Supapa de siguranta centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kinetic2000
    Membru
    • 19.ian.2009
    • 177

    Supapa de siguranta centrala

    Aseara am patit-o rau.
    Centrala are o supapa de siguranta (spun bine ?), care se declanseazala o presiune peste 3 bari.
    Seara nu sint utilizatori si presiunea pe coloana creste, trece de 5 bari.
    M-am trezit cu apartamentul inundat, desigur, supapa s-a declansat si tisnea apa incalzita mai ceva ca la o fintina arteziana.
    Supapa are un stutz pentru furtun care la rindul lui se poate cupla la canalizare.
    Ce este de facut, sa pun un furtun si sa-l cuplez la canalizare ori un regulator de presiune la intrare?
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Supapa de siguranta centrala

    Nu vad normal sa legati supapa la canalizare pentru asa ceva . Asta ar insemna sa " dati afara " apa pe care dvs in mod normal o aveti contorizata si o platiti .
    Cum instalatiile casnice , tevi , baterii etc , nu se simt bine la presiuni crescute si nici diferente de presiune necontrolate care pot duce la - lovituri de berbec - logic ar fi sa va protejati instalatiile si casa prin regulatorul de presiune .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • kinetic2000
      Membru
      • 19.ian.2009
      • 177

      #3
      Supapa de siguranta centrala

      Toate centralele au asa ceva ?
      Toate declanseaza la presiune mare ?
      Curioas este ca se intimpla numai daca merge si incalzirea.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Supapa de siguranta centrala

        Supapa de siguranta / presiune de pe centrala termica , se afla pe circuitul de incalzire , nu pe cel de apa .

        -Presiunea mare si oscilanta trebuie rezolvata prin regulator , pentru protectia instalatiilor
        -Daca centrala " da afara " mai ales in conditiile de functionare pe incalzire ( eventual si in prezenta presiunii mari in retea ), trebuie verificat vasul de expansiune si robinetul de alimentare al centralei .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          #5
          Supapa de siguranta centrala

          Domnul Mircea G are perfecta dreptate, incercati sa veriicati vasul de expansiune si robinetul de alimentare al centralei apoi daca acestea sunt inregula montati un regulator de presiune pentru a proteja centrala.

          Comentariu

          • sprite75
            Incepator
            • 12.iun.2007
            • 90

            #6
            Supapa de siguranta centrala

            Nu cumva robinetul de sub centrala pentru alimentare e deschis in permanenta?
            Salut sunt un tip curios din fire.

            Comentariu

            • kinetic2000
              Membru
              • 19.ian.2009
              • 177

              #7
              Supapa de siguranta centrala

              Robinetul de alimentare este ceva mai greu de verificat.
              Este magnetic, are o cheita cu un magnet.
              Pentru linistea mea, seara, inchid robinetul de apa rece!

              Comentariu

              • liviu2004
                Membru marcant
                • 03.ian.2007
                • 508

                #8
                eu am supapa de presiune si pe coloana de alimentare cu apa pentru acm. e ceva gresit domnu mircea? ca o dau jos imediat.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Postat în original de liviu2004
                  eu am supapa de presiune si pe coloana de alimentare cu apa pentru acm. e ceva gresit domnu mircea? ca o dau jos imediat.
                  Daca spuneti ca este montata - pe alimentarea cu apa rece pt acm - , nu vad rostul ei , chiar nu are ce cauta acolo .

                  In 99% din cazuri , presiunea apei reci este variabila , centrala permite si functioneaza cu aceste variatii de presiune , iar o supapa , care teoretic ar fi de 3 bari , n-ar duce decit la probleme , adica sa " dea afara " fara motiv .

                  Eu zic sa va uitati mai bine si sa nu fie , de fapt , un aerisitor automat
                  Putin stiu, si nimeni nu monteaza ! , ca in capatul coloanelor de apa se monteaza aerisitoare automate .

                  Este posibil sa se fi gindit producatorul la asa ceva , pentru eliminarea posibilului ! aer de pe alimentarea cu apa .

                  In concluzie , ce centrala este si ce aveti acolo montat ?
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • liviu2004
                    Membru marcant
                    • 03.ian.2007
                    • 508

                    #10
                    Centrala este Vaillant ThermoCompact VC 254/3 sau VCW 254/3 nu stiu sigur.

                    Am 2 poze cu ce cred eu ca ar fi supapa de suprapresiune pe apa rece.
                    Teava subtire duce la canalizare.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      #11
                      Da, intr-adevar e supapa de presiune, nu prea ii vad rolul acolo, dar mai asteptam si alte opinii.

                      Comentariu

                      Procesare...