Ai nevoie de un proiect de instalatii electrice?

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • signum
    Incepator
    • 18.nov.2011
    • 9

    #31
    Buna seara,
    Rog ajutor din partea celor ce stiu, sau au trecut prin asa ceva...


    La ora actuala am instalatia electrica aproape finalizata (mai trebuie montate vreo 2 prize,1 candelabru), insa afara contorul este pus pe un stalp.. cred ca asa se procedeaza cand est inca in constructie.. Ce anume ar trebui sa fac?
    Sa iau legatura cu cei de la Electrica, sau cu un electrician autorizat?

    Mentionez ca vreau sa mai modific putin in interior (recompartimentare cu pereti de rigips) in sensul ca vreau sa trag pe un perete de rigips cablurile pt. un intrerupator. Au vreo obiectie cei de la Electrica cu interiorul? (instalatia interioara a fost executata de cineva din familie cu care nu mai pot lua legatura)

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #32
      Cei de la Electrica va cer proiectul de interior doar cand veti realiza bransamentul definitiv.Pt modificari interioare va recomand un electrician autorizat.
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • volosincu iulian
        Incepator
        • 13.apr.2007
        • 27

        #33
        proiect

        Buna seara ! Frumoasa initiativa si sper ca si cu rezultate.......... am o casa in constructie........de ceva vreme............... si am ajuns si la partea electrica/ma intereseaza sa fie cat mai eficienta. Cand am inceput casa, si obtinut aprobarile, .....era alta lume, ca sa ma exprim plastic...............proiectul de atunci nu mai corespunde .....zic eu!....... .........astept o propunere din partea dv................ Planurile casei sunt atasate............... familie normala cu doi copii........... fara excese dar cu strictul necesar.............Stima, Volosincu
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • marius_mc
          Incepator
          • 10.feb.2012
          • 83

          #34
          ma poate ajuta cineva cu un proiect cum si pe unde sa trag firele de curent la apartamentul meu, in prezent sunt de aluminiu din 70 si nu cred ca o sa reziste la noii consumatori.
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	casa.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	63,5 KB 
ID:	600245

          Comentariu

          • sliders
            Incepator
            • 27.nov.2011
            • 7

            #35
            salutare ... am si eu o mare rugaminte la voi ... am sa atases 2 scheme elec. si nu sunt decis cum as vrea sa procedez ... din cauza asta am apelat la voi sa-mi dati un sfat ... mentionez k toti pereti vor fi placati cu rigips ...
            In prima poza proiectarea circuitelor as vrea sa o fac pe tavan (toate circuitele sa vina prinse pe tavan) ... si in poza doi va fi proiectata pe perete (metionez ca si instalatia de apa tot pe acolo va veni) ... ce sfat imi dati ? cum credeti k este mai bine ..?
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schema electrica 1.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	31,3 KB 
ID:	600361 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schema electrica2.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	28,6 KB 
ID:	600362

            Comentariu

            • Paulorossi
              Membru
              • 24.aug.2010
              • 271

              #36
              Poti sa o pui pe tavan avand in vedere ca o sa ai traseeele mai scurte,deci economie la fire.In caz de avarie tavanul e mai accesibil(nu e acoperit de mobila).Nu uita sa folosesti tub de metal.
              Succes!

              Comentariu

              • Asztalosrobert
                Incepator
                • 17.ian.2011
                • 60

                #37
                Salutare, am si eu o nelamurire, am o casa noua la care acum se face intalatia electrica, as dori sa pun in living in sufragerie un sistem de boxe legate la un amplificator in livig pt un tv iar in sufragerie pt muzica si un alt tv, eventual inca o boxa pe terasa.
                Intrebarea mea este daca se pot lega toate la un amplificator (nu o sa fie utilizate simultan), si cum ar trebuie sa spun sa faca circuitul.
                Multumesc, am sa revin cu un plan al livingului si al sufrageriei

                Comentariu

                • Asztalosrobert
                  Incepator
                  • 17.ian.2011
                  • 60

                  #38
                  Revin cu o poza cu livingul, sagetiile indica locul unde am sa pun boxele iar sub tv as dori sa pun amplificatorul
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • valica29
                    Incepator
                    • 04.nov.2011
                    • 33

                    #39
                    Postat în original de Asztalosrobert
                    Salutare, am si eu o nelamurire, am o casa noua la care acum se face intalatia electrica, as dori sa pun in living in sufragerie un sistem de boxe legate la un amplificator in livig pt un tv iar in sufragerie pt muzica si un alt tv, eventual inca o boxa pe terasa.
                    Intrebarea mea este daca se pot lega toate la un amplificator (nu o sa fie utilizate simultan), si cum ar trebuie sa spun sa faca circuitul.
                    Multumesc, am sa revin cu un plan al livingului si al sufrageriei
                    Imi este foarte greu sa inteleg ce vrei sa spui, daca tu intelegi ce-ai scris.....
                    Oricum eu am inteles in felul urmator, vrei sa-ti montezi un sistem audio (amplificator + boxe) intr-o camera(living), apoi conectate la acelasi amplificator alte 2 boxe intr-o alta camera (sufragerie).
                    Potrivit pentru nevoile tale ar fi un RECEIVER AUDIO 5.1 sau 7.1 pe care poti sa-l configurezi cum doresti tu, cam toate receiver-ele de pe piata au optiunea ca sa asculti fie de pe 2 boxe dintr-o camera A sau de pe alte 2 boxe dintr-o camera B (au un buton notat cu SPEAKER A/B).
                    Acest lucru se poate face simplu, dar vad ca ai mai pus o problema, si anume pe deoparte vrei sa folosesti ca sursa de semnal in living un televizor, ceea ce nu este o problema dar pe de alta parte vrei si in sufragerie sa folosesti TV-ul sau alte aparate ca sursa audio pentru acelasi amplificator. Aici eu vad o problema, banuiesc ca tv-ul, cd player-ul din sufragerie este departe de amplificator si ar trebui trase doua cabluri de semnal pana la amplificator (cablurile de semnal trebuie sa fie cat mai scurte, sa nu treaca pe langa un cablu electric fiindca s-ar purtea sa nu auzi decat niste baraituri).
                    Ultima editare de valica29; 21.mar.2012, 10:34.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #40
                      Daca e asa cum a inteles Valica, pentru ca nici eu nu m-am lamurit ce vrei concret sa faci iti zic de pe acum ca nu merge combinatia. Fire lungi de semnal = pierderi si zgomot, plus ca tv intr-o camera si amplificator in alta iar nu merge. Treaba e simpla - alegi unul dintre TV-uri unde vizionezi filmele si vrei sa ai si calitate audio buna si acolo te organizezi cu amplificatorul 5.1 / 7.1. In camera cealalta mergi pe sunetul TV-ului sau daca esti foarte pretentios montezi un sistem separat mai mic stereo pentrua cel TV. Ce-i drept la ora actuala LCD-urile suna prost cu difuzoarele incorporate si doar cele foarte scumpe au diverse artificii in materie de sunet sa se auda ceva mai acceptabil.

                      Daca nu e asa cum am inteles noi lamureste-ne si incercam sa iti gasim o solutie!
                      Mai degraba aici trebuia pusa problema asta: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...noastre/page21
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • Asztalosrobert
                        Incepator
                        • 17.ian.2011
                        • 60

                        #41
                        Salutare, ai inteles foarte bine, livingul nu este despartit de sufragerie, amplificatorul am sa-l pun pe un perete care o sa fie la egala distanta si pt sufragerie si pt living.
                        In sufragerie nu vreau sa le leg la tv as vrea de ex sa pot asculta musica de pe un calc legat la amplificator sau de pe tv din living

                        Comentariu

                        • Asztalosrobert
                          Incepator
                          • 17.ian.2011
                          • 60

                          #42
                          distanta pana la boxe o sa fie de 5 m, este mult ????? S-ar putea sa am pierderi si zgomot???

                          Comentariu

                          • Asztalosrobert
                            Incepator
                            • 17.ian.2011
                            • 60

                            #43
                            Inca o intrebare, as vrea sa incastrez amplificatorul in perete, stie cineva daca sunt amplificatoare de 20 cm latime si sa fie mai lungi, tot ce am gasit sunt de 35-40 cm latime, iar peretele meu este de 30.

                            Comentariu

                            • Asztalosrobert
                              Incepator
                              • 17.ian.2011
                              • 60

                              #44
                              daca cabluri de curenti slabi (internet, tv, boxe) sunt trase impreuna exista riscul de bruiaj sau doar cu cele de curent electric fac probleme
                              Multumesc.

                              Comentariu

                              • valica29
                                Incepator
                                • 04.nov.2011
                                • 33

                                #45
                                Buna dimineata , vad ca v-ati hotarat la solutia cea mai proasta, sa puneti amplificatorul la o distanta egala de cele doua surse audio (tv-ul si calculatorul), cam ce distanta este intre amplificator si cele doua aparate? Gandeste-te ca un cablu profesional pentru semnal (RCA, JACK) au intre 30 cm - 1.5 m, binenteles ca sunt si mai lungi dar sunetul poate avea de suferit (ar trebui sa va puneti cablu special ecranat pentru semnal si nu un cablu obisnuit)
                                O alta greseala fatala pe care vrei sa o faci, sa incastrezi amplificatorul, el trebuie sa aiba spatiu de aerisire, caldura degajata de el trebuie sa circule liber altfel risti sa se supraincalzeasca si sa apara probleme. Iti recomanda ca vrei totusi sa-l incastrezi sa lasi macar 5 cm liber deasupra amplificatorului.
                                Nu este nici o problema daca cablurile pentru boxe sunt mai lungi si trec pe langa cablurile de curenti slabi, numai sa va cumparati cabluri speciale pentru boxe si nu ar strica sa fie mai groase.

                                Comentariu

                                Procesare...