Scule Bosch

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stefan1
    Membru Marcant
    • 20.sep.2009
    • 355

    #31
    As dori sa-mi cumpar un fierastrau pendular din gama Bosch-verde , din cei care detin asemenea scule si sunteti multumiti de ea ce mi-ati recomanda .

    Comentariu

    • felishvet
      Incepator
      • 22.sep.2007
      • 98

      #32
      Eu am un ferastrau vertical Bosch PST 900 PEL si si-a facut treaba foarte bine.
      Daca vrei sa-l folosesti mai intens mai pui putin si ia un ferastrau Bosch GST 75 BE.
      Merita diferenta!

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        #33
        PST 700 pendular mi-a facut nervi.
        Un carbune s-a lipit de canal si nu a mai putut avansa, a scazut puterea, au aparut scantei. L-am desfacut, curatat uns.

        Se pare ca nu si-au batut capul cu garniturile, intrase mizerie la angrenaje. vaselina amestecata cu OSB

        Am taiat cel putin 30-40 metri cu el.
        DIY

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 662

          #34
          As dori sa-mi cumpar un fierastrau pendular din gama Bosch-verde , din cei care detin asemenea scule si sunteti multumiti de ea ce mi-ati recomanda .


          E destul de slabut pentru pretul la care e comercializat , mai pui ceva bani si iti ei Makita
          Chiar acum catev zile am facut o tura prin magazine pentru a cumpara ceva accesorii si am studiat noua generatie de scule Bosch -surubelnite cu acumulatori , polizoare , masini de gaurit si insurubat .....) am ramas pot sa spun -putin dezamagit - toate erau Made in Malaezia ( chiar si acumulatorii ), ce mai gasesti Made in Germanii sunt cateva modele de polizoare ceva mai vechi , si demolatoarele , rotopercutoarele mari si cam atata
          Sincer sa fiu intre o surubelnita cu acumulator Bosch - made in Malaezia si una Makita - made in Japan chiar daca Boschul e mai scump asi alege Makita fara regrete
          La acesorii preturile vad ca au mai scazut ( am cumparat un burghiu SDS max de 38 mm la 240 ron care inainte era in jur de 450-600 ron ) dar la scule erau supraevaluate , mai ales intr-o perioada de criza ( aceelas demolator care de pe magazinele de profil on line il ei cu 7200-7400 ron in magazin la ei e 9900 ron diferenta de pret e imensa in conditile in care de obicei la magazinele on line la valori mai mari transportul si taxele de ramburs sunt incluse in pret si garantia e la orce reprezentanta Bosch )
          Sincer am observat ca sculele mai vechi ofara o calitate mai buna decat cele comercializate acuma

          Comentariu

          • komy
            Membru Marcant
            • 22.iul.2008
            • 441

            #35
            Postat în original de stefan1
            As dori sa-mi cumpar un fierastrau pendular din gama Bosch-verde , din cei care detin asemenea scule si sunteti multumiti de ea ce mi-ati recomanda .
            Pentru a pune parchet melaminat intr-o camera si a taia niste scanduri eu mi-am luat un fierastrau pendular marca SKIL de 380W cu 110 lei. Dupa ce temin de teiat si scandurile nu stiu cand il voi mai folosi, asa ca nu mi-am luat ceva de firma. Eu nu mi-am pus problema banilor cat problema utilizarii, si anume: daca am de taiat o zi niste placute de parchet si in alta zi niste scanduri, nu as da 300 lei ci doar 100. Plus ca cei de la skil dau garantie 2 ani cu inlocuirea produsului cam in 90% din cazuri. Sincer, eu am taiat parchetul in camera si am fost multumit.
            Ca un sfat real, pot sa recomand ca oricat de scumpa sau ieftina sa fie scula, panzele(accesoriile) sa fie musai de calitate(in cazul meu am cumparat un set de 5 panze BOSCh in valoare de 12 lei).
            Sper sa fi fost de folos.
            Imi place lumina!

            Comentariu

            • savy
              Incepator
              • 09.mai.2011
              • 7

              #36
              komy, Skil e sub "lumina" Bosch, nu poti spune ca nu e de firma. Am avut ocazia sa utilizez scule de la skil si am ramas impresionat, calitate buna a materialului, ergonomice, placute ochiului. Bosch-ul verde are acum promotie la pendulare: http://www.tools.store.ro/fierastrau...lar-500-w.html
              Updating "Knowledge" folder daily!

              Comentariu

              • corina02
                Incepator
                • 16.feb.2012
                • 55

                #37
                Stiti cumva daca Bosch se ocupa si de utilaje de transport ca de exemplu un transpalet?

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1193

                  #38
                  Răspuns la: Scule Bosch

                  Azi am cumparat o bormasina de gaurit BOSCH ...PSB 650 RE....am gasito in promotie , am dat 60 de euro , de la 80 de euro si 3 burghie la alegere , ceea ce ma tentat foarte mult, aveam chiar nevoie vara asta sa dau niste gauri . Problema este ca scrie Made in Ungaria ...acuma nu stiu cit o fi de buna .
                  Am facut o proba , vad ca functioneaza frumos , o sa vad cind o so bag la treaba ...

                  Comentariu

                  • da_n
                    Living Legend
                    • 10.mai.2009
                    • 1228

                    #39
                    Răspuns la: Scule Bosch

                    Postat în original de nicu78
                    Azi am cumparat o bormasina de gaurit
                    bormasina = masina de gaurit

                    s-o folosesti cu succes multi ani

                    Comentariu

                    • nicu78
                      Living Legend
                      • 25.mar.2010
                      • 1193

                      #40
                      Răspuns la: Scule Bosch

                      DAAAAA am inteles ...nu m-am exprimat bine ...dar daca ziceam ca am cumparat un Trapano , intelegeai...
                      Multumesc mult ...sper sa ma tina ...cine stie ...

                      Comentariu

                      • da_n
                        Living Legend
                        • 10.mai.2009
                        • 1228

                        #41
                        Răspuns la: Răspuns la: Scule Bosch

                        Postat în original de nicu78
                        dar daca ziceam ca am cumparat un Trapano , intelegeai...
                        avand acces la internet se rezolva neintelegerea imediat, google clarifica totul, dar nu asta era problema, exprimarea ta a fost nefericita

                        sa ai noroc de scula

                        Comentariu

                        • nicu78
                          Living Legend
                          • 25.mar.2010
                          • 1193

                          #42
                          Răspuns la: Scule Bosch

                          Aha, am inteles...
                          Multumesc mult , iti spun eu cum merge luna viitoare, cind o bag in munca ...

                          Comentariu

                          • nicu78
                            Living Legend
                            • 25.mar.2010
                            • 1193

                            #43
                            Răspuns la: Scule Bosch

                            Mai am o problema dragi colegi , daca ma puteti ajuta , vreau sa cumpar si o motocoasa , si nu sint decis de care sa iau.
                            Eu vroiam sa cumpar de aici din Italia , dar nu are rost sa mai dau bani in plus si la bagaje , pentru-ca m-am uitat pe net si eeee la acelasi pret , bineinteles cu aproximatie, deci...
                            Motosapatoare 156 DM...putere 3,3kw....latime lucru 85cm....
                            Si aici e problema unde nu ma pricep: ambreiaj conic,......grup final melc-roata melcata .........6 freze.......si pretul destul de bun 16 milioane.

                            Si alta : Motosapatoare CRONO 75 RG ..PUTERE 3,21 KW ,...LATIME LUCRU 75CM ...ambreiaj pe curea....grup final pe lant .......carter otel...6 freze...
                            Eiiiii aici nu inteleg treaba cu ambreiajul din astea doua .
                            Si culmea sint la aceleasi pret..
                            Va Multumesc...

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 662

                              #44
                              Răspuns la: Scule Bosch

                              Pai e simplu , la una transmisia e pe baza de un sistem ambreaj conic , placute cu ferodou , si cealanta transmisia e pe baza de curele , eu am primul sistem , orcum nu e prea stralucit gandit

                              Comentariu

                              • aurick86
                                Membru
                                • 05.iun.2012
                                • 168

                                #45
                                Răspuns la: Scule Bosch

                                Intreb si eu pentru ca s-a mai intrebat de cateva ori si nu a raspuns nimeni:
                                Care este diferenta intre GBH 2 26 DFR vs GBH 2600

                                Comentariu

                                Procesare...