Sistem de ventilatie pt termopan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • teodormircea
    Incepator
    • 31.ian.2006
    • 19

    Sistem de ventilatie pt termopan

    Am vazut ca firma Gealan produce si comercializeaza dispozitive pentru aerisire, ce se monteaza pe tamplaria de aluminiu si PVC. Denumirea pe care acestia o dau produsului este GECCO si se poate gasi o imagine pe site-ul oficial al producatorului.
    Sunt foarte curios cum functioneaza aceste dispozitive si daca ele se pot utiliza pentru a reduce cantitatea de condens ce se produce pe geamurile termopan iarna.
    Si daca da, se pot monta acestea si pe alte profile decat cele pe care Gealan le comercializeaza?
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    #2
    Eu am astfel de aerisire de doi ani, dar de la Trocal.
    Se monteaza pe interiorul tocului si in zona ei se pune altfel de garnitura, precum si pe doua portiuni pe ambele laturi. Garnitura speciala ar avea rolul de a lasa sa intre aer cand are loc o anumita diferenta de presiune intre interior si exteriror.
    In prima iarna de cand m-am mutat in noua casa aveam foarte mult condens. Aerisierea automata ajuta pentru ca se vedea cum pe geam era o portiune uscata, portiune in forma de picatura de apa.
    Acum, la a treia iarna de cand m-am mutat, nu am absolut deloc condens. Cred ca si peretii s-au uscat si poate ajuta si faptul ca am doua sobe de teracota.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Totusi, eu cred ca in conditii normale, o timplarie nu are nevoie de acest sistem. Condensul apare datorita temperaturii scazute pe foaia de geam si umiditatii. La o casa bine incalzita nu are cum sa apara acest fenomen. O spun din propria experienta, avand montata timplarie PVC.

      Evident ca la blocurile de beton unde umiditatea este excesiva iar caldura dispare prin pereti sau nu este suficienta, acest fenomen se intampla.

      Acest sistem este o varianta pentru indepartarea neplacerilor, in anumite cazuri - asta nu inseamna ca nu este bun.

      Am dorit sa fac acest precizari pentru a nu se creea impresia ca daca montezi timplarie PVC vei avea automat condens si este bine sa stie toata lumea ce se intimpa cu acest fenomen.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • teodormircea
        Incepator
        • 31.ian.2006
        • 19

        #4
        Documentandu-ma putin, am gasit modul de functionare a uneia din metodele de aerisire de la tamplaria trocal, descrise anterior de dl."flo8200".
        Practic, aerisirea se face "taind" o parte din garnitura geamului, lasand astfel sa intre aer rece prin partea de jos a ferestrei si aer cald pe sus. Solutia este pe cat de ingenioasa pe atat de simpla, dar intrebarea este: isi mai mentine aceasta fereastra caracteristicile tehnice ?
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • flo8200
          Membru
          • 01.nov.2005
          • 253

          #5
          exista o clapeta din plastic care se inchide cand bate vantul

          Comentariu

          • dydy
            Incepator
            • 08.feb.2006
            • 2

            #6
            Daca nu aveti posibilitatea de a va realiza ventilarea dupa montarea tamplariei termopan, atunci faceti circa 4-5 aerisiri ale apartamentului. Rezolvati cat de cat aparitia condensului si un lucru f important, evacuati noxele din apartament rezultate de respiratie etc. Nu faceti sa stati ca intr-o cutie de conserva ca riscati anumite boli

            Comentariu

            Procesare...