Mascare sina perdea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 620

    Mascare sina perdea

    Buna seara.
    Vreau sa-mi pun intr-un hol cu peretele geamului de 1,90 m o perdea de matase. Monatrea pe galerie nu mi prea place si ma gandeam la sina dar nu atiu cum se pot masca carligele in care se agata perdeaua.
    Am vazut pe net ca perdeaua are la partea superioara o rezansa care are niste fre care o incretesc.
    Cum se agata acele carlige si daca se pot masca cumva.

    Exista si alte metode de prindere a perdelelor?

    Multumesc.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: Cumse pot masca carligele de la sina de perdea

    Simplu , se face un tiv mai lat in partea superioara ...
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 620

      #3
      Revin din nou cu o intrebare: intre timp am cumparat sina si perdeaua si am montat-o si totul este ok din interior.
      Vreau sa spun ca geamul unde este pusa aceasta perdea este la casa si este exact din plafon pana la jumatatea inaltimii.
      Fiind exact pana in plafon din partea exterioara a casei se vede prin geam rejansa si nu imi place sa se vada.
      Stiti cum as putea sa o maschez sa nu se vada din afara casei?

      (deci eu cand privesc din afara geamului, in partea de sus, vad rejansa si carligele agatate pe sina)

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        #4
        vopsiti geamu in partea de sus. si nu mai vede nimeni nimic. nici din casa afara nici invers.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de vdingo11
          Vreau sa spun ca geamul unde este pusa aceasta perdea este la casa si este exact din plafon pana la jumatatea inaltimii.
          Nimic mai simplu , puneti niste ghivece de flori pe alee...
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • vdingo11
            Membru Marcant
            • 07.iul.2006
            • 620

            #6
            Eu ma gansesc sa schimb sina cu una din aceea care iti permite sa pui masca, si sa o indrept cu masca spre geam.
            Totusi poate gasesc o alta solutie fara sa inlocuiesc sina.
            Orice sfat este bine venit.

            Multumesc.

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 890

              #7
              Postat în original de vdingo11
              Revin din nou cu o intrebare: intre timp am cumparat sina si perdeaua si am montat-o si totul este ok din interior.
              Vreau sa spun ca geamul unde este pusa aceasta perdea este la casa si este exact din plafon pana la jumatatea inaltimii.
              Fiind exact pana in plafon din partea exterioara a casei se vede prin geam rejansa si nu imi place sa se vada.
              Stiti cum as putea sa o maschez sa nu se vada din afara casei?
              (deci eu cand privesc din afara geamului, in partea de sus, vad rejansa si carligele agatate pe sina)
              Exista in comert doua tipuri de rejansa: cea obisnuita din matarial textil alb si exista si un tip de rejansa fabricata din nylon incolor. Fiind trasparenta, eu am folosit rejansa din nylon pentru toate perdelele si am s-o folosesc si pentru draperia din sufragerie unde si eu am geamul pana in tavan.

              Comentariu

              • vdingo11
                Membru Marcant
                • 07.iul.2006
                • 620

                #8
                Postat în original de coretweaker
                Postat în original de vdingo11
                Revin din nou cu o intrebare: intre timp am cumparat sina si perdeaua si am montat-o si totul este ok din interior.
                Vreau sa spun ca geamul unde este pusa aceasta perdea este la casa si este exact din plafon pana la jumatatea inaltimii.
                Fiind exact pana in plafon din partea exterioara a casei se vede prin geam rejansa si nu imi place sa se vada.
                Stiti cum as putea sa o maschez sa nu se vada din afara casei?
                (deci eu cand privesc din afara geamului, in partea de sus, vad rejansa si carligele agatate pe sina)
                Exista in comert doua tipuri de rejansa: cea obisnuita din matarial textil alb si exista si un tip de rejansa fabricata din nylon incolor. Fiind trasparenta, eu am folosit rejansa din nylon pentru toate perdelele si am s-o folosesc si pentru draperia din sufragerie unde si eu am geamul pana in tavan.
                Este o idee, dar fiind deja confectionata poate reusesc ceva de la stadiul in care sunt. Daca nu iau in calcul orice alta posibilitate.

                Comentariu

                • coretweaker
                  Membru Marcant
                  • 16.iul.2010
                  • 890

                  #9
                  Postat în original de vdingo11
                  Este o idee, dar fiind deja confectionata poate reusesc ceva de la stadiul in care sunt. Daca nu iau in calcul orice alta posibilitate.
                  De desfacut rejansa se face foarte usor, singurul inconvenient este ca trebuie platita inca o data rejansa (cea noua) si manopera.

                  Comentariu

                  • vdingo11
                    Membru Marcant
                    • 07.iul.2006
                    • 620

                    #10
                    Multumesc pentru sfaturi.

                    Comentariu

                    • bogdan770728
                      Incepator
                      • 28.feb.2012
                      • 9

                      #11
                      galerie perdea

                      cum sar putea masca o galerie de perdea pe sine fixata pe tavan cu rigips

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        #12
                        cu bagheta de polistiren

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Postat în original de bogdan770728
                          cum sar putea masca o galerie de perdea pe sine fixata pe tavan cu rigips
                          Ce tip de sina aveti ? Unele sinele au propria masca .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          Procesare...