+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Supapa de siguranta centrala

Supapa de siguranta centrala

Aseara am patit-o rau.
    Centrala are o supapa de siguranta (spun bine ?), care se declanseazala o presiune peste 3 bari.
    Seara nu sint utilizatori si presiunea pe coloana creste, trece de 5 bari.
    M-am trezit cu apartamentul inundat, desigur, supapa s-a declansat si tisnea apa incalzita mai ceva ca la o fintina arteziana.
    Supapa are un stutz pentru furtun care la rindul lui se poate cupla la canalizare.
    Ce este de facut, sa pun un furtun si sa-l cuplez la canalizare ori un regulator de presiune la intrare?

Nu vad normal sa legati supapa la canalizare pentru asa ceva . Asta ar insemna sa " dati afara " apa pe care dvs in mod normal o aveti contorizata si o platiti .
    Cum instalatiile casnice , tevi , baterii etc , nu se simt bine la presiuni crescute si nici diferente de presiune necontrolate care pot duce la - lovituri de berbec - logic ar fi sa va protejati instalatiile si casa prin regulatorul de presiune .

Toate centralele au asa ceva ?
    Toate declanseaza la presiune mare ?
    Curioas este ca se intimpla numai daca merge si incalzirea.

Supapa de siguranta / presiune de pe centrala termica , se afla pe circuitul de incalzire , nu pe cel de apa .

-Presiunea mare si oscilanta trebuie rezolvata prin regulator , pentru protectia instalatiilor
    -Daca centrala " da afara " mai ales in conditiile de functionare pe incalzire ( eventual si in prezenta presiunii mari in retea ), trebuie verificat vasul de expansiune si robinetul de alimentare al centralei .

Domnul Mircea G are perfecta dreptate, incercati sa veriicati vasul de expansiune si robinetul de alimentare al centralei apoi daca acestea sunt inregula montati un regulator de presiune pentru a proteja centrala.

Nu cumva robinetul de sub centrala pentru alimentare e deschis in permanenta?
    Salut sunt un tip curios din fire.

Robinetul de alimentare este ceva mai greu de verificat.
    Este magnetic, are o cheita cu un magnet.
    Pentru linistea mea, seara, inchid robinetul de apa rece!

eu am supapa de presiune si pe coloana de alimentare cu apa pentru acm. e ceva gresit domnu mircea? ca o dau jos imediat.

Citat Postat în original de liviu2004
    eu am supapa de presiune si pe coloana de alimentare cu apa pentru acm. e ceva gresit domnu mircea? ca o dau jos imediat.
    Daca spuneti ca este montata - pe alimentarea cu apa rece pt acm - , nu vad rostul ei , chiar nu are ce cauta acolo .

In 99% din cazuri , presiunea apei reci este variabila , centrala permite si functioneaza cu aceste variatii de presiune , iar o supapa , care teoretic ar fi de 3 bari , n-ar duce decit la probleme , adica sa " dea afara " fara motiv .

Eu zic sa va uitati mai bine si sa nu fie , de fapt , un aerisitor automat
    Putin stiu, si nimeni nu monteaza ! , ca in capatul coloanelor de apa se monteaza aerisitoare automate .

Este posibil sa se fi gindit producatorul la asa ceva , pentru eliminarea posibilului ! aer de pe alimentarea cu apa .

In concluzie , ce centrala este si ce aveti acolo montat ?

Centrala este Vaillant ThermoCompact VC 254/3 sau VCW 254/3 nu stiu sigur.

Am 2 poze cu ce cred eu ca ar fi supapa de suprapresiune pe apa rece.
    Teava subtire duce la canalizare.
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	supapa_suprapresiune_668.jpg‎ 
Afișări:	353 
Mărime:	244,2 KB
ID:		51618   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	supapa_suprapresiune_2_202.jpg‎ 
Afișări:	273 
Mărime:	195,5 KB
ID:		51619  

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. De ce avem nevoie de supapa de siguranta la boiler
    De body76 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 11.12.2010, 22:09
  2. Siguranta circuit centrala termica
    De ghimarcat în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 07.08.2010, 22:44
  3. dispozitive siguranta centrala termica
    De Cherubino în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 16
    Ultimul post: 12.10.2007, 10:00
  4. supapa
    De ctin_victor în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 07.06.2007, 20:46
  5. Centrala termica - montata singura pe o siguranta sau nu?
    De Rainman în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 08.11.2005, 16:07

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii