Sigurante bipolare 380 v

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • albert0
    Incepator
    • 01.oct.2010
    • 7

    Sigurante bipolare 380 v

    buna ziua
    trebuie sa imi instalez un nou tablou electric.un nene de meserie mia sp sa iau sigurante bipolare. pe ele scrie 380 V . sunt cumva trifazice? park pe cele monofazice cum imi trb mie in apartament trebuia sa scrie 220. cred k am luat ce nu trebuia ? este?
    si inka o intrebare : firul de impamantare care vine de afara se leaga cu cele care vine de la doza direct . adik nu are vreo treaba cu sigurantele nu?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Nu se trece impamantarea prin sigurante.
    Sigurante 230V cu amperaj corespunzator.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • andrei_radu
      Membru
      • 24.mai.2008
      • 242

      #3
      Pentru curent trifazic exista sigurante tripolare (pentru cele 3 faze) sau sigurante tetrapolare (pentru cele 3 faze si pentru nulul de lucru).
      Pentru curent monofazat exista sigurante unipolare, doar pt faza, si sigurante bipolare, in care intra si faza si nulul.
      Dvs trebuie sa aveti in tablou o siguranta generala tetrapolara in care sa intre toate cele 3 faze ale curentului trifazat plus nulul de lucru si apoi sigurante bipolare pentru circuitele de iluminat prize etc.
      Impamantarea nu se trece prin sigurante. De la priza de separatie de pe corpul cladirii se vine cu conductor in tablou, apoi se pleaca pe circuitele din casa catre prize si corpuri de iluminat.
      In cazul in care aveti descarcator, firul de impamantare se trece intai prin acesta si apoi se pleaca pe circuite in restul casei.
      Conductorul de impamantare dintre priza de separatie si tablou trebuie sa fie de sectiune minim 6 si multifilar, adica litat. Cel mai indicat este un conductor special pentru traseul dintre priza de separatie si tablou, si anume conductor multifilar impletit si NEIZOLAT. Se produce la icme bucuresti.

      Comentariu

      • albert0
        Incepator
        • 01.oct.2010
        • 7

        #4
        pentru impamantare am folosit conductor de 6 , cu un singur

        pentru impamantare am folosit conductor de 6 , cu un singur fir, chiar nu e bun sau este doar mai recomandat cel care ati specificat dvs.
        p.s.
        am fost astazi in obor si mi-am luat sigurante MOELLER. cu 17 lei bucata . si o diferentiala ptr masina de spalat de 20 cu 40 de lei. akum sa vedem dak ma descurc sa le si montez in tablou . am 7 sigurante (4 de 16 ptr prize si 3 de 10 ptr becuri) + o diferentiala . si mai am si o protectie supraetnsiune . am discutat cu un electrician si mia cerut 250 de lei ptr tot. mi se pare cam piperat ptr 2 ore de munca

        Comentariu

        • albert0
          Incepator
          • 01.oct.2010
          • 7

          #5
          si sper sa nu fie contrafacute sigurantele.

          Comentariu

          • emanoil dumitrescu
            Membru
            • 10.iul.2010
            • 103

            #6
            "...pentru impamantare am folosit conductor de 6 , cu un singur fir, chiar nu e bun sau este doar mai recomandat cel care ati specificat dvs.
            p.s.
            am fost astazi in obor si mi-am luat sigurante MOELLER. cu 17 lei bucata . si o diferentiala ptr masina de spalat de 20 cu 40 de lei. akum sa vedem dak ma descurc sa le si montez in tablou . am 7 sigurante (4 de 16 ptr prize si 3 de 10 ptr becuri) + o diferentiala . si mai am si o protectie supraetnsiune . am discutat cu un electrician si mia cerut 250 de lei ptr tot. mi se pare cam piperat ptr 2 ore de munca..."


            Ce distractiv o sa fie pentru dvs montajul acelor sigurante! O sa va ganditi tare des la electricianul ala.
            Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

            Comentariu

            • andrei_radu
              Membru
              • 24.mai.2008
              • 242

              #7
              Sigurantele Moeller sunt bune, mi se pare doar ca le-ati luat scump. Pentru iluminat sunt bune de 10 A, pentru prize bune de 16 A. Diferentiala este cam mare, era buna tot de 16 A.
              Legat de impamantare...e bun si unifilarul insa recomandat este multifilarul neizolat...din mai multe motive.Impamantarea are rolul de a prelua cat mai repede o suprasarcina sau atunci cand ceva da la masa. Asta inseamna ca ia amperaj mare si se incinge. Ei bine...multifilarul reactioneaza mai bine la acest amperaj si, neavand izolatie, nu exista riscul ca acea izolatie sa se topeasca sau chiar sa ia foc si neizolat se raceste mult mai repede.

              In alta ordine de idei,legat de impamantare, este recomandat ca firele de impamantare ce pleaca spre prize/corpuri de iluminat sa fie dintr-o bucata, sa nu aibe legaturi in doze etc. Insa cum nimeni nu face asa ceva...

              Comentariu

              • andrei_radu
                Membru
                • 24.mai.2008
                • 242

                #8
                Legat de pret...putin cam mare in conditiile actuale...
                Numai bine!

                Comentariu

                • emanoil dumitrescu
                  Membru
                  • 10.iul.2010
                  • 103

                  #9
                  "...Legat de impamantare...e bun si unifilarul insa recomandat este multifilarul neizolat...din mai multe motive.Impamantarea are rolul de a prelua cat mai repede o suprasarcina sau atunci cand ceva da la masa. Asta inseamna ca ia amperaj mare si se incinge. Ei bine...multifilarul reactioneaza mai bine la acest amperaj si, neavand izolatie, nu exista riscul ca acea izolatie sa se topeasca sau chiar sa ia foc si neizolat se raceste mult mai repede.

                  In alta ordine de idei,legat de impamantare, este recomandat ca firele de impamantare ce pleaca spre prize/corpuri de iluminat sa fie dintr-o bucata, sa nu aibe legaturi in doze etc. Insa cum nimeni nu face asa ceva......"

                  Fara sa fiu carcotas, unde ati citit dvs aceste "recomandari"? In care normativ? Asa cum faza si nulul se conecteaza in doze la fel de bine se poate lega si pamantarea. Apoi, din punct de vedere economic ceea ce spuneti dvs nu prea ar fi indicat, nu e asa? Sa pleci din tablou direct la aparatul final cu pamantarea neintrerupta....e cam greu.
                  Cat despre manopera ceruta de respectivul electrician o sti el de ce a cerut suma aia. Si de ce nu a primit lucrarea. Cat despre ideea de " 250 de lei pentru doua ore de munca.." mi se pare deplasata.
                  Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    #10
                    Postat în original de andrei_radu
                    Impamantarea are rolul de a prelua cat mai repede o suprasarcina
                    Se poate dezvolta ideea?

                    Comentariu

                    • andrei_radu
                      Membru
                      • 24.mai.2008
                      • 242

                      #11
                      Postat în original de emanoil dumitrescu
                      Fara sa fiu carcotas, unde ati citit dvs aceste "recomandari"? In care normativ? Asa cum faza si nulul se conecteaza in doze la fel de bine se poate lega si pamantarea. Apoi, din punct de vedere economic ceea ce spuneti dvs nu prea ar fi indicat, nu e asa? Sa pleci din tablou direct la aparatul final cu pamantarea neintrerupta....e cam greu.
                      Cat despre manopera ceruta de respectivul electrician o sti el de ce a cerut suma aia. Si de ce nu a primit lucrarea. Cat despre ideea de " 250 de lei pentru doua ore de munca.." mi se pare deplasata.
                      Fac un curs de specializare in domeniu si acolo ni s-a spus despre ce am pomenit mai sus legat de conductorii de impamantare. Mai ales ca intre tablou si priza de separatie se foloseste conductor multifilar neizolat,lucru care se poate verifica la firmele ce produc conductori. Am mai spus, la icme bucuresti se produce conductor special de impamantare, multifilar,impletit si neizolat.Tocmai pentru reducerea riscului de incendiu atunci cand preia suprasarcini sau cand faza da la masa etc. Daca spuneam balarii, nu exista acest tip de conductor pe piata.
                      In normative nu se scriu multe, mai ales in ultimul normativ,I7/2009 care este incredibil de prost,cel mai bun fiind I7/2002. Si acestuia ii lipsesc multe,un exemplu fiind simbolurile electrice, care eu zic ca este neaparat nevoie de ele intr-un normativ de instalatii electrice.
                      Din punct de vedere economic nu sunt indicate multe...aici intra firul de impamantare la fiecare corp de iluminat,diferentiale,descarcatoare,prize de pamant separat pentru impamantare si separat pentru paratraznet etc etc etc. Acum daca se pun banii mai presus decat viata... problema fiecaruia.

                      Postat în original de liviu2004
                      Se poate dezvolta ideea?
                      Atunci cand in tablou exista descarcator...in cazul unei avarii in retea, descarcatorul are rolul de a directiona suprasarcina pe impamantare pentru a o disipa si a nu afecta aparatele electrocasnice si electronice. Este foarte util atunci cand pe reteaua de distributie se intrerupe nulul de lucru si...din varii motive...acesta nu e legat la impamantare...pe bransamentul monofazat nu va mai fi faza si nul, ci 2 faze. Si astfel...descarcatorul protejeaza impotriva suprasarcinii si impamantarea are rolul de a o prelua si de a o disipa. Iarasi descarcatorul si o impamantare corect dimensionata si realizata va va proteja impotriva sarcinilor inverse atunci cand trazneste si va loveste casa. Daca nu aveti impamantare separata, suprasarcina traznetului o va lua invers pe impamantarea casei si fara descarcator va va praji tot. Se poate intampla asta si daca sunt 2 impamantari separate deoarece,fiind vorba de mii de volti si amperi,disiparea se face pe o suprafata foarte mare,in aria careia sigur va intra va intra si electrodul/electrozii impamantarii casei si asa va exista sarcina inversa pe impamantarea casei...este f mult de discutat pe tema asta.

                      Comentariu

                      • emanoil dumitrescu
                        Membru
                        • 10.iul.2010
                        • 103

                        #12
                        Respectivul conductor de care vorbiti dvs este ideal intre tablou si centura de pamantare sau intre paratraznet si centura de pamantare dar in instalatiile casnice...mai este cale lunga. Cat despre normative din pacate sau din fericire fara I7 eu zic ca ar fi si mai mare haosul in instalatiile electrice. macar asa avem la ce sa ne raportam.
                        Nu inteleg sau cel putin pe mine ma depaseste de ce este negativ pentru instalatie sa treci pamantarea prin doze si sa o distribui la fel ca si pe faza si pe nul? Atata timp cat este la aceiasi sectiune cu faza totul este ok. Vin cu 6mm pe alimentare si apoi plec la doze cu 4 mm si apoi ajung la prize cu 2,5 sau 1,5 la corpurile de iluminat. Nu trebuie sa vin cu tamburi intregi de conductor tocmai de la tablou pentru fiecare consumator. asta este valabil la instalatiile de alimentare a consumatorilor mari ( motoare, etc) unde e altceva. Dar la casnic, e diferenta.
                        Mentionati intreruperea nulului de lucru in retea. Banuiesc ca folositi acest exemplu teoretic pentru ca practic dupa cum ati vazut si dvs la distributie e destul de greu ca sa nu zic aproape imposibil sa se intample acest lucru. Apoi, oricum reteaua de pamantare folosita pentru paratrasnet nu este aceiasi cu pamantarea ptr instalatie, nu?
                        Mai bine prost 5 minute decat toata viata!

                        Comentariu

                        • da_n
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 10.mai.2009
                          • 1226

                          #13
                          Postat în original de emanoil dumitrescu
                          Mentionati intreruperea nulului de lucru in retea. Banuiesc ca folositi acest exemplu teoretic pentru ca practic dupa cum ati vazut si dvs la distributie e destul de greu ca sa nu zic aproape imposibil sa se intample acest lucru.
                          banuiesti gresit, exemplul nu-i deloc teoretic, ca se intampla si frige rau la aparate, la buzunar si la nervi, ete ca eu am patit-o si am consumat o gramada de timp si nervi sa-mi recuperez paguba

                          acuma nu stiu daca descarcatorul mentionat mai sus isi face bine treaba in acest caz, in cataloage nu prea spune asta (sau n-am citit eu bine), in cazul intreruperii nulului sunt alte aplicatii gen MSU, tratate de altfel cu ceva timp in urma aici

                          Comentariu

                          • liviu2004
                            Membru marcant
                            • 03.ian.2007
                            • 508

                            #14
                            Postat în original de andrei_radu
                            Postat în original de liviu2004
                            Se poate dezvolta ideea?
                            Atunci cand in tablou exista descarcator...in cazul unei avarii in retea, descarcatorul are rolul de a directiona suprasarcina pe impamantare pentru a o disipa si a nu afecta aparatele electrocasnice si electronice. Este foarte util atunci cand pe reteaua de distributie se intrerupe nulul de lucru si...din varii motive...acesta nu e legat la impamantare...pe bransamentul monofazat nu va mai fi faza si nul, ci 2 faze. Si astfel...descarcatorul protejeaza impotriva suprasarcinii si impamantarea are rolul de a o prelua si de a o disipa. Iarasi descarcatorul si o impamantare corect dimensionata si realizata va va proteja impotriva sarcinilor inverse atunci cand trazneste si va loveste casa. Daca nu aveti impamantare separata, suprasarcina traznetului o va lua invers pe impamantarea casei si fara descarcator va va praji tot. Se poate intampla asta si daca sunt 2 impamantari separate deoarece,fiind vorba de mii de volti si amperi,disiparea se face pe o suprafata foarte mare,in aria careia sigur va intra va intra si electrodul/electrozii impamantarii casei si asa va exista sarcina inversa pe impamantarea casei...este f mult de discutat pe tema asta.
                            parerea mea si numai a mea: nu asociati bine cuvantul suprasarcina cu ceea ce e descris mai sus. suprasarcina e altceva.

                            Comentariu

                            • andrei_radu
                              Membru
                              • 24.mai.2008
                              • 242

                              #15
                              Postat în original de emanoil dumitrescu
                              Respectivul conductor de care vorbiti dvs este ideal intre tablou si centura de pamantare sau intre paratraznet si centura de pamantare dar in instalatiile casnice...mai este cale lunga. Cat despre normative din pacate sau din fericire fara I7 eu zic ca ar fi si mai mare haosul in instalatiile electrice. macar asa avem la ce sa ne raportam.
                              Nu inteleg sau cel putin pe mine ma depaseste de ce este negativ pentru instalatie sa treci pamantarea prin doze si sa o distribui la fel ca si pe faza si pe nul? Atata timp cat este la aceiasi sectiune cu faza totul este ok. Vin cu 6mm pe alimentare si apoi plec la doze cu 4 mm si apoi ajung la prize cu 2,5 sau 1,5 la corpurile de iluminat. Nu trebuie sa vin cu tamburi intregi de conductor tocmai de la tablou pentru fiecare consumator. asta este valabil la instalatiile de alimentare a consumatorilor mari ( motoare, etc) unde e altceva. Dar la casnic, e diferenta.
                              Mentionati intreruperea nulului de lucru in retea. Banuiesc ca folositi acest exemplu teoretic pentru ca practic dupa cum ati vazut si dvs la distributie e destul de greu ca sa nu zic aproape imposibil sa se intample acest lucru. Apoi, oricum reteaua de pamantare folosita pentru paratrasnet nu este aceiasi cu pamantarea ptr instalatie, nu?
                              Am mentionat ca acel conductor se foloseste intre tablou si priza de separatie, si nu la circuitele din casa.

                              Nu am zis ca este negativ sa treci prin doze, ba chiar dpdv financiar nu e bine deloc. Insa banuiesc ca se stie ca orice legatura inseamna un punct slab, mai ales in zilele noastre cand se folosesc faimoasele cleme elastice sau simpla rasucire, in loc de rasucire minim 10 spire si cositorire. Daca se foloseste ultima metoda...toate bune!

                              Chestia cu sectiunea impamantarii egala cu sectiunea fazei...e discutabila si ea. Am intalnit un electrician care la realizarea instalatiilor casnice foloseste pe impamantare conductor de 1,5, fie ca e vorba de prize,fie de corpuri de iluminat,in afara de circuitele separate pt masina de spalat,cuptor electric. Si am pus problema profesorului meu de la curs. Si raspunsul a fost ca firul de impamantare se pune mai subtire pentru ca reactia disjunctoarelor este mai rapida deoarece pe un conductor mai subtire, socul termic si magnetic este mult mai mare ca pe un conductor cu o sectiune mai mare.Si asa declanseaza mai repede.

                              Intreruperea nulului de lucru pe retea este foarte frecvent, mai ales ca impamantarile la care e legat nulul pe retelele de inalta si medie tensiune sunt deja foarte invechite. Faptul ca se intampla mai rar sa iti prajeasca in casa aparatele se datoreaza automatizarilor statiilor trafo care decupleaza imediat ce se intampla o intrerupere de nul. Dar din pacate se intampla sa iti vina 2 faze la priza...

                              Cum am mai spus..chiar daca impamantarea paratraznetului este separata, disiparea miilor de volti si amperi ai unui traznet se face pe o suprafata foarte mare de teren, in aria careia intra sigur si impamantarea casei...si apar sarcini inverse...care descarcatorul trebuie sa le opreasca...fie descarcator normal fie descarcator cu pastile debrosabile.

                              Comentariu

                              Procesare...