Izolatie pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pirvan diana mihaela
    Incepator
    • 09.mai.2009
    • 40

    Izolatie pod

    Buna seara,

    Vreau si eu o idee referitoare la izolarea podului.
    Structura tavanului este urmatoarea: pe interior rigips, intre rigips si tavan gol de aer, tavan tencuit cu ciment si rapit, sipca batuta pe grinzi, in pod peste sipca avem pus pamint galben amestecat cu paie la grosime grinzilor (20cm), asa se punea atunci cina sa construit casa.
    Asi dori o idee de izolare prin pod.
    Multumesc si astept un raspuns.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Varianta cea mai simpla in acest moment este aplicarea unui strat generos de vata minerala in pod. Aceasta va avea bariera de vapori pozitionata pe planseu. De retinut ca aplicand astfel izolatia, suprafata podului nu va mai fi circulabila si impune lipsa infiltratiilor dinspre acoperis sau alte zone.

    Alte variante pot fi realizate doar cu interventie asupra planseului si necesita lucrari mai ample. Daca doriti putem detalia solutiile.

    Comentariu

    • pirvan diana mihaela
      Incepator
      • 09.mai.2009
      • 40

      #3
      izolatie pod

      Cu circulatia in pod nu este o problema dar nu inteleg care este treaba cu bariera de vapori pozitionata pe planseu unde vine asta in pod ? Si ce nu mai inteleg eu care este treaba cu" impune lipsa infiltratiilor dinspre acoperis sau alte zone".Pot sa pun vata minerala in pod efectiv iar peste ea citeva scinduri pe care pot trece

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Ca sa puteti monta scanduri pentru a avea o suprafata circulabila este necesar sa existe un suport solid pentru acestea (structura de rigle de lemn), nu puteti aplica scandura direct pe vata pentru ca se taseaza.

        In cazul in care se aplica izolatie din materiale ce pot fi afectate de umiditate este necesara amplasarea unei bariere de vapori pe fata calda pentru a proteja aparitia condensului. Structura planseului dvs. este una permeabila la vapori, aceasta inseamna ca vaporii din interiorul casei (pe perioada anotimpului rece umiditatea interioara este mai mare ca cea exterioara) vor migra spre exterior, prin planseu si vor strabate izolatia. Aplicand aceasta bariera de vapori, inainte de un strat de izolatie suficient de gros, se va elimina transferul de vapori catre izolatie si implicit eliminarea posibilitatii de aparitie a condesului.

        Referitor la infiltratii, apa ce poate ajunge pe izolatie o poate deterioara sau inrautatii parametrii de izolare oferiti, plus aparitia mucegaiului, deterioarare alte componente ale planseului.

        Comentariu

        • pirvan diana mihaela
          Incepator
          • 09.mai.2009
          • 40

          #5
          izolatie pod

          Ce grosime trebuie sa aiba vata de sticla tinind cond ca grosime tavanolui este aproape de 20cm iar intre tavan si placa de rigips este un gol de aer.

          Comentariu

          • vasile m
            Membru
            • 21.iun.2009
            • 296

            #6
            Aceeasi problema si la mine doar ca nu am gol de aer intre placa de regips si tavan si am o intrebare altceva in afara de vata ce se poate folosi?
            Gindul mi-e indreptat catre soarecii care pe sub vata vor face adevarate campionate de raliuri si de sapaturi prin pamintul din tavan.
            Atasez si citeva imagini realizate din pod.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Re: izolatie pod

              Postat în original de pirvan diana mihaela
              Ce grosime trebuie sa aiba vata de sticla tinind cond ca grosime tavanolui este aproape de 20cm iar intre tavan si placa de rigips este un gol de aer.
              La izolatie, cat mai gros posibil.
              Puteti aplica un minim 15 cm de izolatie.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Postat în original de vasile m
                Aceeasi problema si la mine doar ca nu am gol de aer intre placa de regips si tavan si am o intrebare altceva in afara de vata ce se poate folosi?
                Gindul mi-e indreptat catre soarecii care pe sub vata vor face adevarate campionate de raliuri si de sapaturi prin pamintul din tavan.
                Atasez si citeva imagini realizate din pod.
                Ce material este pe planseul din foto, cel gri?
                Ne dati structura exacta a planseului?
                Daca exista doar vata nu cred ca soareci o vor iubi prea tare, cu atat mai putin sa faca si circuit de F1.

                Comentariu

                • vasile m
                  Membru
                  • 21.iun.2009
                  • 296

                  #9
                  Cel gri este pamint care a fost cindva dat cu var.
                  Cit despre soarecii si vata am patit deja prea multe ca sa risc iarasi aceleasi cosmaruri
                  Structura este urmatoarea incepind dinspre interiorul camerilor:
                  • 1. rigips pus peste tencuiala
                    2. lemn cam de 10cm.
                    3. tencuiala de pamint

                  Si apar grinzile care se vad in imagini care au cam 25 de cm grosime si as vrea ca sa pot tine cite ceva prin pod.
                  Daca se poate sau macar sa izolez ca sa nu fie mai cald in pod decit in casa.
                  Va multumesc!

                  Comentariu

                  • pirvan diana mihaela
                    Incepator
                    • 09.mai.2009
                    • 40

                    #10
                    izolatie pod

                    Domnule Vasile, ati avut izolatie in pod cu vata de sticla si ati avut probleme cu soarecii, de obicei soarecii fug de vata de sticla.
                    Va rog sa detaliati un pic subiectul sau ce sfaturi ne dati si noua?

                    Comentariu

                    • vasile m
                      Membru
                      • 21.iun.2009
                      • 296

                      #11
                      Am avut izolatie la perete dupa rigips si a trebuit sa dau jos regipsul sa tencuiesc peretii si tavanul cu ciment ca mai apoi sa pun iarasi rigips
                      sa tineti cont ca locuita mea e la periferia orasului unde toamna o multime de soareci imi invadeaza locuinta de nu mai stiu ce sa ma fac.

                      Las geamul intredeschis si aceste animale imi patrund in casa se catara pe pereti ca niste veritabili alpinisti am pus tot felul de capcane si tot felul de momeli insa invazia este foarte puternica si de nestavilit am dat gaura in tavan si am pus capcan ca nu puteam sa ma odihnesc noaptea prindeam cite 4-5 in fiecare noapte cind am dat jos regipsul am gasit peste tot numai cuiburi.

                      Aceasta este detalierea si iata ca ne-am abatut si de la subiect.
                      Acum ma intereseaza o izolare a podului ca in pod am avut o sticla de apa si la -12 grade nu ingheata.

                      Se pare ca e bun podul meu pentru pastrarea alimentelor si a legumelor peste iarna in loc de beci.

                      Cred ca de la locuinta mea se degaja multa caldura in atmosfera.(incalzire globala) poate ma ajuta cineva cu idei.

                      Comentariu

                      • pirvan diana mihaela
                        Incepator
                        • 09.mai.2009
                        • 40

                        #12
                        izolatie pod

                        Intre rigips si tavan ati avut VATA DE STICLA?
                        Noi vrem sa facem izolatia prin pod cu vata de sticla, dar ne temem de soareci. Oare cum o fi mai bine?

                        Comentariu

                        • vasile m
                          Membru
                          • 21.iun.2009
                          • 296

                          #13
                          Si eu caut acelasi lucru pe aici.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Soarecii si-au facut loc in spatiul gol intre pereti/tavan si gipscarton, nu intr-un strat de vata mienrala de sticla. Asadar experienta dvs. nu este concludenta.
                            Faptul ca exista soareci in curte, innumar atat de mare este un lucru neplacut si ar trebui sa luati masuri pentru a elimina sursele ce ii atrag, probabil locurile cu hrana din anexe.

                            Pentru podul dvs. care poate fi utilizat pentru depozitatea diverselor lucruri, puteti opta pentru o varianta ce presupune instalarea unor rigle de lemn perpendicular pe grinzile actuale. In interiorul structurii se adauga izolatia ce poate fi din polistiren (e mai atractiv pentru soricei) apoi se inchide structura cu scandura sau placi de OSB.

                            Comentariu

                            • vasile m
                              Membru
                              • 21.iun.2009
                              • 296

                              #15
                              Da, va multumesc!
                              Cit despre soareci cred ca am sa le vin de hac in vreun fel.
                              Am sa deschid un topic pe tema aceasta.
                              O intrebare, daca pun vata de sticla cam ce grosime ar fi nevoie?
                              Si a doua intrebare, mai am nevoie de bariera de vapori la aceasta tehnologie avind in vedere ca m-am hotarit sa pun deasupra OSB?

                              Comentariu

                              Procesare...