Elevatia casei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • medeeal
    Incepator
    • 06.oct.2007
    • 3

    Elevatia casei

    Buna ziua!
    Am o mare rugaminte.
    Postez prima oara pe acest forum si nu am vrut sa infiintez un topic nou pentru ca s-ar putea sa se fi mai discutat problema mea.
    As vrea putin ajutor daca se poate de la Maistrul Max, Gemini sau oricine se ofera. Daca moderatorii imi pot da un link util catre un topic care mi-ar putea raspunde la problema as fi multumit.
    Construiesc o casa si acum am ajuns la un impas. De fapt e mai mult o nedumerire. Am turnat elevatia, am introdus pamantul in elevatie, l-am tasat bine, am pus pietris l-am tasat si pe asta. In faza asata constructorul spune ca placa de beton ce urmeaza a fi turnata (10 cm), va fi in cadrul elevatiei, la acelasi nivel cu aceasta. Un fel de turnare "in casete" (nu stiu daca exprimarea este cea mai fericita). In plus, pe marginea interioara a elevatiei (practic intre elevatie si placa de beton) imi pune polistiren expandat de 3 cm. O fasie de 10 cm (exact cat placa) de jur in prejurul camerelor. Un fel de "rost de dilatare".
    Acum intrebarile mele sunt:
    1. daca placa de beton (armata cu plasa de 4; 10x10) nu se "leaga" practic deloc cu elevatia si nici nu se sprijina pe aceasta, care e rolul ei? E ok asa? Sa se sprijine doar pe pamantul tasat de dedesupt?
    2. In eventualitatea in care terenul de sub elevatie "se lasa", placa se va lasa cu acesta. Logic. Atunci sapa mea (care s-ar sprijini pe elevatie) de 6 cm va sustine toata greutatea din casa (mobila, oameni, etc.)? Nu se creeaza un "gol" intre placa de beton si polistiren extrudat +sapa? (polistirenul extrudat vreau sa-l pun intre sapa si placa de beton)
    Am auzit diverse variante pe parcursul zilei de astazi, cu placa turnata pe toata suprafata casei, cu placa turnata dupa ce se zideste un rand de caramida (deci pana in caramida) si cu placa in "casete" (asta, a mea mi se pare fara logica)
    Constructorul sustine ca el zideste direct pe elevatie, nu pune nici o placa intre zidarie si elevatie. Aceasta placa, cica, ar avea o miscare separata de restul casei. pai daca e miscare poate sa fie si in jos. Asta ma sperie pe mine.

    Va rog din tot sufletul ajutati-ma pentru ca la inceputul saptamanii viitiare va trebui sa torn, si nu as vrea sa fac greseli iremediabile. Eventual ceva poze cu "turnare in casete" ca eu nu am reusit sa gasesc undeva asa ceva.
    Va multumesc!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Nenea constructorul este o firma sau o persoana fizica ? Pai ce se apuca el sa construiasca dupa capul lui ? De cand planseul de la parter este un planseu flotant ? Placa de beton este un element de rezistenta al casei si asta vrea sa-l faca planseu flotant. Aveti un detaliu sau o sectiune in proiect cu planseul de la parter ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • medeeal
      Incepator
      • 06.oct.2007
      • 3

      #3
      Postat în original de Maistrul Max
      Nenea constructorul este o firma sau o persoana fizica ? Pai ce se apuca el sa construiasca dupa capul lui ? De cand planseul de la parter este un planseu flotant ? Placa de beton este un element de rezistenta al casei si asta vrea sa-l faca planseu flotant. Aveti un detaliu sau o sectiune in proiect cu planseul de la parter ?
      Pe proiect placa de beton este pana in caramida. Nu pe toata suprafata elevatiei, ci doar pana in caramida. O sa incerc sa scanez luni la servici desenul sa il puteti vedea. Ideea e ca din 10 cunostinte, 7 au folosit acelasi sistem (mai putin partea cu polistirenul). Eu pur si simplu nu inteleg. De ce?
      Dar cum este mai bine, placa de beton sa fie pe toata suprafata casei? Sa se zideasca pe ea? Sau sa fie pana in caramida? Sa se toarne dupa ce sa zidit primul rand de caramida.
      Constructorul este o firma din Timisoara. dar lucrarile le facem mai mult pe langa facturi decat "pe ele". Vreau sa zic , ca am declarat regie proprie.
      Va multumesc pentru promtitudine si vi-as fi recunoscator sa-mi dati o solutie.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Am intalnit pana acuma urmatoarele forme schematice de "asezare" a placii de planseu pe elevatie, depinde de caracteristicile terenului si a constructiei ce modalitate alege proiectantul.
        In cazul dumneavoastra obligati constructorul sa respecte proiectul de executie, deoarece orce derogare de la proiect fara acceptul proiectantului va poate aduce la un eventual control amenzi drastice.
        Fișiere Atașate
        Cu stima.

        Comentariu

        • medeeal
          Incepator
          • 06.oct.2007
          • 3

          #5
          Postat în original de Maistrul Max
          Am intalnit pana acuma urmatoarele forme schematice de "asezare" a placii de planseu pe elevatie, depinde de caracteristicile terenului si a constructiei ce modalitate alege proiectantul.
          In cazul dumneavoastra obligati constructorul sa respecte proiectul de executie, deoarece orce derogare de la proiect fara acceptul proiectantului va poate aduce la un eventual control amenzi drastice.
          Va multumesc pentru sfaturi!
          Astazi am sunat structuristul si am ramas mai "in ceata" decat pana acum. mentionez ca structuristul nu se cunoaste cu constructorul. Structuristul mi-a zis ca e perfect normal ce vrea sa faca constructorul (inclusiv partea cu polistirenul pentru "rostul de dilatare"). Eu l-am intrebat de ce, iar mi-a spus ca placa nu este parte a structurii de rezistenta a casei, si ca daca terenul este bine batut nu o sa vad niciodata o "lasare" a acestuia. Atunci l-am intrebat de ce mi-a pus pe plan varianta cu "placa pana in caramida" , si acesta mi-a zis ca avea de ales intre toate tipurile de placa descrise de mine si de dvs. (Maistrul Max), si a ales-o pe asta pentru niciun motiv special. Este la fel de OK in orice fel dar cu un plus pentru variantele in care se zideste direct pe elevatie (si nu pe eventuala placa de la parter). Asta mi-a trezit si mai multe intrebari cu privire la toata structura de rezistenta a casei , de fapt structuristul incepe sa mi se para aiurea. Nu stiu, sincer poate sunt eu deplasat. Am luat astazi la rand mai multe case in constructie si chiar am vazut toate variantele, fiecare sustinand ca a lui e mai buna.
          Eu va multumesc pentru ajutor.

          Comentariu

          • ovideos2003
            Membru
            • 07.mai.2008
            • 205

            #6
            Am turnat si eu placa tot in casete dar fara rost de polistiren doar cu extrudat de 3 cm dedesupt si fara sa leg armatura ei de centura elevatiei.Asa am pe proiect ,dar sincer nu prea am incredere in cine l-a facut si acum imi pare rau ca am ales solutia cu casetele. Am compactat umplutura de balastru groasa de 20 cm cu maiul mecanic dar sunt ingrijorat pt. ca am in doua camere ziduri din porotherm de 12 cm grosime care inchid baia si spatiul de sub scara unde vreau tot o baie ,direct pe aceste placi ,fara fundatie si aceste ziduri au cam 1 tona greutate fiecare . Cum ar fi mai bine sa fac cu aceste ziduri ??sa le zidesc oadata cu celelalte groase din porotherm de 38 si 25 si sa le fac centuri deasupra turnate odata cu placa de pe parter sau sa le zidesc ulterior?? Mi-ar place sa le fac odata cu celelalte dar as vrea sa fac cumva ca aceste ziduri subtiri fara fundatie sa nu preia mult din greutatea placii de peste parter asupra lor si sa o transfere placii cota 0 care nu este legata de marginile elevatiei .Totusi as vrea ca placa sa se sprijine intr-o masura si pe ele pt. ca am deschideri destul de mari si aceste ziduri pot sa mai atenueze macar din vibratiile placii.

            Comentariu

            Procesare...