Schite module standard bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovideos2003
    Membru
    • 07.mai.2008
    • 205

    Schite module standard bucatarie

    Am bagat de seama ca majoritatea producatorilor care vand bucatarii ,in special cei care vand bucatarii modulare au in general dimensiuni standard la module, latimea lor fiind de 80,60,40,30,20 cm.Stie cineva unde as putea gasi niste schite amanuntite a acestor module cu toate cotele taieturilor si cu locurile unde vin date gaurile pentru balamale?
  • UNIQ
    Incepator
    • 21.nov.2010
    • 2

    #2
    Salut

    Nu cred ca ai sanse sa gasesti schite asa detaliate cu necesar de material.
    Acum depinde pentru ce anume ai nevoie de aceste schite?

    Da detali si poate te ajut.

    Comentariu

    • ovideos2003
      Membru
      • 07.mai.2008
      • 205

      #3
      As avea nevoie de niste schite de mobila detaliate eventual de la cineva care face module standard de bucatarie deoarece as dori sa-mi fac singur o mobila de bucatarie in regim DIY - toata casa pana la faza asta am facut-o asa.
      Am gasit la mine in oras o firma care vinde si debiteaza pal si accesorii pentru mobila, lipeste cant ABS etc.
      As putea sa-mi proiectez singur modulele, dar sigur ar fi multe amanunte pe care probabil le-as scapa din vedere si nu as vrea sa fac experiente pe buzunar.
      Mobila la comanda nu-mi permit ar mai fi varianta daca cumva nu gasesc niste schite detaliate, sa cumpar cateva din modulele bucatariei Xtend de la Lem's (ceva in stilul asta as vrea sa realizez si eu).

      Comentariu

      • UNIQ
        Incepator
        • 21.nov.2010
        • 2

        #4
        Ce faci tu este ca si cum ai face mobila la comanada.
        Pretul unei mobile la comanada o influenteaza unicitatea ei dar nu ca si model si ca numar. Si binentelas multi alti factori.Dar inprincipiu asta-i cauza pretului mai mare. Deci ce te opreste sa faci mobila care se si potriveste la dimensiune.Daca nu te crezi in stare sa-ti faci singur proiectul apeleaza la serviciile unui proiectant.Doar pentru desen si necesar de materiale.
        Mai mult de 250-350 lei nu te costa.

        Comentariu

        • ovideos2003
          Membru
          • 07.mai.2008
          • 205

          #5
          Poate ca s-ar merita sa apelez la un proiectant in cazul in care as dori ceva model unicat. Dar eu doresc ceva standard, respectiv schemele unor module de jos si a unor module suspendate de la orice mobila de bucatarie. Pot sa aibe orice L x l x h Acestea sunt standard la majoritatea producatorilor. As dori cateva schite amanuntite de module pentru a vedea distanta dintre usile dulapurilor, dintre sertare si amanunte de felul acesta.

          Comentariu

          • bardezi
            Membru
            • 21.ian.2008
            • 243

            #6
            gasesti in catalogul ikea. cred ca si online.
            cauta si prin reviste de diy

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Ai toate dimensiunile exterioare ale corpurilor de mobilier lems pe site-ul lor, vezi linkul lemet.ro/noutati_flyer7.html

              Pentru frezarea gaurilor aferente balamelelor iti trebuie o freza de 35mm. Distanta fata de margine este de 24 mm.
              Vezi foto atasata.
              Fișiere Atașate
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 905

                #8
                In instructiunile de ansamblare gasite la IKEA nu veti gasi prea multe dimensiuni, din pacate -
                ikea.com/ms/de_DE/customer_service/assembly_instructions/assembly_instructions_splash.html
                insa poate merita, totusi, sa aruncati o privire pe schitele corpurilor din gama FAKTUM unde:
                Beine = picioare mobiler ; Eckunterschrank = modul jos pentru colt; Hochschrank = corp / dulap inalt; Hochschrank für Einbaugeräten= corp inalt ptr montarea “aparatelor de bucatarie” ; Unterschrank = modul jos; Wandeckschrank = corp suspendat pentru colt …

                Comentariu

                • leon
                  Membru Marcant
                  • 19.sep.2006
                  • 905

                  #9
                  Cateva informatii utile veti gasi deasemenea la:
                  hettich.com/blaetterkataloge/TA_2010/ro_RO/blaetterkatalog/
                  vedeti Principiul de constructie Sistem 32 de la pag. 2.1.0 / 1206
                  sau
                  hettich.com/en/doityourself/1023.php

                  Comentariu

                  • ChiBo
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2010
                    • 506

                    #10
                    Postat în original de ovideos2003
                    Poate ca s-ar merita sa apelez la un proiectant in cazul in care as dori ceva model unicat. Dar eu doresc ceva standard, respectiv schemele unor module de jos si a unor module suspendate de la orice mobila de bucatarie. Pot sa aibe orice L x l x h Acestea sunt standard la majoritatea producatorilor. As dori cateva schite amanuntite de module pentru a vedea distanta dintre usile dulapurilor, dintre sertare si amanunte de felul acesta.
                    Daca mai doresti acele schite te pot ajuta eu.
                    Imi zici exact dimensiunea pe care doresti sa iti incadrezi mobilierul si iti fac eu un proiect cu schite la corpuri si dimensiuni, asa, ca esti din Alba. ))
                    Sau daca nu vezi pe proiectaremobila.weebly.com sunt si acolo cateva proiecte.
                    Daca e vreunul care iti place ti-l pun la dispozitie.

                    Comentariu

                    Procesare...