Curatare fantana

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danutzddd
    Membru
    • 27.iun.2005
    • 227

    Curatare fantana

    Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
    Am o casa la tara folosita doar pe perioada verii.
    In urma cu cateva zile am observat ca apa care vine de la fantana prin hidrofor are un miros urat.
    Uitandu-ma in put am constatat ca mirosul provenea de la un soarece mort de mai mult timp.
    Am innebunit cand am vazut asta.
    L-am scos si am lasat sa curga apa dar izvoarele sunt prea puternice. O sa fac rost de o pompa mai mare.

    Ce ma sfatuiti sa fac in continuare, sa curat instalatia si fantana?
  • Bill
    Membru marcant
    • 05.dec.2006
    • 419

    #2
    Daca fantana este larga, trebuie sa coboare cineva in fantana si se curata cu ocazia asta, dupa ce bineinteles este trasa toata apa cu o pompa mai mare.

    Eu am patit-o cu o pisica
    De atunci sta tot timpul acoperita............

    Comentariu

    • danutzddd
      Membru
      • 27.iun.2005
      • 227

      #3
      nu este larga ,e put cu diametru de 30-40 cm deci exclusa coborarea in el

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Trebuie sa adaugi in apa o cantitate stabilita de substante dezinfectante.
        Se pot utiliza substante clorigene (clorura de var, hipoclorit de sodiu, dicloroizocianurat de sodiu) dozate corespunzator volumului de apa din fantana. Se pot utiliza solutiip reparate din pudra (clorura var - pareta de solutie dizolvata) sau preparate sub forma de comprimate.
        Dupa 24 de ore se goleste fantana si se va utiliza numai dupa ce se fac analize ale probelor de apa.

        In afara de substantele clorigene se mai poate utiliza varul nestins. Se utilizeaza un anumit dozaj la metrul cub. identic, se goleste apa pana nu mai contine urme de lapte de var. Similar, analiza apa.

        Mai vezi si topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=12626&start=0
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • danutzddd
          Membru
          • 27.iun.2005
          • 227

          #5
          e rau daca folosesc si var nestins si sare si cloramina in acelasi timp ,fiecare cantitate in functie de volumul de apa din put.Eu am calculat volumul la vreo 0.5 m3.

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #6
            Cate probleme ridica un amarat de soricel pe la tara se intampla destul de frecvent sa cada prin fantana diferite animalute sau pasari de curte, gospodina sau gospodarul care da primul de "dezastru" scoate respectiva creatura "oribila" cu galeata, o arunca pe gunoiul de la grajd si daca are arunca in fantana un bulgare doi de var nestins dupa care scoate vreo douazeci de galeti cu apa si cam atat.
            Cu respect.

            Comentariu

            • moshu2
              Membru
              • 05.feb.2010
              • 124

              #7
              Tratarea chimica accelereaza curatarea apei, insa ar trebui sa nu uitam ca fantana e o feresatra spre un rau subteran. Apa nu sta in fantana ca intr-o galeata!
              Acesta-i motivul pentru care "la tara" nu se moare pe capete in urma unui asemenea incident.
              Cu stima!
              Cateva notiuni de fizica ajuta...

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2271

                #8
                Cum "curat" apa din fantana?!

                Salut!

                De ceva timp, apa din fantana nu mai are aceasi calitate. Stiam de metoda cu varul nestins, insa nu stiu proportiile. Coloana de apa este de 3500 de mm inaltime cu un diametru de 200 de mm al tubului. Va rog, daca stiti cum se calculeaza cantitatea de var nestins pe care ar trebui sa o folosesc pt a fi eficienta si timpul de actiune al varului. Astept raspuns.

                Multumesc anticipat!

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Răspuns la: Cum "curat" apa din fantana?!

                  Folositi CLORAMINA . Gasiti in prospect modul de utilizare .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  Procesare...