Constructie semineu cu focar "incorporat"

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aereniv
    Membru
    • 27.aug.2006
    • 151

    Constructie semineu cu focar "incorporat"

    Mi-am facut un semineu, putin diferit de cele pe care le-am vazut pana acum pe forum si m-am gandit ca informatiile stranse ar putea fi de folos si altora.
    Atasez o fotografie a modelului si una a semineului finalizat, iar apoi voi prezenta pe etape constructia lui.

    In primul rand, am cautat foarte mult un focar care sa fie cat mai potrivit modelului de semineu pe care intentionam sa il realizez. Precizez ca focarul Laudel sau Invicta folosit la constructia semineului din foto ce mi-a constituit model nu mi-a creat impresia ca este realizabil 100%. Astfel, mi-a fost teama ca in partea superioara a focarului, hota, mai precis finisajul, ar putea avea de suferit din cauza contactului nemijlocit cu partea metalica. Asa ca eu mi-am cautat un focar care sa diminueze acest impediment. Mi-am cumparat un focar (Erebus 792 de la Lorflam) a carui rama nu formeaza corp comun cu focarul. Astfel, rama, in partea superioara, se afla l acirca 0,7 cm de focar si permite in acest fel intrarea unei mici prize de aer iar temperatura sa este mult mai mica decat cea a restului partii frontale a focarului.

    Intrucat spatiul in care urma sa fie incorporat focarul nu era foarte generos pentru a-mi permite respectarea distantelor recomandate de catre producator fata de peretii laterali, am cautat un material care sa imi ofere necesarul de termoizolatie la o grosime cat mai mica. Insa, principala problema ramanea la partea frontala a hotei, unde daca as fi folosit (mi se pare ca producatorul cerea 10 cm de vata bazaltica) vata bazaltica, practic as fi impiedicat orice circulatie a aerului in partea frontala imediat deasupra focarului.

    M-am oprit asupra silicatului de calciu sau calsilului. Are o capacitate termoizolanta remarcabila la o grosime de doar 3-4 cm (am facut o proba practica cu o bricheta de instalator) si in plus se lucreaza foarte usor cu el.
    De asemenea, sub aspectul eventuualelor efecte adverse asupra sanatatii, din datele culese de mine pana in prezent, nu sunt motive de ingrijorare.

    Cu toate acestea, pentru a fi sufletul impacat si a inlatura orice risc am "placat" si silicatul asta cu folie de aluminiu ca sa nu existe posibilitatea apartiei in camera a vreunei urme din aceasta substanta.
    La imbinarile dintre placile de silicat de calciu am folosit un adeziv refractar si banda de fibra de ceramica.

    Conexiunea la cosul de fum a fost facuta cu burlan dublu de inox.
    Am gletuit ulterior cu glet obisnuit (treaba asta a facut-o insa altcineva
    Mi-a ramas de facut grila din partea superioara, dar si aici voi apela la altcineva...


    Semineul functioneaza foarte bine pana in prezent, iar teama mea ca ar putea fi afectat finisajul in partea superioara a focarului a ramas nefundamentata. Dupa circa 4-5 ore de ardere, la 10-15 cm deasupra focarului, hota se simte putin calda, dar in niciun caz nu are o temperatura care sa puna in pericol finisajul.

    Nu am mai realizat grilele de "decompresie" intrucat am inteles ca ele nu mai sunt necesare in cazul meu...cosul avand iesirea afara imediat deasupra focarului...
    Daca sunt unele intrebari si sunt in masura sa raspund voi incerca sa fiu de folos.
    Precizez ca nu am nicio pregatire in acest domeniu si nici nu am mai facut asa ceva pana acum... dar am strans un oarecare bagaj teoretic in acest timp ) iertata-mi fie lipsa de modestie!
    Fișiere Atașate
  • aereniv
    Membru
    • 27.aug.2006
    • 151

    #2
    Mda, fotografiile nu au vrut sa respecte ordinea impusa de mine si nici nu s-au atasat toate.
    Completez...
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • LOREDANA @LIVIU
      Incepator
      • 27.mar.2011
      • 41

      #3
      salut. de unde ai luat placile alea si cam cit costa. Acualizat la 2011 daca se poate. multumesc. Faina lucrarea. Bravo

      Comentariu

      • Arha
        Membru
        • 24.iul.2007
        • 260

        #4
        Re: Constructie semineu cu focar "incorporat"

        Postat în original de aereniv
        La imbinarile dintre placile de silicat de calciu am folosit un adeziv refractar si banda de fibra de ceramica
        Mai exact. Ce fel de adeziv refractar ati folosit ? Si de unde l-ati cumparat ?
        Si daca se prepara cum l-ati preparat ?

        Cu ce ati lipit/prins placile izolatoare de perete ?

        Comentariu

        • aereniv
          Membru
          • 27.aug.2006
          • 151

          #5
          Imi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund.
          Va voi trimite in link pe privat la site-ul de und ele-am comandat. Dar le-am gasit si la alte magazine. Problema a fost de dimensiuni, mai precis de grosimea pe care o doream eu si de durata livrarii.
          18 placi cu dimensiunile de 1000x500x50 au costat 1600 lei. Din pacate, mi-a fost teama sa comand doar numarul necesar ca sa nu se deterioreze in cursul transportului (aveam nevoie de doar 12...dar am luat in calcul si unele pierderi) intrucat modalitatea de ambalare este de cate 6 intr-o cutie...asa ca am comandat 3 cutii...
          Am ramas cu 1 cutie fara o bucata. Nici pierderi nu am avut. Se lucreaza foarte bine cu ele cu un simplu fierastrau de mana.
          Vreau sa mai precizez ca as fi iesit mult mai ieftin daca as fi utilizat placi mai subtiri, de doar 3 cm, care ar fi fost suficienti si ei pentru termoizolare, insa modul cum am construit hota mi-a impus o grosime mai mare, pentru o rezistenta fizica mai buna, in partea frontala (sper sa nu gresesc in exprimare).

          Postat în original de LOREDANA @LIVIU
          salut. de unde ai luat placile alea si cam cit costa. Acualizat la 2011 daca se poate. multumesc. Faina lucrarea. Bravo

          Comentariu

          • aereniv
            Membru
            • 27.aug.2006
            • 151

            #6
            Re: Constructie semineu cu focar "incorporat"

            Postat în original de Arha
            Postat în original de aereniv
            La imbinarile dintre placile de silicat de calciu am folosit un adeziv refractar si banda de fibra de ceramica
            Mai exact. Ce fel de adeziv refractar ati folosit ? Si de unde l-ati cumparat ?
            Si daca se prepara cum l-ati preparat ?

            Cu ce ati lipit/prins placile izolatoare de perete ?
            Am folosit un un adeziv "Izochit", l-am comandat de unde am luat si placile de silicat, 5kg cu 70 lei. Cantitatea a fost suficienta.
            Nu a fost nevoie de preparare. L-am utilizat in forma in care mi-a fost trimis. Singura specificatie a vanzatorului a fost sa nu il las sa "respire". A fost ambalat intr-o cutie ce se inchidea relativ ermetic si intr-o punga inchisa.
            Placile trebuiau umezite inainte de folosire ca sa poata avea aderenta.
            Placile le-am prin s de perete cu mortar refractar cuparat de la Obi, cred, un saculet de cateva kg mi-a ajuns pentru tot. Dar am folosit si adeziv de placi ceramice )) mi se parea ca asta prinde mai bine. Oricum, placile au fost prinse si intre ele cu banda ceramica si la sfarsit cu constituit o "cutie" destul de rigida.
            Imi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund.

            Comentariu

            • aereniv
              Membru
              • 27.aug.2006
              • 151

              #7
              As mai vrea sa precizez celor interesati de acest model de semineu ca, inainte de a ma apuca de treaba m-am interesat la cativa constructori care m-au atentionat ca hota, in partea inferioara, "se afuma" si se ingalbeneste, date fiind si temperaturile ridicate ce se dezvolta.
              Mi s-a spus ca acest model de semineu arata bine dar nu e o idee buna sa il folosesti in mod curent )) sa stea doar ca obiect de design in casa ))

              Ei bine, semineul a fost folosit destul de mult in timpul iernii, cred ca nu au trecut 2 zile fara sa aprindem focul... Am avut chiar o perioada de vreo 2 saptamani cand instalatia de incalzire nu a functionat la parametrii necesari si parterul a fost incalzit doar cu semineul. Focul era aprins la 4-5 pm si dimineata inca era jar... Nu m-am zgarcit la lemne.
              Nu am inca nicio problema de genul celei de mai sus.
              Cred ca a salvarea a venit de la acea fanta pe care o are focarul in partea superioara si de la utilizarea placilor de silicat de calciu. Daca as fi folosit vata bazaltica si placi de rigips, probabil ca ar fi aparut problemele cu "afumarea".

              Comentariu

              • LOREDANA @LIVIU
                Incepator
                • 27.mar.2011
                • 41

                #8
                Super tare. Multumesc. Chiar e frumusel, imi place. Sa pui o poza si cu fotoliul din fata lui.

                Comentariu

                • aereniv
                  Membru
                  • 27.aug.2006
                  • 151

                  #9
                  Postat în original de LOREDANA @LIVIU
                  Super tare. Multumesc. Chiar e frumusel, imi place. Sa pui o poza si cu fotoliul din fata lui.
                  Multumesc frumos.
                  Din pacate, nu mi-au mai ramas bani si pentru fotoliul respectiv. Poate in iarna asta. Tot din pacate, inca nu am reusit sa ma ocup si de grilajul din partea superioara. Implineste in curand un an si nu e terminat. Au fost alte prioritati pe afara, prin curte. Dar acum cand vine frigul, cred ca semineul va trece din nou pe primul plan ))

                  Comentariu

                  • LOREDANA @LIVIU
                    Incepator
                    • 27.mar.2011
                    • 41

                    #10
                    Eu iti dau un sfat probat pe propria piela. Cind esti la un anumit lucru - termina-l, dupa aia o sa vezi cit e de greu sa te mai intorci la el sau o sa ramina asa

                    Comentariu

                    • vasilemet
                      Incepator
                      • 07.oct.2010
                      • 45

                      #11
                      Ma numesc Vasile Met si te rog sa-mi trimiti un mesaj privat la vasilemet@gmail.com unde sa ma indrumi spre magazinul de unde ai cumparat placile de silicat ( ce dimensiuni si grosime au ? )si adezivul. Spune-mi si cum ai etansat legatura burlanului cu semineul, deoarece la mine -la rece-, am un joc de aproximativ 5 mm. Cu respect, Vasile Met

                      Comentariu

                      Procesare...