionand, pentru ca o instalatie de o anume putere aparenta nominala sa functioneze eficient(maximum de putere activa), factorul de putere trebuie sa fie cat mai aproape de unitate; factorul de putere minim, neutral, adica cel minim pe care un consumator trebuie sa-l asigure la punctul de delimitare cu reteaua furnizorului, este stabilit la 0.92.
              Prietene: In felul asta in 2 ani arunci transformatorul la fier vechi mai ales daca e uscat (adica model nou fara ulei). Orice trafo incarcat la maxim duce la imbatranirea izolatiei.
              Tine minte sfatul meu:
              Incarcarea maxima admisa pe timp de primavara / toamna este 80% din puterea activa maxima avand un cos fi mediu de 0,8.
              Adica: daca un trafo are 400KVA, atunci puterea maxima activa este de 320KW. Deci, 80% din 320KW inseamna 256KW incarcare optima.
              Altfel il distrugi. Pe timp de iarna nu se admite incarcare mai mica de 30% pt ca crapa izolatia din cauza gerului, iar pe timp de vara nu se admite incarcare mai mare de 70%.
              Retine te rog sfatul asta de la mine ca am imbatranit langa electricitate si nu te invat de rau. Daca vrei sa ajungi la un cos fi cat mai bun, n-ai decat sa-ti montezi baterie de compensare.

              Comentariu

              • IancuMIC
                Membru
                • 27.ian.2013
                • 276

                #52
                Răspuns la: Compensare factor de putere

                Eu sunt de parere ca despre gradul de incarcarea transformatoarelor e o discutie mult mai ampla legata de caracteristicile acestora, timpul total de functionare la sarcina maxima, gradul de izolatie; (apropo, ce ziceti de clasa F?) si oricum nu face obiectul acestui thread.
                Revenind la ideea topicului, dvs imi faceti mie recomandarea de a monta baterie de condensatoare, desi nu eu am dorit informatii despre ameliorarea factorului de putere; alt coleg se plange de acest lucru; vedeti post nr. 37.
                Asa cum am tot amintit, solutia compensarii automate cu baterie de condensatoare e una destul de scumpa, implica niste analize, iar in cazul colegului care utilizeaza acel trafo de 12 kva, nu cred ca e o solutie economica; am facut dealtfel o recomandare, nu o mai repet.
                Multumesc de recomandari.
                Ultima editare de IancuMIC; 05.feb.2013, 14:34.

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  #53
                  Răspuns la: Compensare factor de putere

                  Postat în original de IancuMIC
                  Eu sunt de parere ca despre gradul de incarcarea transformatoarelor e o discutie mult mai ampla legata de caracteristicile acestora, timpul total de functionare la sarcina maxima, gradul de izolatie; (apropo, ce ziceti de clasa F?) si oricum nu face obiectul acestui thread.
                  Revenind la ideea topicului, dvs imi faceti mie recomandarea de a monta baterie de condensatoare, desi nu eu am dorit informatii despre ameliorarea factorului de putere; alt coleg se plange de acest lucru; vedeti post nr. 37.
                  Asa cum am tot amintit, solutia compensarii automate cu baterie de condensatoare e una destul de scumpa, implica niste analize, iar in cazul colegului care utilizeaza acel trafo de 12 kva, nu cred ca e o solutie economica; am facut dealtfel o recomandare, nu o mai repet.
                  Multumesc de recomandari.
                  Pentru a putea determina puterea bateriei am si eu nevoie de niste date:
                  Factorul de putere mediu pe parcursul unui an calendaristic si energia reactiva consumata pe parcursul unui an.
                  Ambele statistici, trebuie defalcate pe luni.
                  Compensarea se face in trei sau cinci trepte.

                  Comentariu

                  • IancuMIC
                    Membru
                    • 27.ian.2013
                    • 276

                    #54
                    Răspuns la: Răspuns la: Compensare factor de putere

                    Postat în original de GeorgeTrisina
                    Pentru a putea determina puterea bateriei am si eu nevoie de niste date:
                    Factorul de putere mediu pe parcursul unui an calendaristic si energia reactiva consumata pe parcursul unui an.
                    Ambele statistici, trebuie defalcate pe luni.
                    Compensarea se face in trei sau cinci trepte.
                    Factura pe ultimile luni, e documentul dupa care se pot obtine informatiile necesare in acest caz; nu e nevoie de un an de monitorizare.
                    O alta metoda este citirea instantanee cu ajutorul cosfimetrului, dar de asemeni sunt necesare mai multe masuratori pe diferite stadii de incarcare a transformatorului.
                    In functie de necesitati, bateria poate avea pana la 12 trepte, functie de care se alege si regulatorul; nu stiu nu exista regulator automat numai pentru 3 trepte.
                    Cu cat bateria are mai multe trepte cu atat compensarea se poate face in limite foarte precise; de exemplu prima treapta pune in circuit un condensator trifazat de 6kvar.
                    Avem in aria de competenta, montate in statiile trafo la firma la care lucrez, baterii cu 6 si 12 trepte.

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      #55
                      Răspuns la: Răspuns la: Compensare factor de putere

                      Postat în original de IancuMIC
                      Factura pe ultimile luni, e documentul dupa care se pot obtine informatiile necesare in acest caz; nu e nevoie de un an de monitorizare.
                      O alta metoda este citirea instantanee cu ajutorul cosfimetrului, dar de asemeni sunt necesare mai multe masuratori pe diferite stadii de incarcare a transformatorului.
                      In functie de necesitati, bateria poate avea pana la 12 trepte, functie de care se alege si regulatorul; nu stiu nu exista regulator automat numai pentru 3 trepte.
                      Cu cat bateria are mai multe trepte cu atat compensarea se poate face in limite foarte precise; de exemplu prima treapta pune in circuit un condensator trifazat de 6kvar.
                      Avem in aria de competenta, montate in statiile trafo la firma la care lucrez, baterii cu 6 si 12 trepte.
                      Poate avea 12 trepte, dar nu si obligatoriu. Alegerea numarului de trepte se face in functie de puterea transformatorului.
                      Si cu ce te impiedica, daca folosesti mai putine in acest regulator?
                      Imagineaza-ti ca pentru 22KW iti este necesara baterie de doar 6KVAr de la un cos fi de 0,7 la 0,92. Atunci ce sa mai vorbim de 10KW?
                      In cazul in care supradimensionezi aceasta baterie n-ajungi la nici un rezultat caci reactivul nu va mai fi inductiv, ci va fi capacitiv.
                      Din cauza asta ma interesa si cos fi mediu pe luna ca sa pot determina tangenta de fi.

                      Comentariu

                      • IancuMIC
                        Membru
                        • 27.ian.2013
                        • 276

                        #56
                        Răspuns la: Răspuns la: Compensare factor de putere

                        Postat în original de GeorgeTrisina
                        Alegerea numarului de trepte se face in functie de puterea transformatorului.
                        Mai multe trepte ofera regulatorului o plaja mai mare in ceea ce priveste optiunea de cuplare a capacitatii optime, deci un reglaj mai fin.
                        Imagineaza-ti ca pentru 22KW iti este necesara baterie de doar 6KVAr de la un cos fi de 0,7 la 0,92. Atunci ce sa mai vorbim de 10KW?
                        Repet: Pentru un consumator care exploateaza un trafo de 10Kw, nu este rentabil economic sa utilizeze o instalatie de compensare automata; compensarea locala a fiecarui consumator inductiv e o solutie acceptata financiar mai usor.
                        In cazul in care supradimensionezi aceasta baterie n-ajungi la nici un rezultat caci reactivul nu va mai fi inductiv, ci va fi capacitiv.
                        Din cauza asta ma interesa si cos fi mediu pe luna ca sa pot determina tangenta de fi.
                        Am spus acelasi lucru cateva posturi mai inainte.
                        Determinarea cea mai utilizata se face pe baza facturii; se mai poate face si instant cu ajutorul cosfimetrului, dar masuratorile nu sunt intotdeauna relevante; e nevoie de mai multe masuratori, in diferite stadii de incarcare a consumatorului.
                        Postat în original de GeorgeTrisina
                        Compensarea se face in trei sau cinci trepte.
                        Cum ati ajuns la aceasta concluzie?. De ce nu 4?

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #57
                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Compensare factor de putere

                          Postat în original de IancuMIC
                          Mai multe trepte ofera regulatorului o plaja mai mare in ceea ce priveste optiunea de cuplare a capacitatii optime, deci un reglaj mai fin.

                          Repet: Pentru un consumator care exploateaza un trafo de 10Kw, nu este rentabil economic sa utilizeze o instalatie de compensare automata; compensarea locala a fiecarui consumator inductiv e o solutie acceptata financiar mai usor.

                          Am spus acelasi lucru cateva posturi mai inainte.
                          Determinarea cea mai utilizata se face pe baza facturii; se mai poate face si instant cu ajutorul cosfimetrului, dar masuratorile nu sunt intotdeauna relevante; e nevoie de mai multe masuratori, in diferite stadii de incarcare a consumatorului.

                          Cum ati ajuns la aceasta concluzie?. De ce nu 4?
                          1.Asta e la mintea cocosului ca mai multe trepte faci reglaj mai fin, dar problema e ca nu gasesti asa condensatori mici.
                          2.Nu ca n-ar fi rentabil, dar nu se gasesc asemenea condensatori mici sub 0,5KVAr ca sa faci in trepte mai multe. Pentru tot postul iti trebuie max. 3KVAr.
                          3.N-am observat posturile tale de mai inainte scuze. Pe baza facturii bineinteles, dar te intreb: ai contor de energie reactiva ca sa pot vedea indexele de pe reactiv? Chiar si lunar e deajuns un cos fi mediu.
                          4.Asta poti s-o faci intre 3 si 5 trepte, chiar si 4. Nu m-am referit strict la 3 sau la 5. Numarul de trepte il determini in functie de puterea condensatorilor.
                          Poti face si compensare locala, nu-i o problema, numai sa calculezi riguros bateria locala. Altfel ajungi la un reactiv capacitiv si nu faci nimic.

                          Comentariu

                          • IancuMIC
                            Membru
                            • 27.ian.2013
                            • 276

                            #58
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Compensare factor de putere

                            Postat în original de GeorgeTrisina
                            Pe baza facturii bineinteles, dar te intreb: ai contor de energie reactiva ca sa pot vedea indexele de pe reactiv?
                            Exista contoar care are posibilitatea de masura atat a energiei activa cat si reactive. Ex. ACE 6000 sau ACE SL 7000. Cei care au trifazat ar trebui sa aiba asemenea tip de contor.
                            Poti face si compensare locala, nu-i o problema, numai sa calculezi riguros bateria locala. Altfel ajungi la un reactiv capacitiv si nu faci nimic.
                            Cred ca nu m-ati inteles; nu de o intreaga baterie, ci de montarea unui condensator in circuitui consumatorului inductiv; motoare, balasturi, etc.
                            Am citit despre problemele cu, care s-a confruntat un user de pe acest forum, in legatura cu factorul de putere scazut de lampile fluorescente; din ce stiu acestea vin echipate cu condensator asa ca...

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              #59
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Compensare factor de pute

                              Postat în original de IancuMIC
                              Exista contoar care are posibilitatea de masura atat a energiei activa cat si reactive. Ex. ACE 6000 sau ACE SL 7000. Cei care au trifazat ar trebui sa aiba asemenea tip de contor.
                              Cred ca nu m-ati inteles; nu de o intreaga baterie, ci de montarea unui condensator in circuitui consumatorului inductiv; motoare, balasturi, etc.
                              Am citit despre problemele cu, care s-a confruntat un user de pe acest forum, in legatura cu factorul de putere scazut de lampile fluorescente; din ce stiu acestea vin echipate cu condensator asa ca...
                              Pai eu ce-am spus in legatura cu compensarea locala? nu acelasi lucru? motoare, neoane, etc. La astea ma refeream sa le calculezi capacitatile bine.
                              Daca ai motor trifazat trebuie sa-i pui la borne baterie adica 3 condensatori montati in triunghi. La monofazate scapi repede cu un condensator.

                              Comentariu

                              Procesare...