Compensare factor de putere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Compensare factor de putere

    Bun gasit tuturor!
    Am urmatoarea problema : azi am pus in functiune o coloana de iluminat artificial alcatuita din 54 lampi fluorescente de 36 W fiecare (putere instalata 54 x 36 = 1944 W). Coloana de alimentare este realizata cu MYF 2,5 mmp, iar protectia este asigurata cu disjunctor bipolar Schneider 16 A.
    La aprox. 10 minute dupa punerea in functie a decuplat disjunctorul, lucru care s-a intamplat de 3 ori la rand( de fiecare data dupa aprox. 10 minute de la cuplare). Punand mana pe corpul disjunctorului am observat ca este usor caldut, la fel si conductoarele. Am presupus ca circuitul absoarbe undeva la 25A (n-am avut disponibil clestele-ampermetru pentru a masura exact curentul absorbit). Faptul ca este atat de mare curentul se explica prin aceea ca lampile sunt necompensate (adica nu au condensatoare), factorul de putere fiind in acest caz foarte mic (P/UxI, adica 1944/245 x 25 = aprox.0,31). Am inlocuit disjunctorul de 16 A cu unul de 25A si nu a mai decuplat.
    As dori sa va rog, daca ma puteti ajuta, cu o formula de calcul pentru o baterie de condensatoare pentru compensarea factorului de putere pe care sa o conectez in paralel pe plecarea din disjunctor catre coloana de lampi. M-am uitat asa in fuga prin I7 dar n-am gasit asa ceva (poate nu m-am uitat atent).
    Multumesc anticipat pentru eventuale raspunsuri.

    Cu stima.
    LARGO AL FACTOTUM
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #2
    ceva da cu virgula. de regula balastul electronic are un cos de aproape 1. sa ajungi la 0.3 doar cu balastul clasic e destul de greu de crezut.

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #3
      Nu poti baga in calcul 25 fara o masuratoare.E doar valoarea sigurantei.
      10 minute pe o sig de 16A insemna aproape 16 A.Deci megre "in blana".Si tensiunea 245 mi se pare foarte mare.Sigur e bun aparatul? Ca 245 V e foarte mult in retea.Doar daca are post trafo in incinta.
      Cu respect .... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        #4
        Da, este post trafo in incinta, iar aparatul de masura este foarte bun (Benning M1-1 digital) si arata 245 V (pe o faza a retelei am chiar 259 V!).10 minute pe sig. de 16 A inseamna totusi mai mult de 16 A, avand in vedere si usoara incalzire a conductoarelor cu sectiunea de 2,5 mmp, care la numai 16 A nu se produce.Oricum maine voi avea si clestele-ampermetru si voi vedea exact cat este curentul.
        Vreun raspuns si la intrebarea din subiect?
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Postat în original de liviu2004
          ceva da cu virgula. de regula balastul electronic are un cos de aproape 1. sa ajungi la 0.3 doar cu balastul clasic e destul de greu de crezut.
          Toate lampile sunt cu balast clasic si fara condensator. Intr-adevar, daca ar fi doar o lampa, ar fi imposibil sa se ajunga la cos de 0,3 dar la o linie de 54 lampi se poate.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            #6
            curentul la care un c60n c16 sare in aproximativ 10 minute e de 19-29A. la un cos de 0.3 ar iesi acest curent.

            referitor la subiect, habar n-am.

            Comentariu

            • RaspoElectric
              Membru Marcant
              • 17.feb.2009
              • 707

              #7
              Ai AICI ceva ce s-ar putea sa te ajute.SPER.Totusi ... sunt valori exacte ce trebuiesc puse in formule.
              Cu respect ... Ovi
              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #8
                Am in fata mea 2 corpuri fluorescente:
                -unul 1x36W are condensator 4,2 mf /250V(valoare standard)
                -unul 2x36W are condensator 10 mf /250V(valoare standard)
                Daca ar fi sa o luam fara formule academice nu ii prea greu de aflat capacitatea necesara pt asigurarea compensarii.
                Cu respect ... Ovi
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Sa inteleg ca doriti sa va construiti dvs. bateria de condensatori pentru compensare? Cred ca este mai avantajos sa montati bateria de condensatoare cat mai aproape de lampi (de sarcina), astfel s-ar putea optimiza si dimensiunile cablurilor si s-ar diminua pierderile din ele.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Cherubino
                    Living Legend
                    • 10.iul.2006
                    • 1688

                    #10
                    Postat în original de Consultant electrice
                    Sa inteleg ca doriti sa va construiti dvs. bateria de condensatori pentru compensare? Cred ca este mai avantajos sa montati bateria de condensatoare cat mai aproape de lampi (de sarcina), astfel s-ar putea optimiza si dimensiunile cablurilor si s-ar diminua pierderile din ele.
                    Cam asta era si ideea mea, dar nu stiu cum s-o fac.

                    RaspoElectric a scris:
                    Ai AICI ceva ce s-ar putea sa te ajute.SPER.Totusi ... sunt valori exacte ce trebuiesc puse in formule.
                    Cu respect ... Ovi

                    Cred ca ma va ajuta.Multumesc.
                    LARGO AL FACTOTUM

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Bateriile de condensatoare sunt echipate si cu rezistente de descarcare pentru prelungirea vietii componentelor, cu protectii fuzibile pe fiecare element pentru protectia impotriva scurtcircuitarii. O sa ma gandesc la o solutie cat mai adecvata pentru prb. dvs.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1688

                        #12
                        Postat în original de Consultant electrice
                        Bateriile de condensatoare sunt echipate si cu rezistente de descarcare pentru prelungirea vietii componentelor, cu protectii fuzibile pe fiecare element pentru protectia impotriva scurtcircuitarii. O sa ma gandesc la o solutie cat mai adecvata pentru prb. dvs.
                        Va multumesc. Intre timp am masurat curentul absorbit de bateria de lampi si acesta este 27,9 A. Asadar, datele problemei sunt urmatoarele:
                        - putere instalata P=1944W
                        -tensiunea de alimentare U=241V
                        - curent absorbit I=27,9 A.

                        factorul de putere=P/U x I = 1944/241 x 27,9 = 0,29
                        Am fost nevoit sa inlocuiesc si disjunctorul de 25A montat ieri cu unul de 32A. Acum vad ca merge, nu mai decupleaza,iar conductoarele sunt doar usor caldute,nu reprezinta o problema. Astept in continuare sfaturile dvs.

                        Cu stima.
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          #13
                          Postat în original de RaspoElectric
                          Am in fata mea 2 corpuri fluorescente:
                          -unul 1x36W are condensator 4,2 mf /250V(valoare standard)
                          -unul 2x36W are condensator 10 mf /250V(valoare standard)
                          Daca ar fi sa o luam fara formule academice nu ii prea greu de aflat capacitatea necesara pt asigurarea compensarii.
                          Cu respect ... Ovi
                          Daca inteleg bine, ar insemna ca in cazul meu, la 1944 W, ar trebui sa am o baterie de condensatoare de aprox. 220 microfarazi ? Pe de alta parte, am calculat cu ajutorul fisierului atasat in mesajul precedent puterea reactiva necesara acestei baterii si mi-a rezultat 3,5 KVar (am calculat sa cresc factorul de putere de la 0,3 la 0,9). Am calculat si capacitatea bateriei, cu ajutorul aceluiasi fisier si mi-a iesit doar 0,018 microfarazi.Mi se pare cam mica, dar am verificat de 2 ori calculul si n-am gasit nicio greseala
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • liviu2004
                            Membru marcant
                            • 03.ian.2007
                            • 508

                            #14
                            n-ar merge cate un condensator in fiecare corp de iluminat? ar iesi destul de ieftin. cred.

                            Comentariu

                            • Adamescu Ion
                              Living Legend
                              • 21.sep.2008
                              • 1105

                              #15
                              + sau - ?
                              Circuit capacitiv sau inductiv?
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...