Montare gresie portelanata in interior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hspinache
    Membru Marcant
    • 07.iun.2009
    • 486

    #16
    discul pare sa fie turbo.

    Comentariu

    • ioan prodan
      Membru Marcant
      • 10.nov.2008
      • 365

      #17
      Chestia e de plans si de ras.Nu ar trebui sa va preocupati d-voastra de discuri si masini de taiat.E meseriasul care trebuie sa aiba toate sculele ptr a fi faiantar sau cum se spune.El face lucrarea, daca va place il platiti daca nu va repara ce nu va place si ii dati banii.Simplu nu?Eu pana in prezent am cumparat scule de peste 15.000 de €uro ptr gresie si faianta.Discul din imagine este ptr. faianta nu ptr gress.Cel ptr gress este bosch-ul sau ceva asemanator la coroana.Tyrolit este mai bun ca marca fata de bosch.Mai exact nu am mai vazut discuri bosch.Bosch,hilti,dewalt si altele fac masini electrice nu discuri.Nu se foloseste acelasi disc ptr gresie si faianta, ci discuri specifice fiecarui material.Nu vad problema dificultatii intre a pune faianta sau gressie.In afara nu se face diferenta la montaj, doar la adeziv,la marimea placii sau la cel rectificat care costa mai mult.

      Comentariu

      • hspinache
        Membru Marcant
        • 07.iun.2009
        • 486

        #18
        M-am lovit des de problema taiatului de faianta/gresie din diverse motive . Din acesta cauza m-am gindit sa impusc 2 iepuri : sa cumpar un disc care sa il am si cu care sa tai tot ce imi iese in cale ,cind am nevoie si deasemenea sa mearga si la gresie portelanata .
        Am fost ieri prin magazine si m-am intors mai nelamurit decit am plecat . Fiecare comerciant isi lauda marfa si spune ca este cea mai buna . Majoritatea m-au indreptat catre discurile turbo .
        Intrebare : sa presupunem ca am sacumpar disc turbo ; pot sa il folosesc sa tai si restul ?
        Cit priveste brendul , cred ca asta va fi mai complicat , daca nu gasesc ceva idei .

        Comentariu

        • ioan prodan
          Membru Marcant
          • 10.nov.2008
          • 365

          #19
          daca doriti un disc sa taiati de toate atunci cumparati unul universal.Scrie pe el.Cat despre tubo asta nu imi dau seama ce ar putea sa zica prin acest cuvant.Parerea mea este ca e doar ptr publicitate.Cautati marca Montolit, sunt destul de bune.Eu le cumpar de la o fabrica ce face discuri ptr mai multe firme. Deci in concluzie nu e asa importanta firma.Sau si cei de la Berner comercializeaza discuri bune ( 50€+TVA bucata)

          Comentariu

          • Helerea Nicolae
            Membru marcant
            • 02.mar.2008
            • 910

            #20
            Postat în original de ioan prodan
            Cautati marca Montolit, sunt destul de bune.Eu le cumpar de la o fabrica ce face discuri ptr mai multe firme. Deci in concluzie nu e asa importanta firma.Sau si cei de la Berner comercializeaza discuri bune ( 50€+TVA bucata)
            puteti uita de montolit maxima etc. Romania nu e Italia, eu am recomandat bosch ca asta are sanse sa fie gasit.
            lucrul, se mai face si cu capul

            Comentariu

            • ioan prodan
              Membru Marcant
              • 10.nov.2008
              • 365

              #21
              Ma gandeam ca poate se gaseste si la noi ca de obicei sunt cam de toate.Am gasit si produse de la Berner dar e in Arad.Cei de la Berner fac de toate.

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                #22
                Postat în original de ioan prodan
                Cei de la Berner fac de toate.
                ai vrut sa spui poate vand de toate

                Berner, ca si Wurth nu fabrica, doar vand, de multe ori la fel de scump ca si marcile consacrate, ma refer la cei care fac cercetari, testeaza si dupa aia vand produsul

                Comentariu

                • ioan prodan
                  Membru Marcant
                  • 10.nov.2008
                  • 365

                  #23
                  Da, aveti dreptate.Ma corectez-VAND nu produc

                  Comentariu

                  • hspinache
                    Membru Marcant
                    • 07.iun.2009
                    • 486

                    #24
                    Am gasit set , adica continu , sectorizat, turbo , toate 3 cu 35 lei . Sa trag concluzia ca sint proaste ?

                    Comentariu

                    • Helerea Nicolae
                      Membru marcant
                      • 02.mar.2008
                      • 910

                      #25
                      sa zicem ca nu sint proaste dar utilizarea lor e limitata la a taia tencuiala, unele tipuri de faianta, unele tipuri de piatra, tigla.
                      chiar e bine sa ai si un astfel de disc pentru al proteja pe cel scump, cu care tai atunci cind asta nu mai poate.
                      deci nu o sa puteti taia gresia portelanata cu astea.
                      lucrul, se mai face si cu capul

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        #26
                        Postat în original de hspinache
                        Am gasit set , adica continu , sectorizat, turbo , toate 3 cu 35 lei . Sa trag concluzia ca sint proaste ?
                        Nu stiu cum se prezinta situatia la tine, dar discurile serioase, din cate mi-amintesc eu au scris pe cutie pentru ce sunt bune, foarte bune si mai putin, mai exact pe spatele ambalajului este un tabel cu toate astea

                        cred ca asta ar fi numai bun Montolit CG vezi catalogul, pagina 62-63

                        Comentariu

                        • hspinache
                          Membru Marcant
                          • 07.iun.2009
                          • 486

                          #27
                          Setul respectiv era in Practiker . Este greu de tinut minte ce scria pe ele . Scie foarte mic . Disc universal [scria pe el] am gasit de la bosh si este cu fante .

                          Comentariu

                          • apanoiu
                            Membru Marcant
                            • 10.mai.2010
                            • 643

                            #28
                            Foarte frumos si explicit gasesti in seria Klingspor, pe spatele lor sunt cotatii de performanta pentru fiecare tip de material.
                            Eu de exemplu am avut nevoie pt beton armat, am fost multumit, dar parca doar cu putin mai bun si mai rapid decat un disc din piata de 55 ron...
                            DIY

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #29
                              ...
                              Fișiere Atașate
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • hspinache
                                Membru Marcant
                                • 07.iun.2009
                                • 486

                                #30
                                La Practiker sint 2 zone ;
                                -una cu discuri scumpe , unde am gasit bosh si toroflex ; am studiat azi toroflex si pe el scria tigla, marmura,granit moale , caramida si costa 60lei .???
                                -celelalte sint in raftul cu iefteneturi si nu are sens sa zic ce scrie pe ele .

                                Cred totusi ca in baza , fiecare tip are un spectru de taiere si proprietati specifice ; aceaste specificatii inca nu le cunosc .

                                In fotografii am remarcat un sistem de taiere , respectiv dupa ce se face sant de 1mm cu un disc continu . Metoda cred ca este buna din punctul de vedere al prafului . Cea ce apare neclar daca dupa ce se face santul se rupe manual sau cu o masina banala .

                                Comentariu

                                Procesare...