Probleme la centrala termica pe lemn/peleti

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • daniel_21g
    Incepator
    • 26.mar.2007
    • 46

    #16
    Buna ziua!
    am si eu o intrebare referitor la cosul de fum...
    Merge sa il confectionez din tabla de aluminiu, pentru ca as putea cumpara tabla de aluminiu in conditii foarte avantajoase.
    Ce stiti aluminiul rezista la acizii si condensul eliberat de o centrala pe gazeificare?

    Multumesc! O zi buna!

    Comentariu

    • valibb
      Incepator
      • 15.sep.2007
      • 7

      #17
      Centrala pe lemne - problema

      As dori sa stiu daca o centrala pe lemne cu gazeificare se potriveste cu incalzirea prin pardoseala ?

      Am citit ca centralele cu gazeificare au nevoie pentru a functiona cu randament mare de o temperatura mare a agentului in tur si in retur.

      Multumesc

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #18
        Dimpotriva.

        Comentariu

        • gogoson
          Membru Marcant
          • 14.oct.2006
          • 621

          #19
          O centrala cu lemne ( cu gazeificare sau nu) are nevoie ca temp de retur sa fie de minim 60 C. Din acest motiv in general lucreaza la temp la mari de gen 75-60 C sau 80-65 C, dar se poate folosi la incelazire prin pardoseala

          aveti nevoide de :
          - centrala cu gazeificare neaparat ( deoarece se opreste singura cand ajunge la temp dorita)
          -centrala trebuie sa aiba volumul de apa cand mai mare ca sa aiba inertie mare
          - laddomat pentru a mentine returul in centrala la minim 60 C
          - kit de amestecare pentru mentine turul in sistemul de pardoseala sub 45 C

          si mult succes.

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 984

            #20
            ......SI UN SISTEM DE PROTECTIE care sa opreasca pompa de circulatie a pardoselei calde ,la depasirea accidentala a temperaturii pe teava de pardoseala,superioara valorii de 90 grade si ..defectarea elementului de control al amestecului.
            Parerea mea ca centralele cu automatizari'' restranse'' asa cum sunt cazanele pe combustibili solizi ,nu se impaca tocmai bine cu teava de ..''plastic''
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • alinescoo
              Membru
              • 18.ian.2008
              • 212

              #21
              Daca tot e vorba de cosuri de fum ma aflu si eu intr-o situatie delicata. Anul trecut, in toamna, mi-am montat centrala Viadrus U22 de 70 Kw in pivnita de sub casa (casa are 1 etaje si o inaltime aproximativa de 8 metri). Prin mijlocul casei e un horm de caramida pe care l-am folosit, insa are un diametru de doar 14 cm. Iesirea din cazan e de 16 cm. De aici problemele de zi cu zi: smoala, fum, nu trage centrala...
              Pe sezonul urmator nu vreau sa am aceste probleme si oricum intrand in renovari cu casa am aceste 2 posibilitati:
              1 - pun un horn din inox prin exteriorul casei
              2 - fac un horn de caramida in locul celui actual dupa dimenisunile corespunzatoare centralei.

              As ruga domniile voastre sa va dati cu parerea. Ce ma sfatuiti sa fac ? Poate sunt alte altenative mai bune... Daca se recomanda cel de caramida ce diametru ar trebui sa aibe ? Sfaturi privind realizarea ? (oricum se va ocupa ceva mester, insa as vrea sa am si eu habar de ce face acolo).
              Multumesc si spor la treaba.

              Comentariu

              • gavrila bizau
                Incepator
                • 30.mar.2008
                • 24

                #22
                din caramida se face pe 6 caramizi plecarea si tear scoate si mai ieftin decat inoxul si iti si incalzeste casa pe unde trece daca tot esti dispus sa il spargi pe cel existent
                Nu dati cu pietre in mine ,imi spun si eu parerea mea!!!

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  #23
                  nu este solutia ideala, dar daca trebuie musai centrala pe lemne, se poate face, evident cu ceva protectii in plus, desi si la cea cu gaz se poate defecta sonda de temp si sa nu mai indice temp corecta si poate ajunge la valori anormale.
                  Ideea e ca daca ceva poate merge prost, va merge prost indiferent de ce centrala aveti

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    #24
                    Postat în original de gogoson
                    nu este solutia ideala, dar daca trebuie musai centrala pe lemne, se poate face, evident cu ceva protectii in plus, desi si la cea cu gaz se poate defecta sonda de temp si sa nu mai indice temp corecta si poate ajunge la valori anormale.
                    Ideea e ca daca ceva poate merge prost, va merge prost indiferent de ce centrala aveti
                    nu-i adevarat deloc,circuitul de pardoseala este "supravegheat"de un senzor,care este acelasi indif. de tipul centralei,fie ca e pe gaz,fie pe lemne.
                    n-are importanta cu cit iese turul din centrala,atunci de ce am senzor si vana termostatica?
                    in plus,defectarea unui senzor de temp. in centrala,duce la oprirea centralei(de cele mai multe ori).

                    Comentariu

                    • alinescoo
                      Membru
                      • 18.ian.2008
                      • 212

                      #25
                      Multumesc pentru parere. O sa tin cont de ea. Ar fi bine sa izolez hornul cu vata minerala pa toata lungimea lui ?

                      Orice alte pareri sunt bine venite.

                      Comentariu

                      • emil b
                        Membru
                        • 05.ian.2007
                        • 113

                        #26
                        daca tot trece prin casa hornul nu are sens, eventual dupa ce iese din tavan

                        Comentariu

                        • adriani61
                          Incepator
                          • 12.apr.2008
                          • 2

                          #27
                          Cos de fum

                          Pentru rezolvarea problemelor privind cosurile de fum, este suficient sa intrati pe pagina de internet www.schiedel.ro , servicii, reprezentanti zonali, alegeti zona cea mai apropiata si ... sunati. Nimic mai simplu. Spor la treaba !
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3639

                            #28
                            Mai aveti si varianta oferita de cei de la effe2. www.cosdefum.ro

                            Comentariu

                            • cld
                              Incepator
                              • 11.iul.2007
                              • 7

                              #29
                              Probleme la centrala pe lemne (scoate fum)

                              Salutare
                              va retin atentia cu problema care o am eu cu centrala mea Atmos, poate ma ajuta cineva cu niste sfaturi.
                              Am o centrala Atmos de 40KW si este prima iarna in care o folosesc. Problema consta in faptul ca, de cateva ori centrala a scos fooooarte mult fum; atat de mult incat nu rezistam in camera centralei mai mult de 20-30 de secunde (si asa cu prosop ud pe fata). La unul din evenimente am apucat sa vad ca pe gura de aer pe care se afla clapeta controlata de regulatorul de tiraj ( regulatorul Honeywell) ieseau valuri valuri de fum alb, gros si foarte innecacios, iar acum, in seara aceasta, cand tocmai am mai patit-o odata, am vazut ca pe cazan erau depuse mici pete negricioase. De fiecare data, in centrala lemnele ardeau, sau era jar, dar nici urma de fum, iar la un moment dat, scaparile de fum incetau si se revenea la normal. Cei de la firma de unde am luat centrala imi zic ba ca de fiecare data a fost presiune atmosferica joasa , ba ca cosul de fum nu e suficient inaltat fata de coama casei(desi cei care au montat cosul au zis ca e suficient de inalt) , etc. Problema e ca am centrala la demisol, si, desi am o usa care inchide foarte bine si mai e si un geam tot timpul deschis in camera centralei, parca tot vine un pic de fum in casa , dar, lucru cel mai grav, zic eu ca asta inseamna ca ceva nu e ok.
                              Ce credeti, care e problema si cum se poate rezolva?
                              Va multumesc mult

                              Comentariu

                              • Mihai 67
                                Incepator
                                • 19.oct.2008
                                • 1

                                #30
                                Scoate fum

                                Nu numai inaltimea peste coama este suficienta. Inaltimea minima este de 7.0m la un diametru de min 250mm.
                                Pentru evitarea intoarceri din cauza vantului este necesara montarea unui deflector la capatul cosului.
                                Este necesara o priza de aer directa din exterior amplasata de preferinta la nivelul pardoseli in fata focarului cu dimensiunea de 300x400.
                                Ventileaza suplimentar CT

                                Comentariu

                                Procesare...