Adapatoare pentru caine termoelectrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • livyuc
    Incepator
    • 02.mar.2008
    • 37

    Adapatoare pentru caine termoelectrica

    Am o problema si o idee sa vedem daca este realizabila pentru cainele meu de la tara . Acesta ajunge sa fie vizitat doar in wekend si pentru confortul lui are un tarc in care se gaseste o casuta izolata termic plus o hranitoare pentru mancare granulata si o adapatoare cu bazin de alimentare apa.Problema o sa fie in perioada foarte rece cand va ingheta apa si adapatoarea mea devine nefunctionala.
    Ideea mea este sa confectionez o adapatoare in care apa sa nu inghete ,ceva de genul unui vas fixat pe un perete ce sub partea cu apa sa prezinte o rezistenta electrica ce sa mentina o temperatura constanta (in jur de 10 grade).Ma gandesc la o plita de la un fierbator de cafea ce are un termostat mic. Varianta ideala este sa fie si la o tensiune ce sa nu prezinte pericol pentru caine.Orice alta idee sau sfaturi sunt bine venite.
    Trebuie sa mentionez ca am cunostinte minime in domeniul electric,electronic ,deasemenea cade din start varianta sa vina cineva zilnic la caine.
    Multumesc.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3235

    #2
    Nimic mai simplu: o rezistenta ceramica de vreo 10 Watt la o valoare care o alegeti in functie de tensiunea la care doriti sa o alimentati - la un 12V sa zicem 100 ohm. Aceasta va mentine o temperatura care nu va permite apei sa inghete. Daca temperatura nu este destul de mare mai micsorati valoarea rezistentei. Ca sa nu fie solicitata excesiv puteti folosi si un programator orar mecanic sau digital care sa alimenteze intermitent instalatia, eventual daca dorim sa complicam schema includem si un traductor de temperatura.

    Exista si niste conductori asemanatori cu conductorii INTENC care alimentati se incalzesc cate sa mentina o temperatura constanta pentru conducte si robineti. Solutia am vazut-o la o expozitie dar nu stiu unde sa va trimit sa achizitionti asa ceva.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12069

      #3
      Pentru incalzit apa si mentinut la temperatura necesara se poate folosi un incalzitor de acvariu , DAR acesta necesita nivel constant al apei incalzite !???
      Asta inseamna ca " ce bea " trebuie inlocuit instantantaneu ....
      Exista kituri de cabluri incalzitoare cu termostat in magazinele de bricolaj .
      Exista hranitor automat dar pretul sare de 10 mil si depinde de curent . Daca se opreste ...
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • liail
        Incepator
        • 12.feb.2007
        • 11

        #4
        O idee:

        motherearthnews.com/do-it-yourself/solar-stock-tank-z10m0gri.aspx

        Este facut pentru cai, dar reducind putin la scara ...

        Comentariu

        • livyuc
          Incepator
          • 02.mar.2008
          • 37

          #5
          Ideile sunt interesante ,mai ales varianta cu incalzitor ceramic .Urmeaza sa incerc la un magazin de electrice.
          Multumesc.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3235

            #6
            La un magazin de componente electronice daca doriti sa aplicati varianta mea.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            Procesare...