Masina automata de spalat in locuinta fara apa curenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dany el
    Incepator
    • 20.iul.2008
    • 1

    Masina automata de spalat in locuinta fara apa curenta

    As dori sa achizitionez o masina automata de spalat, dar nu am o sursa de apa continua.
    As putea racorda masina la un butoi cu apa?
    Daca da, ce fel de masina ar fi indicata, capacitatea minima-maxima a butoiului si eventual sfaturi de montaj?

    Va multumesc.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Au avut si vecinii mei asa ceva deoarece s-au grabit sa monteze masini automate pina sa monteze un hidrofor sau sa traga reteteaua de apa ....
    Au montat un butoi de apa mai sus decit masina , un butoi de 200 de l , pe care il umpleau cu galeata ...apa scoasa manual din put !
    De functionat , functiona , doar ca umplerea cu galeata insemna ceva efort .
    Cu cit este butoiul mai mare si mai sus ,asigura si o oarecare presiune , dar nu este important , masina " trage " .
    Asa ca functioneaza ....
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • stefan1
      Membru Marcant
      • 20.sep.2009
      • 346

      #3
      Poti monta o submersibila pentru alimentarea butoiului cu apa si ai scapat si de galeata.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        O masina de spalat consuma foarte putina apa, cativa zeci de litri, circa 40-50 L pentru cele cu incarcare frontala.

        Presiunea minima, din ce imi amintesc, este de 0.5 bar.

        Comentariu

        • emanu
          Membru marcant
          • 06.oct.2008
          • 504

          #5
          Postat în original de Consultant
          Presiunea minima, din ce imi amintesc, este de 0.5 bar.
          asta ar insemna ca butoiul sa fie la 5 metri inaltime

          Comentariu

          • didona76
            Incepator
            • 31.iul.2009
            • 3

            #6
            Pentru ca si eu folosesc o masina automata fara a avea apa curenta, vin si-ti spun ca totul e ok:
            1. poti asa cum a mai spus cineva , cu un butoi- si nu neaparat de 200l, poati fi si mai mic, dar completezi mereu, sa nu se goleasca iar masina sa se opreasca(modelele mai noi nu merg daca nu au apa de ajuns, se opresc pur si simplu)
            2.sau ii pui tu apa cu un vas, prin cutia unde pui detergent, dar va trebui sa citesti cu atentie cartea, sa vezi de cata apa are nevoie fiecare ciclu.
            Cu butoiul e mai simplu, nu trebuie sa urmaresti nimic, doar daca s-a terminat apa. Masina mea are un afisaj electronic, unde imi indica cat timp mai are pana la terminarea programului si asa stiu cand vine momentu sa ii pun apa
            E adevarat , nu stiu cat o sa fie ok, dar din lipsa de altceva...merge, si merge de vreo 4 ani .
            Mult noroc!

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Unele masini de spalat afiseaza eroarea datorata lipsei presiunii apei de alimentare. Daca presiuena este prea mica este posibil ca detergentul sa nu fie conduc in mod corect catre cuva.

              Comentariu

              Procesare...