Protejare instalatie sanitara la inghet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dolo
    Incepator
    • 10.feb.2010
    • 17

    Protejare instalatie sanitara la inghet

    Este vorba de o casa la tara cu alimentarea cu apa de la o fantana sapata in incinta ei (pompa submersibila cu vas hidrofor).

    Casa e locuita doar la sfarsit de saptamana.

    Destul de frecvent, in zona, sunt probleme cu reteaua electrica.
    Casa e incalzita cu o centrala pe lemne.
    Instalatia termica e protejata cu antigel.
    Momentan izolatia termica a casei nu e finalizata (lipseste izolarea tavanului in mansarda).

    Zestrea instalatiei sanitare este destul de mare: 200 l in boiler acm, 400 l in rezervor siguranta la mansarda.

    Va solicit parerea despre o metoda de a proteja instalatia sanitara impotriva inghetului pe perioada cand nu este nimeni acasa (stiu ca o solutie e sa golesc instalatia de apa, dar ma gandeam ca poate exista o alternativa).

    Multumesc anticipat!
    cristi
  • dolo
    Incepator
    • 10.feb.2010
    • 17

    #2
    Protejare instalatie sanitara la inghet

    Ma gandeam sa instalez cate un robinet termostat la capatul circuitelor (apa calda, apa rece, mansarda si parter) si sa inlocuiesc robinetele de golire tot cu termostate.
    Toate robinetele termostatice o sa fie pe pozitia antiinghet.

    Cand temperatura robinetului termostatic ajunge la 5-6 grd. C o sa se deschida si o sa lase apa sa curga (apa din fantana are 14 grd. C) pana o sa creasca temperatura robinetului. Daca nu e curent o sa-mi goleasca instalatia.

    Puncte critice:
    • 1) temperatura robinetilor de golire e superioara cu mai mult de 6 grd. C decat a celor de pe circuite si nu e curent electric pentru alimentarea cu apa din fantana;
      2) fiabilitatea robinetilor termostatici.
    Va rog sa-mi spuneti opinia voastra.
    cristi

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #3
      Protejare instalatie sanitara la inghet

      Daca casa este locuita la sfarsitul fiecarei saptamani , atunci daca conductele sunt izolate nu cred ca o sa inghete instalatia indiferent de temperatura exterioara.

      Comentariu

      • dolo
        Incepator
        • 10.feb.2010
        • 17

        #4
        Protejare instalatie sanitara la inghet

        Casa nu o sa fie locuita la fiecare sfarsit de saptamana.
        Imi puteti spune unde gasesc robineti/valve antiinghet?
        Am inteles ca se folosesc mai mult la instalatiile solare care au rezervorul de apa afara.
        Cei pentru calorifere nu rezista la presiuni diferentiale mari (numai 0.6 bar).
        O zi buna,
        cristi

        Comentariu

        • moshu2
          Membru
          • 05.feb.2010
          • 124

          #5
          Protejare instalatie sanitara la inghet

          Solutia propusa nu e fiabila.

          Exista posibilitatea ca temperatura sa scada mai mult altundeva decat la termostatele robinetilor, situatie in care se compromite functionarea.

          Prin prisma experientei proprii: in urma cu cativa ani si eu aveam la casa de la tara (care e jumate-jumate cu socrii) intreruperi frecvente la alimentarea cu energie electrica.
          Solutia utilizata era pompa submersa si bazin (aprox 1000 litri) de unde se alimenta prin cadere.

          La consumul socrilor mei, un plin ajungea si o saptamana (apa de baut era pompata pe loc, intr-o galeata).
          Iarna, dupa un timp de ger, bazinul ingheta (era in pod, si cu toata izolatia se racea pana la urma; in plus, adesea ingheta prima teava pe care trebuia sa curga apa).
          Intre timp, s-au efectuat lucrari de RK pe retea si intreruperile sunt mult mai rare.
          Am construit langa fantana un camin pentru hidrofor, care are 3 (trei) metri adancime (cu hidroforul pe fund), si care nu va ingheta pana la -40 de grade.

          Bazinul il folosesc doar vara, ca rezerva "strategica" (vara se sta mai mult, mai apar si musafiri etc.; chiar daca penele sunt relativ rare, se poate asigura apa de uz sanitar prin cadere).
          La sosirea iernii, insa, rezervorul este golit (consumam apa de uz sanitar in cateva week-enduri) si ramane uscat pe iarna, ceea ce va recomand si dv. (adica sa renuntati la rezerva de apa in acest anotimp, goliti toata instalatia si o incarcati cand mergeti acolo)

          Altfel, fara energie electrica dispare si posibilitatea de a instala un termoplonjor cu un releu termic, care sa mentina apa in bazin la 3-6 grade plus (ramane riscul de inghet pe conducte, motiv pentru care eu am renuntat la aceasta solutie).

          Spor!
          Cateva notiuni de fizica ajuta...

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            #6
            Re: Protejare instalatie sanitara la inghet

            Postat în original de dolo
            Este vorba de o casa la tara cu alimentarea cu apa de la o fantana sapata in incinta ei (pompa submersibila cu vas hidrofor).

            Casa e locuita doar la sfarsit de saptamana.

            Destul de frecvent, in zona, sunt probleme cu reteaua electrica.
            Casa e incalzita cu o centrala pe lemne.
            Instalatia termica e protejata cu antigel.
            Momentan izolatia termica a casei nu e finalizata (lipseste izolarea tavanului in mansarda).

            Zestrea instalatiei sanitare este destul de mare: 200 l in boiler acm, 400 l in rezervor siguranta la mansarda.

            Va solicit parerea despre o metoda de a proteja instalatia sanitara impotriva inghetului pe perioada cand nu este nimeni acasa (stiu ca o solutie e sa golesc instalatia de apa, dar ma gandeam ca poate exista o alternativa).

            Multumesc anticipat!
            Cea mai sigura metoda e golirea instalatiei in perioada in care nu o folositi
            Ca sa goliti intregime instalatia e destul de dificil , e trabuia proiectata si executata de la inceput pentru a permite acest lucru
            Probabil la incalzire ati bagat antigel in instalatie , aveti grija sa nu patrunda pe instalatia de apa menajera , e destul de periculos

            Comentariu

            • dolo
              Incepator
              • 10.feb.2010
              • 17

              #7
              Protejare instalatie sanitara la inghet

              Buna seara,

              Instalatia am golit-o de apa si am suflat-o cu aer (dar nu vreau sa fac asta in fiecare saptamana, acum nu e o problema, casa nu e inca locuita).

              Antigelul e pentru insatalatii sanitare. Am supapa de sens, daca e sa cedeze ceva o sa fie antigel doar pe apa calda.

              Am gasit pe internet robineti speciali care deschid la 3 grdC. Probabil ca o sa cumpar si o sa-i montez.

              Va salut,
              cristi

              Comentariu

              Procesare...