Casa mea in vreme de criza

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vio49
    Incepator
    • 29.oct.2010
    • 5

    Casa mea in vreme de criza

    Va salut!
    Am inceput casa mea mult dorita in vreme de criza. Mai am mult de munca la ea.
    Anul acesta vreau sa mai torn cateva trotuare.
    In ce conditii mai pot face operatia de turnare a betonului in cazul cand temperaturile sunt scazute?

    poze cu casa mea
    Fișiere Atașate
  • roxyunicul
    Incepator
    • 04.ian.2010
    • 71

    #2
    Parerea mea este sa astepti pana la primavara ca sa torni trotuarele
    sa zicem ca o sa mai fie cateva zile calduroase, dar noaptea sigur o sa fie sub 5 grade celsius si o sa fie problema sunt produse si pentru perioade mai reci - Aditiv antiinghet pentru betoane si mortare.

    Uite ce zice despre primul aditiv de felul asta pe care l-am gasit pe internet: "Aditiv antiinghet fara cloruri pentru beton, beton armat si precomprimat ca si pentru mortare de var-ciment. In conditiile asigurarii masurilor de protectie pe timp friguros prevazute in norme, permite executarea lucrarilor pana la temperaturi de -10°C."

    Inca ceva. Din poze chiar nu reiese ca ar fi gata casa si ca mai trebuie facute doar trotuarele. Ma gandesc ca poate ti-a ramas ceva ciment si vrei sa nu "se strice" pana la primavara.
    Poate reusesti sa il dai inapoi la depozitul de unde l-ai cumparat, daca mai ai factura. Daca nu, cred ca singura solutie e sa folosesti un astfel de aditiv.

    Comentariu

    • vio49
      Incepator
      • 29.oct.2010
      • 5

      #3
      Multumesc. Pentru 15 saci de ciment ce cantitate folosesc. Am citit undeva ca se poate pune si antigel.
      Cat este de adevarat?

      Comentariu

      • roxyunicul
        Incepator
        • 04.ian.2010
        • 71

        #4
        Copiat de pe internet: "Consum: betoane - cca. 1% din cantitatea de ciment; mortare - variabil, functie de temperatura, conform fisei tehnice"

        Deci, dupa cum scrie pe eticheta.

        Comentariu

        • Admin.MC
          Membru Marcant
          • 05.dec.2005
          • 974

          #5
          Re: Casa mea in vreme de criza

          Postat în original de vio49
          Va salut!
          Am inceput casa mea mult dorita in vreme de criza. Mai am mult de munca la ea.
          Anul acesta vreau sa mai torn cateva trotuare.
          In ce conditii mai pot face operatia de turnare a betonului in cazul cand temperaturile sunt scazute?

          poze cu casa mea
          Ne puteti oferi mai multe detalii despre casa (locatie, investitie, constructie, probleme etc)?

          Comentariu

          • knoxville23
            Incepator
            • 21.oct.2010
            • 48

            #6
            @vio49: nu trotuarele ar trebui sa fie problema dvs ci modul cum a fost realizata structura.mustatile stilpilor din fundatii trebuie sa fie minim 60 diametre in timp ce in cazul dvs nu au mai mult de 20 cm.Cota de fundare e musai sa fie sub adincimea de inghet ,undeva la 80-90 cm pt zona Munteniei.

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #7
              zidaria cine a executat-o? nu prea pare mana de profesionist...

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                #8
                ce adancime are fundatia?

                Comentariu

                • ivan_turbinca
                  Membru marcant
                  • 25.feb.2009
                  • 494

                  #9
                  vad ca este facuta in regie proprie(cred) De ce ati optat pt tabla cutata vopsita? era mai ieftin? puteati mai bine sa punei sindrila bituminoasa,cred ca erau la acelasi pret.

                  Comentariu

                  • s.m.ovidiu
                    Membru Marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 457

                    #10
                    Nu stiu de ce dar imaginile-mi aduc aminte de o casa postata de Papi asa de vechi subiectul incat cred ca si Decebal a postat pe acolo
                    Un subiect care a insemnat cireasa de pe tortul momentului

                    Postat în original de Seni
                    ce adancime are fundatia?
                    Nu cred ca intrebarea dvs mai are importanta
                    Pe vremuri de criza regulile se schimba si va guverna premiza cat mai putini bani in locuri ce nu sunt la vedere ( cine credeti ca va veni sa sape sa vada cat este de adanca )
                    Din 10 cm de fundatie economisiti la sapatura putem cumpara o gresie ceva mai sofisticata ce-l va face pe vecinul sa moara de ciuda.
                    Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                    Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                    Comentariu

                    • claudellus
                      Incepator
                      • 06.apr.2012
                      • 53

                      #11
                      Răspuns la: Casa mea in vreme de criza

                      Postat în original de s.m.ovidiu
                      Din 10 cm de fundatie economisiti la sapatura putem cumpara o gresie ceva mai sofisticata ce-l va face pe vecinul sa moara de ciuda.
                      Adevarat, dar si la o miscare a terenului (sau cutremur, doamne fereste) o sa crape gresia aia precum vecinul de ciuda ).

                      Comentariu

                      Procesare...