Schimbator de caldura aer-aer sau Heat Recovery Ventilator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabit25
    Incepator
    • 01.feb.2006
    • 33

    Schimbator de caldura aer-aer sau Heat Recovery Ventilator

    Salutari tuturor!

    As dori sa integrez in sistemul de incalzire al casei pe care o am in constructie un ventilator cu schimbator de caldura, asa zisul HRV, unul din componentele unei case "pasive". Evident acesta ajuta la minimizarea pierderilor de caldura cauzate de deschiderea geamurilor si la eliminarea umiditatii.

    M-ar interesa daca cineva si-a instalat sau daca a avut experiente cu asa ceva.

    Orice sfat, idee sau experienta sunt benevenite!

    Multumesc
    Gabi
  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
    Membru marcant
    • 26.dec.2005
    • 584

    #2
    HRS

    Eu incerc sa promovez acest sistem,dar preturile sunt inca ridicate.Sper ca sa vina si alte firme care sa importe HRS dar la preturi mai mici pt. echilibrarea pietii.Eu am gasit acest echipament la pretul de cca. 1000 eur.
    In tarile occidentale problema se pune un pic altfel.Statul subventioneaza orce sistem care sa reduca poluarea,prin micsorarea consumului de combust.fosil.

    Comentariu

    • gabit25
      Incepator
      • 01.feb.2006
      • 33

      #3
      Chestia cu subventionarea e discutabila, de obicei statul cu o mana iti da si cu alta iti ia... Adica da iti face reducere la impozite daca faci restaurari de genul asta dar lucrarile trebuie facute si platite in anumite conditii iar subventia (care are o limita desigur) iti este data cam in 10 ani inapoi.

      Stiu ca sistemele astea costa (desi nu pre inteleg de ce, tinant cont ca au doua ventilatoare si un schimbator de caldura lamelar de aluminiu sau compozit) dar nu pretul ar fi problema. Intrebarea e daca cineva are sau a instalat si cum se comporta, isi face treaba, produce economie?

      Multumesc

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        Am o instalatie demo in magazin,dar cind aud de pret,se mai GINDESC.
        Econamia este buna cca75%,dupa prospect,daca cumpara cineva am sa-ti dau mai multe amanunte.Preturile mari sunt date de faptul ca instal. sunt inca TRUFANDALE si sunt produse in Germania,cind for fi facute in China,pretul se reduce.

        Comentariu

        • break_noon
          Membru
          • 19.dec.2005
          • 138

          #5
          daca intelegi principiul HRV-ului, si ai putina imaginatie, poti sa iti faci singur

          probleme apar la divesre instalari, si anume:
          - poti sa ai un HRV central, si cu tubulatura prin toata casa sa plimbe aerul de la fiecare camera la unitatea centrala. aici o problema ar fi zgomotul datorita unitatii mai mari, si a traseelor mai lungi, la coturile tubulatori, si parazitii sau bacteriile care pot sa se dezvolte in aceasta tubulatura.
          - poti sa ai unitati HRV mici, pentru fiecare camera, unde ai avantaje legate de control, instalare mai usoara si in locuinte existente, fara sa faci modificari mari, (de exemplu sub geam) dar poate ca iesi mai scump

          Comentariu

          • gabit25
            Incepator
            • 01.feb.2006
            • 33

            #6
            Pai la mine e vorba despre o casa P+1 deci ma gandeam ca aparatul asta care e destul de mic ar putea fi pus destul de central iar traseele ar fi relativ scurte. M gandeam si eu la chestia cu zgomotul si mai ales daca si cum ar putea fi izoltate traseele si din ce ar trebui sa fie facute (Al., inox etc)
            Am impresia ca daca tuburile de aer nu sunt bine izolate se pierde din eficienta. iar sa pui unul in fiecare camera cred ca e contraproductiv din cauza pretului... Eventual unul pt bucatarie si bai si un altul pentru restul casei. In orice caz nu stiu care sunt pretuirle in Ro dar se pare ca se gasesc pe internet la preturi in jur de 4-500 usd.
            Ideea e ca documentatie teoretica detaliata exista... m-ar fi interesat cum functioneaza concret, de la cineva care si-a pus.

            Comentariu

            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
              Membru marcant
              • 26.dec.2005
              • 584

              #7
              HRV

              Deschide www.terax.ro si ai sa vezi principiul de functionare.Pt.un sistem mai amplu cauta www.westair.ro.

              Comentariu

              Procesare...