Izolatie termica placa beton pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sergionel
    Incepator
    • 25.iun.2007
    • 77

    Izolatie termica placa beton pod

    Vreau sa izolez placa de beton de la etaj, prin pod.
    Am cumparat vata bazaltica de 10 cm Isover plu.
    In pod am cusasi de 12/12 de-a lungul podului la distanta de 1,4m.
    Va rog sa-mi spuneti daca mai este nevoie sa pun folie de vapori pe placa de beton apoi vata sau sa pun direct vata?
    Am vazut ca unii zic ca trebuie, altii ca nu.

    Multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    Nu este nevoie de o bariera de vapori insa este posibil sa fie prea putina izolatie.
    Zonele unde aveti elementele din lemn vor ramane neizolate in aceasta varianta.

    Aveti de gand sa inchideti surpafata prin panotare pe grinzile de lemn sau va ramane doar in stadiul de vata asezata pe suprafete?

    Comentariu

    • sergionel
      Incepator
      • 25.iun.2007
      • 77

      #3
      O sa inchid si zona de deasupra vatei cu scindura de 2,5cm, dar inainte o sa mai pun un strat de 5cm de vata minerala de sticla.
      Asta oricum la anul.

      Multumesc!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15126

        #4
        Puteti aplica izolatia intre cusaci, integral, umpland spatiile existent.
        Peste cusaci se poate monta perpendicular o retea de rigle intre care vet adauga al doilea strat de vata. Suprafata se va inchide cu scandura mentionata de dvs.

        Comentariu

        • sergionel
          Incepator
          • 25.iun.2007
          • 77

          #5
          am pus deja vata intre cusasi,mi-au mai ramas 2 baxuri pe care le-am pus pe o camera de nord,adica 20 cm izolatie..se simte deja efectul la consumul de gaz.vreau sa va mai intreb ceva. pina o sa pun al doilea strat , daca pun niste polistiren de 2cm extrudat, care il am ramas, va avea vreun efect benefic sau e degeaba?vreau sa-l pun deasupra la inaditurile placilor de vata.
          multumesc!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15126

            #6
            Nu este nevoie de placile de extrudat. Imbinarile pot fi realizate usor intre fasiile de vata, eventual adaugati bucati de vata daca vi se pare ca nu sunt OK imbinate.

            Comentariu

            • sergionel
              Incepator
              • 25.iun.2007
              • 77

              #7
              imbinarile sint facute ok,dar ma gindeam ca daca tot il am sa-l folosesc la ceva.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15126

                #8
                Cautati sa il utilizati in alta parte daca mai aveti lucrari de facut.

                Comentariu

                • sergionel
                  Incepator
                  • 25.iun.2007
                  • 77

                  #9
                  ok.multumesc de raspuns!

                  Comentariu

                  Procesare...