Improvizatie porti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • x_dadu
    Incepator
    • 08.iun.2010
    • 48

    Improvizatie porti

    Ce solutie pot adopta pentru niste porti de acces auto temporare, ceva sa tina 1, maxim 2 ani. E vorba de o proprietate neangradita pe 2 laturi unde am de gand sa pun spalieri si plasa metalica, sper. Problema este evident, banii. Vreau sa inchid curtea pe cat posibil ca sa nu mai aibe acces pasarile vecinilor si cainii.
    Nu imi trebuie ceva fancy, e vorba de o casa la tara, un loc izolat, linistit. Eu ma gandeam la un cadru din sipci de 50/30 si plasa rabiț. Nu stiu daca sa improvizez prinderea de stalpi tip spalieri de vie sau sa pun niste popi de 80/80 pe post de stalpi si cu balamale pentru lemn; cat si la cadrul portilor daca e vreo varianta anume de imbinare ca sa fie mai solid. Sunt nascut crescut la bloc, nu m-am jucat niciodata cu astfel de operatii.
    Sau poate alte idei ! Repet, nu e vorba de ceva antihoti, ci doar contra gainilor, ratelor, cainilor , si asta in conditiile in care banii s-au terminat .
  • roxyunicul
    Incepator
    • 04.ian.2010
    • 71

    #2
    depinde cat de ieftin vrei sa fie si DEPINDE DE CAT DE DES SAU DE RAR DESCHIZI POARTA
    cum ai zis si tu, probabil ca cea mai ieftina si usoara de construit poarta ar fi un cadru din lemn. sa nu uiti ca din colturile de sus sa tragi inca 2 sipci pana pe mijlocul laturii de jos (in V), asa o sa fie mult mai "sanatoasa" poarta si nu o sa se indoaie intr-o parte. o alta posibilitate pentru intarirea portii este sa tragi niste sipci intre colturile opuse, in X
    totusi ar fi mai bine sa nu faci poarta din sipci, ci din 4 scanduri late de 10-15 cm. o sa fie mai tare si sigur o sa tina mai mult. si in cazul asta trebuie sa pui niste scanduri in X sau in V, cum am zis mai sus
    daca ai facut cadrul, plasa o poti pune foarte usor, trebuie doar sa ai ceva rabdare, un ciocan si niste cuie. eventual si niste vin cald ca s-a racit vremea
    nu stiu cat de mare e deschiderea. la o deschidere de 4-5 m, poti sa pui o singura poarta sau 2 porti, depinde de ce scanduri ai si de cat de mult folosesti poarta. daca faci o deschidere de 4 m (prin 4 m poti trece usor si cu camionul), io cred ca o singura poarta e destul. si nici nu o sa fie fancy
    daca o sa deschizi/inchizi poarta in fiecare zi de 2-3 ori, ar fi frumos sa pui niste balamale si atunci ar trebui niste popi
    in schimb, daca o sa deschizi/inchizi poarta doar o data pe saptamana sau chiar mai rar, poti sa legi poarta doar cu niste sarma mai tare, nu cred ca merita sa te complici cu popi, balamale etc
    cam asa vad io problema
    "Sunt nascut crescut la bloc, nu m-am jucat niciodata cu astfel de operatii"
    trebuie doar sa incerci
    asa si io, in viata mea nu am dat cu gletiera, ci doar m-am uitat la cumnatul meu cum imi indrepta peretii. pana saptamana trecuta cand am luat io gletiera si mi-am reparat pe langa un geam. faci incet, cand nu iti place repeti operatia.
    asa ca si la tine sigur o sa iasa bine. si daca faci tu poarta si nu iti chemi un mester sa o faca, o sa si fi mandru de ce ai realizat, chiar daca esti "nascut crescut la bloc"
    spor la lucru

    Comentariu

    • x_dadu
      Incepator
      • 08.iun.2010
      • 48

      #3
      deschiderea ma gandeam la un 3 metri, e vorba sa intre doar un autoturism ce nu e de talie mare in drumul ei scurt pana in garaj, portile vor fi in fata si in dreptul garajului la 5 metri de acesta. Folosirea ar consta in zilnic o intrare si o iesire. Eu ma gandeam la 2 porti de 1500/1500 . Una intreaga de 3 metri nu ar fi prea grea? De ce fel de stalp o voi prinde ? prin balamale, asta e sigur.

      Comentariu

      • marianiboss
        Incepator
        • 09.oct.2010
        • 6

        #4
        Re: improvizatie porti

        Postat în original de x_dadu
        Ce solutie pot adopta pentru niste porti de acces auto temporare, ceva sa tina 1, maxim 2 ani. E vorba de o proprietate neangradita pe 2 laturi unde am de gand sa pun spalieri si plasa metalica, sper. Problema este evident, banii. Vreau sa inchid curtea pe cat posibil ca sa nu mai aibe acces pasarile vecinilor si cainii.
        Nu imi trebuie ceva fancy, e vorba de o casa la tara, un loc izolat, linistit. Eu ma gandeam la un cadru din sipci de 50/30 si plasa rabiț. Nu stiu daca sa improvizez prinderea de stalpi tip spalieri de vie sau sa pun niste popi de 80/80 pe post de stalpi si cu balamale pentru lemn; cat si la cadrul portilor daca e vreo varianta anume de imbinare ca sa fie mai solid. Sunt nascut crescut la bloc, nu m-am jucat niciodata cu astfel de operatii.
        Sau poate alte idei ! Repet, nu e vorba de ceva antihoti, ci doar contra gainilor, ratelor, cainilor , si asta in conditiile in care banii s-au terminat .
        Poarta daca o faci dintr'o bucata o sa fiea asa ca o poarta aparenta .. cand vrei s-o deschizi o iei in brate si o "tiriii" de acolo ca sa poti trece . Daca vrei din 2 bucati de 1,5/1,5 atunci foloseste popi si balamale si o suspenzi pe balamale (cadru din scanduri puse pe cant si imbinate cu ceva coltare metalice pe care le poti confectiona chiar tu din niste tabla mai groasa , Cadrul il poti imbraca in cea mai ieftina varianta posibila : Panza aia antimoloz ce se foloseste pe santiere la schele )

        Comentariu

        • roxyunicul
          Incepator
          • 04.ian.2010
          • 71

          #5
          stalpii de 80/80 mi se par slabuti
          daca nu ai niste stalpi macar de 100/100 (io as prefera mai grosi), poate gasesti in proprietatea asta noua a ta 1 sau 2 copaci care nu o sa iti trebuiasca in viitor si pe care sa-i tai
          daca ar avea diametrul de 15 cm, io zic ca ar fi super nimeriti sa ii faci stalpi
          si ar fi si cel mai ieftin
          daca ar fi grea o singura poarta de 3 m lungime? nu stiu. incearca. pune 2 scanduri de 3 m si 4 scanduri de 1,5 m una peste, ridica-le de un capat si incearca sa le rotesti 90 de grade, cu celalalt capat stand pe pamant. daca ar fi fixate pe stalp, ai putea sa le misti muuuuult mai usor decat asa, dar macar o sa iti dai seama daca ar fi grea sau nu o singura poarta
          daca faci 2 porti o sa le misti si mai usor
          daca terenul este putin inclinat, la o poarta de 3 m ai sanse ca la deschiderea portii sa ajungi sa dai in pamant, asa ca ar fi mai bine 2 mai scurte decat una mai lunga (cred ca toate femeile ar prefera 2 mai scurte decat una mai lunga )
          balamalele iti recomand sa le prinzi de poarta si de stalpi cu cuie, nu cu holsuruburi. cuiele sunt mai tari. si cred ca mai repede gasesti un ciocan decat o bormasina

          Comentariu

          • x_dadu
            Incepator
            • 08.iun.2010
            • 48

            #6
            din pacate nu am copaci, am nevoie , si nici popi sau scandura de nici un fel, deci mi-e indiferent daca trebuie de 10/10 in loc de 8/8 ca oricum trebuie sa le cumpar, cat si scandura, plasa de umplutura etc. Deci va trebui sa iau niste cherestea de constructii care le voi taia de-a lungul lor obtinand scanduri de 4m/~10cm. Pentru cadrele patrate ale portilor vor intra astfel 2 scanduri, plus una pentru V-urile de intarire. Cum mai mult de 20 lei nu cred ca e o scandura ar veni 60 lei scandura la care mai adaug 30 o grinda de 10/10 de 4-5 metri din care fac ambii stalpi. Cu o gramada de cuie si niste plasa ma duc la 1.5 mil cred. Sper doar sa fac treaba cu cat mai putini bani si sa tina un 2 ani acolo, sa iesim din criza si sa-mi revina si salariu la normal
            Ideea e ca la primavara devreme taicamiu se va apuca de gradinarit, vreo 200mp acolo, si va trebui pana atunci sa am ingradit tot, sa nu am musafiri nepoftiti.

            Comentariu

            • roxyunicul
              Incepator
              • 04.ian.2010
              • 71

              #7
              uite un pret, asa, doar informativ, ca asta e in bucuresti, dar si pe langa tine probabil gasesti cam la aceleasi preturi: http://megaservconstructsrl.bizoo.ro...Cherestea-Brad
              deci 450 lei/mc
              iar intr-un mc intra multa scandura
              nu stiu daca o scandura ar costa mai mult de 20 lei sau mai putin de 20. oricum tu o sa cumperi scandura la bucata, nu la mc
              si spune-i la vanzator ca ai nevoie de scandura lata de 10 cm, ca sa nu te mai chinui sa o tai. gasesc vanzatorii scanduri la ce latime iti trebuie
              daca ai fi in alta zona (norocul meu!) cu vreo 10 lei sau cu 2 beri ai gasi niste popi grosi de toata frumusetea
              oricum, io ma gandesc ca nu o sa ajungi la 1,5 milioane

              Comentariu

              • x_dadu
                Incepator
                • 08.iun.2010
                • 48

                #8
                cuiele si balamalele vor trebui cumparate de la magazin, restul intradevar poate pot gasi prin vecini, dar nu as cunmpara de la hoti, ca m-au pradat si pe mine cu grinzi de vreo 6 mil in timpu constructiei.

                Cam asa ar fi bine portile ?
                Ce usor e in paint
                [/img]

                Nu stiu cat or rezista popii aia infipti in pamant, cam noroioasa strada. Vreo idee in sensu asta ?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • roxyunicul
                  Incepator
                  • 04.ian.2010
                  • 71

                  #9
                  super fain arata portile
                  nu zic ca popii ar fi cumparati de la hoti, ci de la altii care au (ca aici avem paduri gramada)
                  daca nu torni beton pe langa popi, macar niste bolovani sa arunci pe langa popi si sa "batucesti" bine pamantul pe langa popi, sa fie cat mai fixa/stabila chestia
                  daca popii ar fi din teava, ai putea sa le pui niste "mustati" din fier-beton in X, ca sa se fixeze mai bine in beton/pamant
                  la popii de lemn probabil ca ar trebui sa faci gaura in pop si sa bagi prin ea mustata
                  e usor de facut in paint, dar rezultatul o sa fie vazut de mai multi oameni decat un desen in paint
                  spor

                  Comentariu

                  Procesare...