Lucrari vita de vie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • frantic
    Membru
    • 17.mai.2007
    • 147

    Lucrari vita de vie

    Salut tuturor

    Nu prea este in "domeniu" intrebarea mea, insa am sa-mi incerc norocul atata timp cat Admin nu are nimic impotriva...

    Banuiesc ca sunt destui cei care au vita de vie in curte. Intrebarea mea este daca este cineva care o lucreaza, ma refer strict la arat / prasit, cu un ATV la care sa ataseze un plug/prasitoare.

    Daca da, as dori sa stiu ce fel de sistem a folosit. Poate impartasim idei .. etc.

    Multumesc anticipat
  • jhonyy
    Membru
    • 04.ian.2007
    • 262

    #2
    Eu am citeva rinduri de vie. O lucrez cu o motosapatoare de 5,5 CP folosind frezele .Am cumparat si plug dar nu il pot folosi din doua motive: rotile nu au suficienta aderenta si plugul este centrat pe utilaj nepermitand aratul langa butuc.Toamna trecuta am bagat frezele de doua ori si in primavara o data si a fost OK.

    Comentariu

    • frantic
      Membru
      • 17.mai.2007
      • 147

      #3
      Postat în original de jhonyy
      Eu am citeva rinduri de vie. O lucrez cu o motosapatoare de 5,5 CP folosind frezele .Am cumparat si plug dar nu il pot folosi din doua motive: rotile nu au suficienta aderenta si plugul este centrat pe utilaj nepermitand aratul langa butuc.Toamna trecuta am bagat frezele de doua ori si in primavara o data si a fost OK.
      Merci frumos. La motosapatoare am renuntat din momentul in care am cumparat ATV-ul. M-am gandit ca asa imbin "utilul" cu "placutul". Ideea e ca exista pe piata internationala cateva utilaje agricole ce se ataseaza la ATV, insa pe de-o parte sunt mult prea scumpe, pe de alta nu exista plug decat cu o singura lama. Eu vreau ceva gen 2 sau chiar 3 lame sa pot ara macar 60-80 cm latime. Am cumparat deja lame de plug, pentru motosapatoare, cu tot cu sistemul de prindere, insa va trebui sa se sudez cumva intre ele fiindca nu exista decat singulare. Speram ca cineva, cumva, a facut deja aceasta treaba si ne poate impartasi secretele.

      Cu stima

      Comentariu

      • FilipT
        Membru marcant
        • 15.feb.2009
        • 673

        #4
        si credeti ca un ATV are destula putere si aderenta sa traga un plug cu 3 lame?

        Comentariu

        • frantic
          Membru
          • 17.mai.2007
          • 147

          #5
          Postat în original de FilipT
          si credeti ca un ATV are destula putere si aderenta sa traga un plug cu 3 lame?
          Nu stiu, de aceea intreb... Oricum, ma gandesc ca daca o motosapatoare de 5 sau 6 cp trage un plug cu o singura lama, probabil un atv de 20 cp ar putea trage macar 2 lame.

          Comentariu

          • FilipT
            Membru marcant
            • 15.feb.2009
            • 673

            #6
            ar putea, dar e usor si o sa patineze cu 3 lame, cu 2 poate mai merge

            Comentariu

            Procesare...