Achizitionare sistem alarma

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ilealex
    Incepator
    • 01.dec.2010
    • 2

    Achizitionare sistem alarma

    Buna dimineata,
    Primul mesaj pe forum , dupa ce am citit atatea lucruri interesante ieri,cand l-am descoperit.

    Referitor la subiect, vreau sa-mi pun o alarma in apartamentul meu de 3 camere. Stiu ce vreau, m-am orientat catre un Paradox, senzori DSC dar nu intru in detalii...
    Intrebarea este urmatoarea: De unde sa o achizitionez cat mai ieftin? site?
    De ce intreb? : Am observat ca nu pot sa o cumpar direct de la importatorul direct in RO. La DSC scrie clar ca lucreaza doar cu firme autorizate iar pentru cele neautorizate adaos 30%, iar la paradox(emporium) la fel,in formular imi cere clar nr. de autorizatie. Cautand pe internet am gasit diferite situri cu diferite preturi... deocamdata mi-au ramas in lista 2 ca avand preturi bunicele neosis si titanshop. Sper sa ma ajutati cu locuri unde sa le gasesc la un pret mai bun findca si la cele 2 situri din urma adaosul mi se pare cam mare.

    Multumesc anticipat
  • DanielC
    Membru
    • 13.mar.2008
    • 178

    #2
    Salut!

    La DSC scrie clar ca lucreaza doar cu firme autorizate iar pentru cele neautorizate adaos 30%
    Deci nu lucreaza doar cu firme autorizate! Lucreaza si cu dvs dar la alte preturi.

    Majoritatea vanzatorilor de echioamente de securitate ( si nu numai ei) au 2 preturi....unul ptr instalator ( si care este autorizat IGP, are contract cu furnizorul, fila CEC la el, discounturi negociate in functie de cantitati etc)...si unul ptr. utilizatori obisnuiti ca dvs.

    Ca dvs doriti sa luati la pretul de instalator echipamentele.....mi se pare normal...ca deh toti ne dorim sa cumparam cat mai ieftin.
    Este posibil sa gasiti si asa ceva pe net....dar furnizorii principali o sa va cam refuze toti.

    Fiind instalator, si lucrand in conditiile de mai sus...imi cer iertare....eu nu cunosc si nu am ce linkuri sa va indic...... Poate alti forumisti va dau sfaturi mai bune...sau poate mai gasiti dvs ceva pe net.

    Succes!

    ~Cu Respect!

    Comentariu

    • ilealex
      Incepator
      • 01.dec.2010
      • 2

      #3
      da, corect.
      Totusi sper ca alti forumisti sa-mi indice niste surse,niste situri serioase cu preturi bune.
      ... multumesc pentru raspuns oricum

      Comentariu

      • florindragoi
        Incepator
        • 11.feb.2007
        • 8

        #4
        stiu ca vine tarziu raspunsul,dar nu am mai intrat cam de mult pe aici!in alta ordine de idei,senzori cablati paradox-tehnoelectric.ro,centrale dsc -paradox okazii.ro

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Intr-o vreme aici era o lichidare de stoc: acordsisteme.ro
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            #6
            ACHIZITIONARE SISTEM ALARMA

            Am gasit o firma pentru a pune alarma ,..dar totusi mi se pare cam mult ...
            25 milioane cu 9 senzori ...fara camere de supraveghere...
            Voi ce ziceti e normal..???

            Comentariu

            • DanielC
              Membru
              • 13.mar.2008
              • 178

              #7
              Am gasit o firma pentru a pune alarma
              Ca un bun negustor ce sunteti....puteti sa cereti oferte (si chiar va recomand) de la 2-3 firme diferite.

              Veti avea astfel ce sa comparati.

              Devizul final depinde mult de trasee (lungi sau scurte), de finisajele pe care le aveti in casa (daca casa e la rosu si cablurile se trag in cateva ore avem anumite cantitati de manopera...daca casa este bec si cablurile se trag in 3 zile avem alta manopera), de tipul de echipamente ofertate (ce marca sunt), de caracteristicile acestora (de ex o tastatura LCD este de 3 ori mai scumpa decat una LED, un senzor wireless e si el de 3 ori ma scump decat unul cablat), de accesorii (telecomenzi ) etc.

              Asta ca sa intelegeti ca nimeni nu va poate spune daca e mult sau putin.
              Luati o referinta de comparatie (mai multe oferte)....sau oferiti mai multe detalii.

              Cu respect!
              ~Cu Respect!

              Comentariu

              • say
                Incepator
                • 26.sep.2009
                • 11

                #8
                Buna ziua.
                Am o casa cu etaj si insfarsit am strans ceva deoparte ca sa pot pune alarma interioara.
                Cablurile le-am tras de cand casa era la rosu(cablu cu 4 fire)
                Ma gandeam la un Paradox dar am gasit atatea centrale ca m-am zapacit.
                Poate ma ajutati si pe mine sa fac alegerea buna la ce am eu nevoie.

                As dori ca alarma sa aiba 2 zone:
                - una la parter cu 6 detectori,unul de 360grade, iar ceilalti 5 normali impartiti in camere(unul va veni unde este tastatura)
                - iar cealalta zona la etaj cu un singur detector pus pe hol unde as dori sa mai am o tastatura
                Vreau sa pot arma atat de la tastatura parter cat si de la etaj, fiecare zona in parte: fie parterul, fie etajul,fie amandoua odata.

                De asemeni vreau sa-i pun si Comunicator GSM cu transmitere SMS la minim 3 numere de telefon.
                Si aici iar e o problema, am vazut pe net ca cele de la Paradoz au niste preturi foarte mari, iar eu as dori unul mai accesibil dar sa fie perfect compatibil cu centrala. Referitor la GSM voi ce cartela sim puneti? Ma gandesc sa aiba perioada de valabilitate mai mare

                Cu tastatura ma gandeam ca la pater sa pun una LCD(mai mult pentru aspect) iar la etaj una LED, amandoua de la Paradox.

                La detectori in bugetul meu se incadreaza cel analogic volumetric sau cel digital cu element dual,(adica sa joace in jurul la 50lei/buc) dar nu inteleg cum functioneaza si care este diferenta intre iei?

                In rest la sirena si acumulatorul nu am preferinte.
                Va multumesc mult si astept parerile dvs.

                Comentariu

                • ro_slider
                  Incepator
                  • 22.iul.2010
                  • 10

                  #9
                  sugestie

                  Postat în original de say
                  Buna ziua.
                  Am o casa cu etaj si insfarsit am strans ceva deoparte ca sa pot pune alarma interioara.
                  Cablurile le-am tras de cand casa era la rosu(cablu cu 4 fire)
                  Ma gandeam la un Paradox dar am gasit atatea centrale ca m-am zapacit.
                  Poate ma ajutati si pe mine sa fac alegerea buna la ce am eu nevoie.

                  As dori ca alarma sa aiba 2 zone:
                  - una la parter cu 6 detectori,unul de 360grade, iar ceilalti 5 normali impartiti in camere(unul va veni unde este tastatura)
                  - iar cealalta zona la etaj cu un singur detector pus pe hol unde as dori sa mai am o tastatura
                  Vreau sa pot arma atat de la tastatura parter cat si de la etaj, fiecare zona in parte: fie parterul, fie etajul,fie amandoua odata.

                  De asemeni vreau sa-i pun si Comunicator GSM cu transmitere SMS la minim 3 numere de telefon.
                  Si aici iar e o problema, am vazut pe net ca cele de la Paradoz au niste preturi foarte mari, iar eu as dori unul mai accesibil dar sa fie perfect compatibil cu centrala. Referitor la GSM voi ce cartela sim puneti? Ma gandesc sa aiba perioada de valabilitate mai mare

                  Cu tastatura ma gandeam ca la pater sa pun una LCD(mai mult pentru aspect) iar la etaj una LED, amandoua de la Paradox.

                  La detectori in bugetul meu se incadreaza cel analogic volumetric sau cel digital cu element dual,(adica sa joace in jurul la 50lei/buc) dar nu inteleg cum functioneaza si care este diferenta intre iei?

                  In rest la sirena si acumulatorul nu am preferinte.
                  Va multumesc mult si astept parerile dvs.
                  Ar fi utila o schita a spatiului, pe care sa fie mentionate si cablurile trase ( dar si destinatia camerelor - dormitor, living, bucatarie, grupuri sanitare, etc..).
                  Daca va-ti hotarat la paradox, cu tastatura lcd, ar fi sp6000+K32LCD ( parter) + K32 (etaj), cu pcs200 pentru gsm-sms.
                  Ca "zone" - etaj si parter, e mai mult de spus.
                  Se poate folosi functia stay ( eventual si sleep). Pe timp de zi - oameni in casa - sistem dezarmat / noapte - oameni la "nani" - sistem armat stay sau sleep - in functie de amplasare a incaperilor si traseu de la incapere locuita la tastatura.
                  Detectorii de la paradox au "logica" digitala la detectie - ( aproape toti detectorii ( de miscare cu detectie in IR) de pe piata au element de detectie analogic, cu "logica" , adica ( in fuctie de model) el poate face diferenta intre miscare corp cald cu masa sub/peste 25/40 kg, si chiar cu sensibilitate reglabila ( jumper / potentiometru). ( functia pet - se pot lasa animale mici in casa ).
                  Fiind persoana fizica cu resedinta particulara, leagea nu obliga ( dar recomanda) sirena de exterior.
                  ( ps. in ro activitatea de proiectare/instalare/mentenanta sisteme de alarmare este reglementata, L333 si hg1010 ambele cu modificari.)
                  "in lunga calatorie prin hrubele Pamantului, am inteles, traim "Toti sub PARADIS!""
                  "sunt aici, sunt unul, sunt singur, sunt pregatit, sunt eu; dar sunt toti fratii mei, si impreuna suntem multi"

                  Comentariu

                  • DanielC
                    Membru
                    • 13.mar.2008
                    • 178

                    #10
                    Ca si alternativa la apelatorul telefonic fata PCS-200 de la Paradox gasiti:

                    -a)BGSm-100 facut de Bentel - Italia cam cu 10-15 % mai ieftin decat Paradoxul
                    -b)Seka-SMS - facut de Secpral la jumate de pret aproape fata de Paradox
                    -c) alte noname-uri pe care totusi nu le indic neinspirandu-mi incredere.

                    Avand in vedere ca veti putea cu apelatorul SMS doar sa fiti instiintat cand aveti alarma (in functie de model se poate si arma/dezarma prin apelare) nu exista probleme de incompatibilitati.

                    In ce priveste cartela...nu prea sunt multe posibilitati. Fie cartela reincarcabila ...dar la care chiar daca nu va consumati creditul trebuie sa o reincarcati la fiecare 1-3 luni ( o veti face mereu de pe alt telefon, nu mai umblati in apelator)...fie un abonament mic ( si sub 3-4 E eu nu stiu).

                    Ca fapt divers... ar fi interesant de stiut cum ati cablat cei 6 senzori de la parter. I-ati inseriat pe un singur cablu? Ati cablat radiar? De ce cablu cu 4 fire si nu cu 6? Ca in mod cert ati avut o logica

                    Salutari!
                    ~Cu Respect!

                    Comentariu

                    • say
                      Incepator
                      • 26.sep.2009
                      • 11

                      #11
                      Multumesc pentru raspunsuri!
                      Am pus si desenele cerute.

                      Tot citind pe aici am inteles ca se poate pune un modul radio sa pot arma si dezarma prin telecomanda.
                      La centrala sp6000 pot sai pun un modul radio?

                      La etaj am doar un detector pe hol dar cand fac "nani" as vrea sa armez doar parterul ca peste noapte daca vreau sa ma duc la baie sa nu trebuiasca sa dezarmez

                      Dupa cum se vede in poze am cablat pe fiecare in parte cu exceptia celui de pe hol intrare care am plecat cu cablul de la tastatura(l-am desenat cu rosu)

                      De ce cu 4 fire,.... pentru economie, orcum sunt ingropate in tencuiala si nu se pot taia usor

                      Pentru domnul DanielC:
                      Cele 2 apelatoarele telefonice care m-i le ati recomandat functioneaza doar cu cartela sim sat trebuie si un telefon legat?

                      Inca o data va multumesc!
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • ro_slider
                        Incepator
                        • 22.iul.2010
                        • 10

                        #12
                        sugestie

                        o intrebare ( pentru a fi sigur) ce am marcata in imagine este intrarea principala in casa ?
                        ( la parter - zona intrarii in casa - unde este tastatura 1- este un singur cablu pentru tastatura si detector, sau sunt 2 cabluri ? )
                        ( nu apare pe desen, dar ati tras cablu la usa de intrare - pentru cablarea contactului magnetic ? - in situatia in care nu este, recomand detectorul de la tastatura - zona "delay 1", restul zonelor "instant")( atribut "stay" la zonele pe care le doriti armate pe timp de noapte)
                        la parter - terasa inchisa - detector cu vedere la 360 - puteti folosi "paradome" - DG467 - mod conectare conventional.
                        la sirena de exterior - cablul este cu 4 fire ?
                        ( intru-cat este vorba de un sistem paradox, recomand sa folositi conectarea tip "ATZ - nomal inchis cu EOL, cu contact protectie & recunoastere defect cablare")

                        puteti aduga modul radio - de la paradox - rtx3 - folositi doar telecomenzi paradox, puteti adauga si zone radio. ( puteti folosi si alte modele de interfete radio - cu avantajele / dezavantajele aferente )

                        avantaje modul gsm - pcs200 ( sau pcs100)
                        - puteti arma / dezarma /status de pe telefon,
                        - primiti sms la armare / dezarmare / probleme sistem - pe cate telefoane doriti ( max 10) si doar ce anume doriti (ex. alarma primesc doar parinti ( sau cineva care poate verifica starea de alarma) , probleme sistem primiti doar pe 1 numar ( al dumneavoastra) - si nu sotia/copii / alte numere de telefon

                        ( ca test, m-am jucat la alarma 5 saptamani, armari / dezarmari / status / probleme / confirmari - am consumat aproape 500 sms ( de pe optiunea de 3000 de sms) - cu scop experimental sa aflu cat pot consuma - in sms)
                        Fișiere Atașate
                        "in lunga calatorie prin hrubele Pamantului, am inteles, traim "Toti sub PARADIS!""
                        "sunt aici, sunt unul, sunt singur, sunt pregatit, sunt eu; dar sunt toti fratii mei, si impreuna suntem multi"

                        Comentariu

                        • DanielC
                          Membru
                          • 13.mar.2008
                          • 178

                          #13
                          Nu cred ca va trebuie zone ATZ!
                          Aveti 7 detectori pe 8 zone!

                          Da...apelatoarele GSM indicate functioneaza numai cu cartela (deci nu mai e nevoie ca la modelele vechisa aveti si telefon).
                          De ex. seka sms este o o placuta electronica micuta cam 5 cm x 5 cm cu slot ptr cartela, se ascunde foarte usor intr-o punguta perforata in centrala. De ea este legata o aontena magnetica omin ce trebui sa fie scoasa in afara centralei.

                          Cablarea dvs este in regula si va permite configuratii corecte!
                          Cu exceptia tastaturii de la intrare si a senzorului. Cate cabluri aveti acolo? Un cablu cu 4 fire? Doua cabluri cu 4 fire?

                          Sigur ca suporta modul radio! RX1 se numeste cel pentru telecomenzi ( telecomenzi Rem1/Rem15). Optional cu alt tip de modul (RX3) va puteti extinde si cu senzori wireless sau tastaturi wireless sau sirene wireless sau etc. Centrala este suficient de versatila pentru toate gusturile.

                          In ce priveste armarea de la etaj...nici macar nu va trebuie coduri separate. In descrierea dvs initiala mentionati ca ati fi avut nevoie de 2 zone pentru aceasta ...parter si etaj. Mai corect zis....aveti nevoie de 2 partitii independente...lucrul pe care SP6000 il permite (are 2 partitii).
                          Dar dupa cum v-a precizat si dl. utilizator ''slider'' nici macar aceastea nu va sunt necesare.
                          Este suficient sa armati stay/away.
                          Veti folosi 1 singur cod si centrala este suficient de desteapta ca sa stie daca de ex. armati de la etaj ca sunteti in casa si singura va dezactiveaza senzorul de la etaj si armeaza doar parterul. Sau daca armati de la parter...stie ca iesiti din casa....si armeaza tot! Binenteles ca trebuie programata ptr asta :P
                          Si pe telecomanda aveti buton cu armare in casa (tip stay) sau armare cand plecati (tip away).
                          Mai cititi despre acest tip de armare. S-a mai discutat pe aici.

                          Salutari!
                          ~Cu Respect!

                          Comentariu

                          • say
                            Incepator
                            • 26.sep.2009
                            • 11

                            #14
                            Re: sugestie

                            Postat în original de ro_slider
                            o intrebare ( pentru a fi sigur) ce am marcata in imagine este intrarea principala in casa ?
                            Da acea este intrarea principala in casa, sunt 3 trepte o mica terasa si usa
                            Am desenat cu maro usile si cu albastru ferestrele

                            Postat în original de ro_slider
                            ( la parter - zona intrarii in casa - unde este tastatura 1- este un singur cablu pentru tastatura si detector, sau sunt 2 cabluri ?)
                            Da din pacate este doar un singur cablu cu 4 fire ce trece intai prin tastatura si apoi la detector
                            Cablurile mi lea tras un baietas care zicea el ca stie si ca lucreaza la nu stiu ce firma de alarme, si mie mi s-a parut suspect dar el zicea ca nui nici o problema si asa a ramas acum este tencuiala peste acele fire
                            Simt ca este o preocupare faptul ca am doar un singur cablu de acea va intreb mai este posibil sa pun un detector ´´delay 1´´ cum ati mentionat dmv.

                            Postat în original de ro_slider
                            ( nu apare pe desen, dar ati tras cablu la usa de intrare - pentru cablarea contactului magnetic ?
                            Nu, eu cred ca doar cu detectorul de miscare programat cu intarziere este suficient.

                            Postat în original de ro_slider
                            la sirena de exterior - cablul este cu 4 fire ?
                            Da.

                            Postat în original de ro_slider
                            ( ( intru-cat este vorba de un sistem paradox, recomand sa folositi conectarea tip "ATZ - nomal inchis cu EOL, cu contact protectie & recunoastere defect cablare")
                            Nu va suparati dar nu va inteleg, ce este conectarea aceasta este o programare a centralei sau vreo piesa? (va rog sa nu radeti dar chiar nu cunosc)


                            La terasa inchisa suprafata vitrata este 14,50m2

                            Inca o data va multumesc pentru informatii

                            Comentariu

                            • say
                              Incepator
                              • 26.sep.2009
                              • 11

                              #15
                              Postat în original de DanielC
                              Da...apelatoarele GSM indicate functioneaza numai cu cartela (deci nu mai e nevoie ca la modelele vechisa aveti si telefon).
                              De ex. seka sms este o o placuta electronica micuta cam 5 cm x 5 cm cu slot ptr cartela, se ascunde foarte usor intr-o punguta perforata in centrala. De ea este legata o aontena magnetica omin ce trebui sa fie scoasa in afara centralei.
                              Da interesant si am cautat pe google si am vazut si pretul, convenabil


                              Postat în original de DanielC
                              Cu exceptia tastaturii de la intrare si a senzorului. Cate cabluri aveti acolo? Un cablu cu 4 fire? Doua cabluri cu 4 fire?
                              Cum ii spunea si lui ro_slider am doar un singur cablu cu 4 fire atat pentru tastatura cat si pentru detector.
                              Si la dmv. simt preocuparea pentru aceasta problema sper sa aiba solutie.


                              Postat în original de DanielC
                              In ce priveste armarea de la etaj...nici macar nu va trebuie coduri separate. In descrierea dvs initiala mentionati ca ati fi avut nevoie de 2 zone pentru aceasta ...parter si etaj. Mai corect zis....aveti nevoie de 2 partitii independente...lucrul pe care SP6000 il permite (are 2 partitii).
                              Dar dupa cum v-a precizat si dl. utilizator ''slider'' nici macar aceastea nu va sunt necesare.
                              Este suficient sa armati stay/away.
                              Veti folosi 1 singur cod si centrala este suficient de desteapta ca sa stie daca de ex. armati de la etaj ca sunteti in casa si singura va dezactiveaza senzorul de la etaj si armeaza doar parterul. Sau daca armati de la parter...stie ca iesiti din casa....si armeaza tot! Binenteles ca trebuie programata ptr asta
                              Interesanta sistemul acesta de armara ´´stay/away´´ cu un singur cod chiar ar fi fain, am sa m-a mai documentez

                              Va multumesc mult pentru ajutor

                              Comentariu

                              Procesare...