Achizitionare sistem alarma

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1044

    #31
    Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

    Postat în original de mcbos
    Se poate seta modulul GSM cu tastatura fara LCD?
    Binenteles ca se poate. Trebuie facut de o persoana in cunostinta de cauza. Despre ce alarma e vorba ?

    Comentariu

    • mcbos
      Membru
      • 04.aug.2009
      • 142

      #32
      Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

      Nu m-am hotarat ce alarma sa pun .Vreau un DSC,Paradox sau Cerber cu max 8 zone, kit complet , cu comunicator gsm (armare/dezarmare si comanda suplimentara la distanta ),ieftin. Vreau sa il montez eu (am montat si instalat un Paradox acum 5 ani ).Vreau sa fac achizitia online sau la sediu firmei daca aceasta este in Iasi .Daca aveti stiinta ,PM ,va rog.
      Multumesc!

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1044

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

        Eu am Paradox, cu comunicator GSM (care are si unele functii aditionale) . Am tastatura K636, desi mi-as fi dorit otastarura cu display lcd. Sunt f multumit de alarma, nu as merge pe altceva, dar parerile sunt impartite !

        Comentariu

        • mcbos
          Membru
          • 04.aug.2009
          • 142

          #34
          Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

          Rasfoind internetul am dat peste un dvr cu 4 camere video ,4 intrari alarma ,1 iesire alarma si comunicator GSM .Este o solutie de siguranta integrata ,cred .

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1044

            #35
            Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

            Postat în original de mcbos
            Rasfoind internetul am dat peste un dvr cu 4 camere video ,4 intrari alarma ,1 iesire alarma si comunicator GSM .Este o solutie de siguranta integrata ,cred .
            Sal,
            Ne spui marca si modelul ?

            Multumesc

            Comentariu

            • mcbos
              Membru
              • 04.aug.2009
              • 142

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

              Aici :

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                #37
                Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

                Multumesc...

                Comentariu

                • atutech
                  Incepator
                  • 06.dec.2013
                  • 9

                  #38
                  Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

                  Sisteme de alarma bune, la preturi decente poti gasi si aici : http://www.a2t.ro/sisteme-alarma

                  Comentariu

                  • catalinstanescu
                    Incepator
                    • 19.mai.2014
                    • 3

                    #39
                    Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

                    Cei care nu dispun de buget pentru plata integrala a sistemului de alarma il pot achizitiona in rate lunare. Cei de la Securitas au o oferta de monitorizare + rata lunara alarma aici: http://tinyurl.com/nqvnzl4

                    Comentariu

                    • Bogdan01
                      Incepator
                      • 27.ian.2015
                      • 2

                      #40
                      Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

                      Buna seara
                      Am un sistem Cerber c52 pe care doresc sa il programez prin calculator, direct fara linie telefonica. Schema din manual imi spune ca am nevoie de un modem ROEL-proprietar si un cablu (proprietar si asta in aparenta) pe care vad inseriata o rezistenta de 100 ohmi. Vad de asemenea o suprapunere de GND cu LINE (pe care apare rezistenta de 100 ohmi) si o alta suprapunere de AUX pe celalalt LINE.
                      Mai exista o alta cale de programare fara sa folosesc aceste echipamente dedicate? Ma gindesc la ceva mai simplu insa nu am de unde sa scot doua linii telefonice fixe ca sa merg pe varianta de a suna centrala. Orice sfat e mai mult decit binevenit.
                      Multam fain

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1044

                        #41
                        Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

                        Postat în original de Bogdan01
                        Buna seara
                        Am un sistem Cerber c52 pe care doresc sa il programez prin calculator, direct fara linie telefonica. Schema din manual imi spune ca am nevoie de un modem ROEL-proprietar si un cablu (proprietar si asta in aparenta) pe care vad inseriata o rezistenta de 100 ohmi. Vad de asemenea o suprapunere de GND cu LINE (pe care apare rezistenta de 100 ohmi) si o alta suprapunere de AUX pe celalalt LINE.
                        Mai exista o alta cale de programare fara sa folosesc aceste echipamente dedicate? Ma gindesc la ceva mai simplu insa nu am de unde sa scot doua linii telefonice fixe ca sa merg pe varianta de a suna centrala. Orice sfat e mai mult decit binevenit.
                        Multam fain
                        Salut,
                        Pt o linie telefonica poti folosi acel sistem numit : " Premicell" . Este un dispozitiv in care se introduce un sim voce, si din el iese un cablu care ajunge la un telefon fix, un cazul tau alarma.

                        Comentariu

                        • Bogdan01
                          Incepator
                          • 27.ian.2015
                          • 2

                          #42
                          Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

                          Postat în original de gmtiby
                          Salut,
                          Pt o linie telefonica poti folosi acel sistem numit : " Premicell" . Este un dispozitiv in care se introduce un sim voce, si din el iese un cablu care ajunge la un telefon fix, un cazul tau alarma.
                          Buna seara
                          Am reusit intr-un final sa achizitionez un FWT - "premicell", pe care l-am legat pe "phone" la centrala. Initiez prin programul EZCOM apelul dar, din pacate, nu reusesc sa fac descarcarea si nici incarcarea datelor din/in PC in/din centrala (panel-ul alarmei) prin linie telefonica. Am constatat ca panel-ul alarmei imi raspunde la al doilea apel dar nu comunica nimic PC-ului. Nici macar o banala setare a datei si orei nu o pot face, cimpurile imi ramin blur, desi anterior am setat alarma cu data si ora. Dupa un timp mi se semnalizeaza pe PC ca panel-ul nu comunica. Evident, ceva nu fac bine. Ce anume?
                          Mentionez ca nu am acel modem ROEL si am tot schimbat tipurile de modem din lista programului EZCOM, Lucent-ul fiind cel pe care l-am tot utilizat.

                          Orice ajutor e binevenit.
                          Multam fain

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1044

                            #43
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

                            Sincer, cu Cerber, nu am lucrat, sper sa te poata ajuta un coleg care a folosit. Bafta si sa ne tii "activi" !

                            Comentariu

                            • aac
                              Incepator
                              • 06.iul.2015
                              • 4

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

                              Salut.
                              De ceva vreme ma tot uit dupa un sistem de alarma pentru o casa. Am vazut ca cele mai utilizate sisteme de alarma pe la noi sunt Paradox si DSC.
                              Mie mi-au picat ochii aici pe o centrala SATEL MICRA care are 4 zone de alarma wireless, 8 zone de alarma pe fir si modul GSM incorporat la un pret mult mai mic decat la ceilalti. Ar mai fi varianta SATEL VERSA PLUS care este fara wireless (nu ar fi o problema), dar cu modul de retea, modul vocal si se lauda si cu aplicatie speciala pe mobil, insa e mai scumpa.

                              Asta este cu ce se lauda ei, acum vin intrebarile mele:
                              1 - stie cineva cat de fiabile sunt alarmele SATEL?
                              2 - in specificatii scrie ca programarea se face de pe PC sau mobil, cat de dificil este sa te conectezi cu mobilul la ea ca sa o programezi
                              3 - pareri PRO si CONTRA

                              Multumesc pentru sprijin.

                              Comentariu

                              • gmtiby
                                Living Legend
                                • 24.oct.2008
                                • 1044

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Achizitionare sistem alarma

                                Postat în original de aac
                                Salut.
                                De ceva vreme ma tot uit dupa un sistem de alarma pentru o casa. Am vazut ca cele mai utilizate sisteme de alarma pe la noi sunt Paradox si DSC.
                                Mie mi-au picat ochii aici pe o centrala SATEL MICRA care are 4 zone de alarma wireless, 8 zone de alarma pe fir si modul GSM incorporat la un pret mult mai mic decat la ceilalti. Ar mai fi varianta SATEL VERSA PLUS care este fara wireless (nu ar fi o problema), dar cu modul de retea, modul vocal si se lauda si cu aplicatie speciala pe mobil, insa e mai scumpa.

                                Asta este cu ce se lauda ei, acum vin intrebarile mele:
                                1 - stie cineva cat de fiabile sunt alarmele SATEL?
                                2 - in specificatii scrie ca programarea se face de pe PC sau mobil, cat de dificil este sa te conectezi cu mobilul la ea ca sa o programezi
                                3 - pareri PRO si CONTRA

                                Multumesc pentru sprijin.
                                Ai vazut preturile ? Ai comparat cu atentie aceste sisteme no name cu un Paradox sau un Dsc ? E diferenta de ex doar de 10 lei la un senzor de miscare, iar la sirena de cel mul 20 lei. Tine cont ca pretul pe care l-ai vazut tu este fara tastatura. Oare la final, cand tragi linie si diferenta este de 100 poate 200 lei crezi ca merita investitia intr-un sistem no name si unul Garantat din punct de vedere al functionalitatii si al calitatii, fara alarme false si fara probleme ? Eu nu vand sisteme de alarme, nu instalez ci doar am un sistem de alarma Paradox, cu modul GSM si modul de internet si nu am avut nici un fel de probleme legate de alarme false, etc. Gandeste-te bine, deoarece siguranta casei si a familiei tale constau in mult mai mult decat cateva sute de lei... nu crezi ? Este o investitie pe care o faci odata, nu la cativa ani.
                                Bafta si sa ne tii la curent cu ce ai achizitionat.

                                Comentariu

                                Procesare...