Folie de vapori in podul mansardei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ah
    Incepator
    • 09.nov.2010
    • 17

    Folie de vapori in podul mansardei

    In mansarda am un pod, unde am pus doua randuri de vata Isover Domo.

    Trebuie sa mai pun folie de vapori si in podul mansardei si pe profilele de rigips de pe tavan sau numai pe profile de pe tavan?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15119

    #2
    Mesajul dvs. nu este foarte explicit.

    Este vorba de izolarea tavanului mansardei, peste care aveti un minipod neizolat sub invelitoare?
    Pe "planseul" dintre mansarda si pot ati aplicat cele doua straturi de vata Domo?
    Daca intelegerea este corecta atunci bariera de vapori trebuie aplicata intre vata minerala si gipscartonul de pe tavanul mansardei.

    Pe structura de sub invelitoare nu este necesara alta folie, presupun ca aveti o membrana sub invelitoare.

    Comentariu

    • ah
      Incepator
      • 09.nov.2010
      • 17

      #3
      Minipodul este izolat si el cu 2 straturi domo.
      Intrebarea este daca trebuie sa pun folie antivapori si pe capriorii de la minipod.
      Sub invelitoare exista folie anticondens.

      Comentariu

      • razvan voicu
        Membru Marcant
        • 30.iun.2008
        • 800

        #4
        Bariera de vapori apara izolatia de vaporii de apa DIN CASA (acestia cand ajung la " punctul de roua " condenseaza si strica izolatia), iar folia anticondens te apara de condensul DIN AFARA CASEI.
        Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15119

          #5
          Postat în original de ah
          Minipodul este izolat si el cu 2 straturi domo.
          Intrebarea este daca trebuie sa pun folie antivapori si pe capriorii de la minipod.
          Sub invelitoare exista folie anticondens.
          Daca exista izolatie si bariera de vapori pe planseul dintre mansarda si minipod atunci nu este necesara o bariera de vapori sub izolatia adaugata pe structura acoperisului.

          Comentariu

          • ah
            Incepator
            • 09.nov.2010
            • 17

            #6
            ok .. am inteles intrebarea este ce fel de folie trebuie sa folosesc pentru bariera de vapori
            -folie anticondens
            sau folie de polipropilena ( aceasta fiind mult mai ieftina)

            Comentariu

            • ah
              Incepator
              • 09.nov.2010
              • 17

              #7
              o problema mai mare!!!
              am tencuit peretii mansardei fara sa pun folia antivapori iar condensu s-a ridicat dincolo de vata minerala ( mai exact pe polestiren la mine pe scandura am pus polestiren de trei urmat de vata domo de zece urmand sa pun al doilea rand de vata) deoarece e foarte frig condensu s-a ridicat .
              ce trebuie sa fak sa astept sa se usuce si peurma sa pun al doilea ran de vata sau nu are importanta.
              p.s. lucrarile la tencuit si gletuit le-am oprit
              astept un sfat

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15119

                #8
                Pentru realizarea barierei de vapori aveti doua variante:
                -folie aliminizata, o gasiti la rola de 50m si are latimea de 1.2m, pret informativ identificat pe net de circa 140-150 lei
                -folie polietilena cu grosimea 0.14-0.20 mm, este comercializata la metru liniar si are diferite latimi 4m, 5m etc., pret informativ functie de grosime si latime, intre 5 si 10 lei/m.

                Daca exista condens pe zonele respective nu este indicat sa continuati lucrarea de izolatie pana nu se usuca bine acele suprafete. Deoarece ati lucrat cu mortare umede, incalziti moderat si asigurati efacuarea umiditatii prin aerisiri regulate. Daca s epoate las aun geam putin deschis ar fi perfecta.
                Daca nu se poate incalzi este suficient sa aerisiti.
                Se poate adauga bariera de vapori daca s-au uscat suprafetele afectate de condens.

                Comentariu

                • ah
                  Incepator
                  • 09.nov.2010
                  • 17

                  #9
                  inrebarea este : daca continui se poate face mucegai??? sau ce se poate intampla cel mai rau???

                  de uscat complet cred ca o sa se usuce la vara ca nu am nicio sursa de caldura acolo deoarece abia acum lucrez la mansarda .

                  acu las ziua toate geamurile deschise , chiar si noaptea ;las 3veluxuri deschise dar degeaba deoarece condensu este intre vata minerala si polestiren nu stiu eu exact cum poate acuma sa se usuce acolo

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15119

                    #10
                    Lasati cateva saptamani suprafetele sa se elimine umezeala exces. Acoperirea suprafetelor cu o bariera de vapori poate duce la imposibilitatea de ventilatie a zoenlor respective si implicit mucegai.
                    Chiar daca s-au umezit putin ar trebui sa se usuce destul de repede sub actiunea curentilor de aer.
                    Daca se poate scoateti cateva panouri de polistiren pentru a permite aerisirea suprafetelor interioare.

                    Comentariu

                    • ah
                      Incepator
                      • 09.nov.2010
                      • 17

                      #11
                      Cum sa scot niste bucati de polistiren daca intre capriori am pus polistiren urmat de vata minerala de 10 cm prinsa cu sarma?

                      Deci umezeala este intre polistiren si vata minerala, nu in spatiul deschis.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15119

                        #12
                        Am inteles eu gresit ordinea straturilor si din aceasta cauza s-a ajuns la mica problema.
                        Nu este nici problema, in acest caz se poate desface putin vata, daca este posibil, pentru a permite uscarea(evaporarea) mai rapida a condensului creat.

                        Comentariu

                        • ah
                          Incepator
                          • 09.nov.2010
                          • 17

                          #13
                          Vata e prinsa cu cuie si cuiele sunt batute.
                          Are ceva daca se usuca in primavara?
                          Eu acuma am oprit lucrarile. Nu se face pe perioada asta mucegai??

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15119

                            #14
                            Ideea este sa se asigure ventilatia spatiului pentru a se reduce umiditatea interioara, in acest fel se elimina posibilitatea de formare a condensului masiv si mucegaiului.

                            Odata cu scaderea umiditatii si ventilatia spatiului se va asigura uscarea izolatiei.

                            Comentariu

                            • ah
                              Incepator
                              • 09.nov.2010
                              • 17

                              #15
                              Am o luna de cand apa este intre vata si polistiren.
                              Saptamana viitoare termin de pus centrala si caloriferele.
                              Sa fac o temperatura constanta de 24 grade si pe urma sa aerisesc? Oare ajuta cu ceva?

                              MESAJ CORECTAT DE ADMIN.MC

                              Comentariu

                              Procesare...