Profil compensare VEKA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kmeleonuss
    Incepator
    • 15.oct.2010
    • 1

    Profil compensare VEKA

    Stie cineva unde gasesc profile de compensare VEKA cu 5 camere care sa fie si pe stoc?
    Am gasit la unii de 15, 30 si 100, dar vin intr-o saptamana, iar mie mi-ar trebui pana sambata.
  • morioka70
    Membru
    • 16.aug.2009
    • 297

    #2
    Re: profil compensare veka

    Postat în original de kmeleonuss
    Stie cineva unde gasesc profile de compensare veka cu 5 camere care sa fie si pe stoc ? am gasit la unii de 15, 30 si 100 dar vin intr-o saptamana. mie mi-ar trebui pana sambata.
    Profilele de compensare de 15 si 30 mm de la Veka inclin să cred că au decat 4 camere de izolare, nu 5, cum incearcă cei de la Qfort sa-i pacalească pe clienti. Iar pe zona de imbinare cu tocul, profilul de compensare (extensia) formează decat o singură cameră de izolare termică.
    Si eu sunt in situatia Dvs. Am comandat o extensie de 15 mm si nu e suficientă. A trebuit să mai comand incă una de 30, pe care s-o pun peste cea de 15, ca să micşorez ditamai luftul de 5 cm de la partea frontală a unui balcon. N-am ce-i face, asa a fost proiectat tavanul balconului, din constructia blocului: să fie inclinat (mai coborat inspre perete si mai ridicat inspre partea frontală.
    Daca montati tamplaria cu bandiţii de la Qfort, aveti de asteptat, nu glumă. Toate comenzile din ţara asta se fac la Craiova. Sa ziceti mersi că v-au pus sa asteptai doar o saptamana. Eu stau de 3 saptamani cu rama de la balcon asamblată si prinsă doar in pene de lemn. Imi plouă in ea si-mi rugineaste feroneria inutil. Tamplaria nu e prinsă in zid si, logic, nici geamurile nu sunt puse. Stau ca prostul si invelesc tocul cu folie, sa-l mai apere de ploaie, cat de cat.
    Atunci cand nu pot fixa tocul in zid cu holsuruburi, cei de la Qfort adoptă o solutie pur si simplu cretină. Aceea de prindere in perete cu bride. Numai că bridele lor sunt de toată jena, cică mai sunt si de conceptie Veka! Sunt anemice si nu folosesc la nimic. Nici nu se clipsează ca lumea in nervurile de pe talpa tocului. Una din clemă scapă de sub nervură. A trebuit sa-mi fac eu alte bride mai solide, la care să regandesc toată partea de fixare a lor in toc. Complicatii, nervi si cheltuieli suplimentare numai din cauza idiotilor de la Qfort, care dau solutii tehnice de doi lei! Solutii pe care, ca să le indrepţi, le platesti cu banii tăi.
    Pentru a putea prinde noile bride in extensia PVC de 100 mm, mai trebuie sa inserez in interiorul acesteia un profil metalic de armare (unul suplimentar! ). Iar acest profil metalic de armare (profil dreptunghiular de 30x40x1,5 mm) poti sa-l cumepri numai de la Qfort, la preturi astronomice. N-am ce face, trebuie sa accept. Altfel, daca pun unul de pe piaţă (mult mai ieftin, dar negalvanizat) rugineste imediat.
    O sa dau comandă maine si, daca au acest tip de profil metalic de armare, abia lunea viitoare o sa-l primesc, pe 01 noiembrie.
    Pana atunci stau si ma uit in continuare cum imi plouă in cei 5.000 de lei de pe balcon, asamblati si fixati doar in pene de lemn. O nimica toată! Doar atat m-a costat o fereastră de balcon comandată la Qfort, din profile Veka Swingline. Cei de la Qfort nu stiu decat sa-ti fure banii si sa-ti facă numai promisiuni deşarte.
    Da, in mod sigur extensiile de la Veka au 4 camere de etansare, din moment ce si cea mai mare dintre ele (cea de 100 mm lătime), de la care te-ai astepta la mai mult, are tot 4 camere de izolare termică. Am verificat acest lucru la extensia pe care-o am in cameră, sprijinită de perete, langă uşă. De ce e sprijinită de usă? Pentru că boii de la montaj mi-au spart una din cele două extensii atunci cand le-au asamblat. Asa că au fost nevoiti sa-mi aducă una nouă in loc. Si din cauză ca bridele lor sunt de kakao, am refuzat montajul. A trebuit sa dau eu bani unei firme de confectii metalice sa-mi faca 8 bride zdravene, care sa nu se clintească. Numai că noua solutie de prindere a bridelor in toc presupune existenta in profiul de extensie a unei armaturi metalice suplimentare. Armătură pe care eu n-o am si pe care trebuie s-o comand tot la ei.
    Alti bani, alte distractii! Dac-as pune la socoteală stresul, nervii, certurile avute cu ei, drumurile prin tot orasul (pe jos prin ploaie), noptile nedormite in care am incercat să găsesc solutii (cârpeli) cu care să repar greselile facute de incapabilii de la Qfort, cred că pretul ramei de la balcon ar sări lejer de 10.000 de lei.
    Mi-e scârbă de firma asta care vinde numai promisiuni. Auzi, tu, cică oferă 10 ani garantie! Pentru ce? Pentru profilul PVC, montaj si feronerie. Iar la montaj iti pun niste bride anemice, care s-ar smulge din toc la prima furtună mai serioasă.
    Acesată LEHAMITE ce poartă un singur nume: Qfort! O firmă de mincinosi si de hoti!

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Ciudate experiente ai? Te-ai gandiot ca poate este si o vina a ta, poate stresezi oamenii prea mult sau exagerezi cu anumite solutii mai putin uzitate care necesita o anumita experienta care poate nu este inca suficienta la unii.

      Experienta mea cu o firma ce lucreaza aceasta tamplarie a fost normala. Termene respectate si fara surprize. Acum poate exista si un avantaj ca sunt exact in locatia unde se produce tamplaria dar seriozitatea era un reper solid acum ceva vreme.

      De multe ori unii angajati fac ce vor fara a sti cei din structurile superioare.
      Nu ai incercat un contact la un nivel de management superior?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • morioka70
        Membru
        • 16.aug.2009
        • 297

        #4
        Postat în original de VYS
        Nu ai incercat un contact la un nivel de management superior?
        Ba da, dar toti imi dau cu flit.
        Am sunat la sediul central, la Craiova, si mi s-a spus că voi fi sunat "imediat" de directorul tehnic (Constantin Enuică). "Imediat ce iese din sedinţă", să fim inţeleşi! De o saptamana de cand tot promite, dar n-o face. Nici macar tipa de la Informatii nu-mi mai raspunde la telefon. Cred ca vede numărul meu afişat pe ecran si nu vrea sa mai ridice receptorul. De sunat sună, dar sună in gol.
        Prima dată a raspuns din pură intamplare, fiindcă n-a stiut cine este la telefon. Am cerut să vorbesc cu un inginer de la Serviciul Tehnic sau din sectie, dar mi s-a spus că "nu este posibil, fiindcă toti sunt in sedinţă". Măi să fie, in ziua de vineri, 22 octombrie 2010, absolut toti inginerii Qfort ai sediului din Craiova erau in sedinţă. Nici unul din ei nu putea sa-mi dea niste detalii asupra unor dimensiuni ale unui profil metalic de armare, solicitat suplimenar de mine, profil in care vreau sa prind bridele cu suruburi.
        Am mai sunat de 5 ori, dar nici tipa de la Informatii n-a mai vrut sa-mi raspundă. S-a facut că plouă. De două saptamani de cand le dau mail-uri, dar in zadar, pana acum n-am primit nici un raspuns.
        Ma intereseaza sa cumpar incă doua profile suplimentare de armare, care sa intre in locaşurile din extensiile de 100 mm lătime. Acele locasuri au dimensiunile sectiunii de 30x40 mm. Am intrebat daca, in loc de profil de 1,5 mm grosime, au unul de 3 mm. Sau macar de 2,5 sau 2 mm. Nimic, nici un raspuns. Puteau sa-mi zica simplu: "Domne, n-avem altul mai gros, cel de 1,5 mm este maximul!"

        D-le VYS, iată niste intrebări.
        1. Dvs, cand v-au montat termopanele, v-au dat gaurile prin toc cu burghiul SDS, folosind percutia activată, astfel incat sa va spargă profilele la zona de iesire din ramă?
        Bănuiesc că nu. Ei bine, boi de la Qfort Pitesti numai asa procedează. Pe ei nu i-a invaţat alde ta-so si-alde mă-sa din conducerea firmei sa folosească burghie pentru metal, atunci cand dau găuri in toc. Mi-au spus ca pana acum ei numai asa au dat găurile in toc, cu burghiul SDS, folosind percuţia.
        O barbarie mai mare ca asta n-am intalnit. Ăia din fabrică se chinue, de bine, de rău, sa facă tamplaria ca lumea ca să ce? Ca să ti-o spargă cretinii de la montaj!

        2. Dvs vi s-a intamplat sa va spargă vreun profil de extensie, fiindcă au batut cu ciocanul in el, vrand să-l prindă de toc? Si să va ascundă acest lucru, incercand să vă monteze rama asa, cu spărtura din extensie, pe motiv că "oricum nu se vede, fiindcă e la perete si vine acoperită cu spumă"?
        Apoi, după nici o jumătate de oră, sa repete aceeasi greseală, să dea cu ciocanul intr-un capac de plastic ce se foloseste la glaf, si sa-l spargă si pe-ăla?

        3. Dvs vi s-a intamplat să vă dea in toc toate gaurile strambe, fiindcă au ciocanul rotopercutor mult prea mare si nu incape in ochiurile din rama ferestrei? Stiti ce prost au prins holşuruburile si ce urât se văd?
        Fiind inclinate, atunci cand au fost infiletate, capetele holsuruburilor au muşcat intr-o parte cam 1 mm in peretele PVC (e vorba de peretele de 3 mm grosime), iar in partea opusă floarea holsurubului abia atinge profilul.

        4. Dvs vi s-a intamplat sa va rupă vreun burghiu in toc (burghiu pentru metal, de data asta!), fiindcă au nimerit cu el exact in holsurubul de prindere a armăturii? (care era infiletat pe partea cealaltă si nu se vedea?)
        Burghiul s-a rupt in două, iar partea dinspre varf a rămas in toc, infiptă in profilul metalic de armare. E rupt chiar de la rasul tocul, nu poti sa-l mai scoti decat dacă lărgesti gaura.
        Apoi s-au apucat si au dat o gaură alături, exact langă cea cu burghiul rupt. Si, fiindcă nu era loc, au dat-o si pe-asta foarte inclinat.
        Este vorba de gaurile de prindere ce se dau la imbinarea la colturi a ferestrei de la balcon (un balcon cu 3 laturi in afară).

        5. Dvs aveti capace de mascare a capetelor holsuruburilor de fixare in zid? Bănuiesc că da. Ei bine, acum cei de la Qfort nu mai folosesc asa ceva, le lasă la vedere. Cand am intrebat, mi s-a răspuns sec: "Nu mai avem capace."

        6. Dvs vi s-a intamplat sa va taie boii de la montaj vreun profil solbanc pentru glaf cu 4,5 cm mai scurt, motivand că "ce are, că oricum e acoperit cu spumă, iar peste el vine asezat glaful"? Mi-au adus altul in loc, dar si-ăla e tot scurt, ii mai lipsesc 3 cm. Poate că la 5-lea solbanc pe care o sa mi-l aducă, o sa reusească si ei să-l nimerească la lungimea necesară. Trebuie s-o luăm usurel, din centimetru in centimetru, ca la clasa întâi, sa nu stresăm oamenii muncii de la Qfort! Culmea, unul dintre montatori (ăla care mi-a taiat profilul solbanc mai scurt cu 4,3 cm) se mai si laudă că are facultate! E drept, nu facultate tehnică, ci ASE-ul. Asta explică multe!

        7. Dvs vi s-a intamplat sa va prindă vreuna din ferestre (cea de la balcon) in "bride de conceptie Veka", incercand sa va convingă că ţin (sunt trainice), cand ele nici macar nu se clipsează ca lumea in nervurile din toc? (una din clemele bridei scapă de sub nervură). În ce să ţină, intr-un holsurub anemic, de 3 mm diametru si 25 mm lungime, care trece doar printr-un perete PVC gros de 3 mm?

        8. Dvs vi s-a intamplat sa va aducă vitrajele (geamurile) in proportie de 90% mânjite (pătate) cu butil folosit la sigilare? Stiti ce frumos e să stati si să-l râcâiti pe fiecare cu unghia, si pe-o parte si pe alta, ca sa-l curaţati de smacul ăla negru? Nici nu-s multe geamuri, nu-s decat vreo 28 de vitraje. Adică 48 de suprafeţe de râcâit, unele mai mici, altele mai mari...

        9. Dvs vi s-a intamplat sa va asambleze tocul ferestrei de la balcon, sa-l fixeze doar in pene si vi-l lase asa, in custodie, timp de 3 saptamani? (de pe 05 octombrie 2010 si pana acum) Fără canate si geamuri. Sa vă plouă in ramă, sa vă plouă pe feronerie si s-o deterioreze?
        De ce? Fiindcă tampitii de la montaj au spart un profil de extensie si nu l-au adus decat peste o saptamana! Si fiindcă profilul solbanc (ăla pe care tot ei mi l-au tăiat mai scurt) nu mi l-au adus nici pana in ziua de azi la lungimea la care trebuie. Si fiindcă am refuzat modul de fixare cu bridele lor, "de conceptie Veka", ce se prind in toc cu un holsurub anemic, doar in peretele PVC de 3 mm grosime, bride care se smulg din toc la prima furtună si care nu sunt capabile să preia nici un efort din greutatea ramei?

        10. Dvs vi s-a intamplat ca cei din fabrică sa vă cresteze la colţuri absolut toate garniturile care se prind in toc, pe motiv că "asa se asează mai bine"? Iar la unele din ele garnitura să fie crestată prea adânc, practic s-o sectioneze dintr-o parte in alta, si pe acolo sa intre ploaia?
        La toate cele 4 magazine de prezentare din Pitesti, nici una din garniturile prinse in toc nu este crestată la colturi (atentie, e vorba de tocul din dreptul canatului!). La absolut toate ferestrele din saloanele de prezentare garniturile sunt continue la colturi, nu au nici cea mai mică urmă de crestătură!
        De ce ferestrele prezentate in magazinele lor sunt lucrate impecabil, iar cele pentru clinetii obisnuiti sunt finisate la o calitate mediocră?

        Păi, astea numiti Dvs solutii tehnice oferite de inginerii de la Qfort? Ăsta numiti Dvs montaj corect, cu profile de extensie sparte de montatori? Si cu unul dintre profilele solbanc taiat mai scurt cu 4,5 cm faţa de cat trebuie? Cu doua ferestre Alphaline90 la care mi-au spart tocul cu burghiul SDS cu percuţie?
        Păi, cum să nu turbezi de furie cand vezi atatea nereguli? Si cum sa nu-ti sară ţandăra atunci cand faci reclamatie, iar ei nici nu vor sa te bage in seamă?
        Halal calitate oferită de Qfort! Stiu numai sa te fraierească si sa-ti ia toţi banii inainte de montaj. Iar cand le ceri socoteală, toti se fac că plouă, de la cel mai mare director, pana la cel mai mic trepăduş.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Eu nu numesc nimic ci doar imi permit sa constat si sa imi pun niste semne de intrebare.
          Nu ma bucur si nici nu ma intristez de intamplarile dvs.
          Deoarece ati aruncat acele intrebari ma vad nevoit sa raspund, in mod obiectiv si corect:

          1. Aici nu am fost atent, cert e ca au dat gauri fara sa faca pagube de acst gen.

          2. Nu mi s-a intamplat asta, in schimb, la unul din balcoane au batut in rama prea tare si au rupt o sudura. Au luat rama si au disparut imediat in fabrica sa refaca sudura. Se cam ingalbenisera!

          3. Au mai ovalizat niste gauri la nivel de PVC pentru ca dobitocii nu stiu carte. Nu toata lumea stie sa tina o masina de gaurit in mana si sa nu mestece cu ea in gaura respectiva. De regula unul din echipa de montaj stie mai mult iar celalalt e cam novice - ucenic. Am inchis ochii uneori.

          4. Nu mi s-a intamplat.

          5. Nu am capacele de mascare, nu mi-am pus problema lor vreodata si nici nu mi-au ofertat respectivii.

          6. Nu am utilizat solbanc nicodata si deci nu e cazul sa am experiente de acest gen.

          7. Nu mi s-a intamplat pentru ca nu a fost nevoie de bride si intotdeauna am asistat la masuratori. De regula imi elaborez propria solutie de montaj si astept sa vad daca cel ce masoara se pliaza pe ea. Eu am ultimul cuvant in stabilirea pozitiei de montaj si acolo va masura nenea inginerul. Sunt cu ochii pe ei la masuratori pentru a nu gresi.

          8. Nu mi s-a intamplat.

          9. Nu mi s-a intampat.

          10. Nu mi s-a intamplat.

          Sper sa iti rezolvi problemele.

          Numai bine,
          inca ... VYS
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • maryuka70
            Incepator
            • 19.nov.2010
            • 3

            #6
            no comment

            Poate dl morioka70 nu stie ca Qfort este brand-ul firmei Casa Noastra, numita de unii mai glumeti - Cosa Noastra. Desi nu au nici o legatura cu mafia italiana, ci doar o asemanare de nume, in cazul tau se poate face o exceptie legala. [text eliminat].
            Din pacate Veka Germania nu a creeat componente special pentru .......
            Din ce ai mai postat, rezulta ca s-au luat masuratorile si pana sa monteze balconul ai aplicat streasina prinsa in plafon. [text eliminat].
            Poate erorile care au aparut la montaj au fost din cauza ca ai stat in coatele celor care au efectuat montajul. Sa nu faca ceva fara o schita prealabila realizata de client. [text eliminat]
            Nu ne mai spui si noua ce sa mai intamplat?
            [text eliminat]

            Mesaj corectat de PowerMC
            Este ultimul mesaj pe care il mai corectez, urmatorul va duce la excluderea dvs. de pe forum ca urmare a incalcarii grave a regulilor.

            Comentariu

            Procesare...