+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 12 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 115

Subiect: Scara din beton

Guest

rectificare scara interioara

am o scara interioara realizata din ciment. problema este ca mesterii ce mi-au facut-o nu au reusit s-o aduca "la linie". vreau s-o acopar cu mocheta, dar pentru asta trebuie s-o rectific, astfel incat fiecare treapta sa devina un paralelipiped perfect. cu ce materiale fac lucrul asta? (sunt diferente de circa 2-5 cm, atat in plan orizontal cat si vertical)
    Ciment propriu-zis, sau adeziv de gresie, sau altceva?

Stimate vizitator,
    Puteti folosi adeziv de gresie dar grosimea straturilor la o aplicare sa nu fie mai mare de 0.5 cm. Puteti folosi o sapa ( ciment, nisip 0-3, apa) cu un dozaj de ciment de 400 kg./mc

multumesc, era mesajul meu, dar am uitat sa ma loghez. se poate o mixtura intre ciment si adeziv?

Guest

Scara din beton

buna ziua, spuneti-mi va rog din ce material se fac trepetele de la o scara interioara ,rampa fiind deja turnata , din beton sau din sapa ?
    cineva a venit si mi-a spus ca le face direct din sapa si-mi lipeste si gresia direct pe trepte ? este posibil ?
    multumesc

Treptele se fac din beton.Sapa nu se foloseste la grosimi mai mari de circa 5 cm.
    efectuam dirigentie santier si amenajari interioare

Constructie scara din beton

Am o scara ce duce duce la etaj realizata din beton. Treptele au denivelari destul de mari, de pana la 1 cm. Eu vreau sa imbrac scara cu placi de lemn, dar nu stiu cum sa le fixez. Ma gandesc sa trag intai o sapa autonivelanta si apoi sa fixez prin lipire cu adeziv treptele de lemn. Cam ce grosime ar trebui sa aiba sapa? Imi puteti recomnda una anume? Pot fixa treptele si prin alta metoda decat prin lipire de sapa?

Salut!
    Diferentele de pana la 1 cm pot fi preluate de orice adeziv,mai ales ca suprafata de contact minima incepe de la 60% .
    Cred ca inestetica fixare mecanica nu intra in discutie,nu?

Da, nu doresc sa folosesc dibluri sau cuie. Si cam ce adeziv ar trebui sa folosesc?

Incercati o prelucrare mecanica pentru indreptarea denivelarilor sau turnati o sapa autonivelanta de 1 cm grosime.

Puteti opta pentru placarea treptelor cu placi ceramice si atunci adezivul folosit poate prelua denivelarile existente.

Scara de beton cu sau fara contratreapta?

Am cautat mul pe net zilele astea, si scarile fara contra-treapta din lemn mi se par mult mai elegante.
    Mesterul incearca insa sa ma convinga ca contratreapta o sa rigidizeze mai bine treapta si ca ar fi mai bine sa o pun.
    Voi ce ziceti?
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	s000024_211.jpg‎ 
Afișări:	2493 
Mărime:	36,9 KB
ID:		32543  

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Scara interioara din lemn
    De bicu marin în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 108
    Ultimul post: 19.02.2013, 05:33
  2. Trepte scara din pal melaminat
    De Shaq în forumul Amenajari interioare