Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Chroma
    Membru
    • 12.ian.2015
    • 120

    #16
    Răspuns la: Aparat de sudura - sfaturi

    Recomand Esab sau Lincoln Electric. Sunt maxim 1400 ron la 180A, dar își merită fiecare leuț. Probate personal! In final am optat pt Esab buddy 180. Suedezii știu ei ce știu

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2343

      #17
      Răspuns la: Aparat de sudura - sfaturi

      Buddy de la Esab este chinezarie!
      Lincoln este produs in Polonia, insa este de preferat!

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #18
        Răspuns la: Aparat de sudura - sfaturi

        Chinezii produc in orce segment de calitate, in functie de comanda. Am intilnit chestii chinezesti de o calitate ireprosabila dar si prostii de ma durea capul, depinde.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2343

          #19
          Răspuns la: Aparat de sudura - sfaturi

          Buddy este hobby pe langa Caddy, Lincoln ramane profi!
          Altfel un Glady, la 1000 lei, este excelent pe langa casa si nu numai.
          O chinezarie reusita!

          Comentariu

          • gigiloredana
            Incepator
            • 09.feb.2017
            • 3

            #20
            Solicit informatii pentru achizitionarea unui aparat de sudura .

            Buna .Am scris acest mesaj in speranta ca cineva ma va ajuta sa iau o decizie pentru cumpararea unui aparat de sudura.Am de ales intre aceste modele:
            -Aparat sudura cu sarma flux fara gaz 0,6-0,9 mm Kraft sau Walter
            -Invertor/ Aparat De Sudura Edon LV-200 IGBT sau 250A
            -Aparat de sudura invertor MMA 200A- MMA 250A ESAB
            -Aparat sudura tip Invertor MMA DUGA DIY-240 Amperi
            Mentionez ca vreau sa cumpar aparatul de sudura pentru uz semiprofesional (pentru lucrul pe langa casa ).Astept raspunsul dvs.in legatura si cu alegerea clasei de aparat,invertor sau cu sarma flux fara gaz.
            VA MULTUMESC .......

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #21
              Răspuns la: Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

              Sal. Si eu mi-am batut capul cu o problema de acest gen si in final am cumparat o varianta de aparat de 190A avind in componenta IGBT.
              Am vb cu mai multe persoane, parerile erau impartite, fiecare in functie de experienta personala cu diverse tipuri de aparate. In final, am mers pe miina unui sudor, care suda destul de mult si find de meserie,"simtea" cit de cit aparatul. Putin mai sus,la postul 14,puteti vedea despre ce aparat vorbesc. Evident nu este pt uz profi,e tot asa, pt lucrul pe linga casa. Motive in plus (la prima vedere) care m-au determinat sa il aleg au fost bornele de sudura mai masive ca la altele si IGBT, componenta care cu niste ani in urma,costa mult,acum s-au ieftinit. Ar putea fi un plus garantia, cam toti dau un an, daca gasiti cu garantie mai lunga si acesta poate fi un motiv demn de luat in seama.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2343

                #22
                Răspuns la: Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

                Personal nu imi place sudarea cu sarma flux cu autoprotectie...e bine sa vedeti, probati inainte de a cumpara un astfel de echipament.
                Dintre invertoarele mma va recomand totusi Esab!

                Comentariu

                • gigiloredana
                  Incepator
                  • 09.feb.2017
                  • 3

                  #23
                  Răspuns la: Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

                  Multumesc de raspunsuri,eu ma gandeam la un invertor de 200-250 A ,am auzit de Esab ca este firma destul de buna dar am vazut pe youtube ca a cumparat cineva,nu stiu de unde si avea numai piese contrafacute si bineanteles nu la tinut mult.Totusi m-am gandit la un Edon LV 250A deoarece are un pret accesibil,garantie un an,iar daca nu voi fi multumit de el in 14 zile il pot returna.Cred ca asa se merita ......Daca ati lucrat cu acest aparat sau aveti vreo idee despre el nu ezitati sa i-mi scrieti.O zi buna.

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2343

                    #24
                    Răspuns la: Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

                    Problema nu este ca nu tine 14 zile...
                    Nu am lucrat cu Edon, dar este o chinezarie "made in Rusia"!
                    Eu pot sa va recomand Glady, 1000 lei, am lucrat cu el si face fata si la lucrari mai ample.
                    Va pot recomanda de unde sa-l cumparati la cel mai mic pret si unde puteti discuta deschis despre ce vreti sa faceti.
                    Foarte importanta este si garantia, unde , ce si cum!

                    Comentariu

                    • gigiloredana
                      Incepator
                      • 09.feb.2017
                      • 3

                      #25
                      Răspuns la: Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

                      Atunci astept recomandarea dvs.

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2343

                        #26
                        Răspuns la: Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

                        V-am dat mesaj privat.

                        Comentariu

                        • PowerMC
                          Administrator
                          • 02.mai.2007
                          • 2237

                          #27
                          Răspuns la: Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

                          Puteti sa faceti recomandarea pe forum, sa vedem toti despre ce este vorba.
                          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                          Community Manager MC

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2343

                            #28
                            Răspuns la: Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

                            OK.
                            Am considerat ca ar fi reclama.
                            Eu tin legatura cu cei de unde am cumparat echipamente de sudare si unde am gasit consiliere profesionala. Mi-a placut faptul ca poti proba aparatele si garantia o asigura tot ei.
                            "Metconinstal Bucuresti", unde gasesti aparate la cel mai mic pret, din gama Telwin si acest Glady.
                            "Sudura.eu" e alta firma unde gasesti aparate probate si sfaturi competente de la ingineri sudori.
                            Acu' stiti cum e...fiecare cu ale lui, eu vorbesc numai de lucruri stiute de mine si probate.
                            Din ceea ce citesc pe forumuri si aflu de la cunostinte, cam toate invertoarele low cost fac treaba intr-o gospodarie, daar atunci cand le fortezi putin sau le exploatezi in conditii mai dure incep sa cedeze.In rest daca dai vreo 500 lei si te tine cat garantia sau cat sa-ti faci cele necesare pe langa casa consider ca isi scot banii. Daca merg si mai mult e bonus! Totul depinde de noroc, mana si exploatare.

                            Comentariu

                            • speedo
                              Incepator
                              • 19.mar.2013
                              • 46

                              #29
                              Răspuns la: Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

                              Postat în original de spik1
                              Personal nu imi place sudarea cu sarma flux cu autoprotectie...e bine sa vedeti, probati inainte de a cumpara un astfel de echipament!
                              De ce?Pe net vad o gramada de filmulete cu astfel de suduri chiar faine.Ma tenteaza sa iau un astfel de aparat pt ca pare mult mai usorara operarea decat cu electrod invelit.
                              As putea sa iau un aparat decent cu 1700 lei?Ma refer la un aparat strict mig-mag nu la alea care combina mai multe stiluri.Ai vreo recomandare?

                              Comentariu

                              • spik1
                                Living Legend
                                • 20.apr.2012
                                • 2343

                                #30
                                Răspuns la: Aparate de sudura - sfaturi pentru cumparare

                                Sfatul meu este sa vezi/probezi mai intai daca se poate.

                                Comentariu

                                Procesare...