Canalizare interioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • simagavril
    Incepator
    • 05.mar.2008
    • 51

    Canalizare interioara

    Buna ziua,

    Din ceea ce am citit pe forum nu am reusit sa ma lamuresc in privinta urmatoarelor probleme:

    1. Pot sa curbez traseul orizontal de 110 cu un cot ? Daca da, care ar fi unghiul maxim la care se poate face?

    2. Pentru sifonul de pardosea din baie am vazut ca exista doua modalitati de monaj astfel:
    • a. sifon simplu cu iesire fie orizontala sau verticala si care se va racorda la un traseu al canalizarii, cu dezavantajul ca se poate evapora garda de apa din el sau,
      b. sifon cu una sau mai multe intrari si o iesire, la aceste intrari legandu-se una sau mai multe scurgeri din baie (masina de spalat, chiuveta, bideu, vana, etc.), cu dezavantajul ca la un debit mare de apa, aceasta poate sa iasa prin sifon pe pardosea
    Rog pe cei in cunostinta de cauza sa ma ajute !!!
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Realizati schimbarea de directie cu doua coturi de 45 grade.
    Garda de apa din sifon, daca este de ~5-6cm ar trebui sa fie in regula.

    Nu este obligatoriu sa treceti toate scurgerile prin sifonul de pardoseala.
    Daca doriti sa va asigurati ca nu se va evapora apa din sifon, legati la acesta doar scrugerea de la lavoar, astfel va face fata fara probleme la debit si va avea asigurara garda de apa, in permanenta.

    Celelalte obiecte sanitare se pot lega la coloana direct iar unde este nevoie se va utiliza un sifon pe acel obiect sanitar (cada de exemplu).

    Comentariu

    • simagavril
      Incepator
      • 05.mar.2008
      • 51

      #3
      Din cauza schimbarii pozitiei Wc-ului in baie imi apare un traseu decalat lateral stanga, ceea ce duce la aparitia unei curbe a tevii de 110 cu aproximativ 20 grade (deci ar trebui un cot la aprox 150 - 160 grade).

      Din raspunsul d-voastra inteleg ca pot devia traseul, insa nu stiu daca exista in comert coturi la unghiul acesta.

      Ma puteti ajuta cu un raspuns ??!!

      Va multumesc !!!

      Comentariu

      • simagavril
        Incepator
        • 05.mar.2008
        • 51

        #4
        Buna seara si "La multi ani"

        Dupa postarea mesajului anterior m-am documentat mai bine referitor la problemele ridicate si am aflat ce tipuri de coturi exista in comert (eu voi avea nevoie de un cot de 110 la 15 grade)

        Va rog daca se poate sa-mi oferiti sugestii privind realizarea traseului de canalizare, tipul de tevi pe care sa-l folosesc cat si dimensiunile optime pentru demisolul casei din schita atasata, avand in vedere urmatoarele:

        - prin stanga chiuvetei de bucatarie chiar pe colt vreau sa urce teava de 110 pentru realizarea canalizarii de la parter si mansarda
        - traseul orizontal al tevii de canalizare intra in baie la aproximativ 0,5 m fata de peretele pe care va fi amplasata chiuveta de bucatarie
        - scurgerea de la vana este la aproximativ 1 m fata de teava de canalizare inspre masina de spalat

        Va multumesc anticipat !!!
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Care este situatia actuala a canalizarii?

          Se adauga doar partea de baie de la demisol, restul existand si fiind functional?

          Teava de canalizare de la demisol va fi pe un traseu separat catre exterior, la un camin?

          Aranjarea obiectelor sanitare din baia de la subsol nu se poate modifica? As muta WC-ul in locul cazii de baie.
          Nivel la care se afla subsolul permite evacuarea la canalizare fara pompare?

          Pentru teava principala de canalizare se poate merge cu 110mm, partea interioara cu teava pentru interior (gri) iar cea exterioara cu teava de exterior (portocalie), pe sistemul cu garnituri. Exista coturi la 15°, 30°, 45°, 67° si 87°. Se poate face o combinatie functie de necesitati, cotul respectiv nu este de 150° ci de 30°.
          Pentru tevile de racordare a obiectelor sanitare se merge pe teava de 40-50mm.
          Sub bucatarie exista un spatiu?

          Comentariu

          • simagavril
            Incepator
            • 05.mar.2008
            • 51

            #6
            Buna seara,
            O sa incerc sa va raspud punctual la fiecare intrebare:
            • - Am facut racordul la reteaua stradala prin caminul 1 de la limita proprietatii
              - Am realizat reteaua de canalizare pana la caminul 2 (19 metri)
              - Am realizat un camin de colectare langa imobil pe fostul amplasament al "fosei", cat si legatura pana la caminul 2
              - Cand am cumparat casa avea facuta baia de la demisol cat si traseul de canalizare (ingropat sub placa de beton) pana la iesirea din imobil (la "fosa")
              - Deoarece a trebuit sa facem o consolidare a fundatiei, am hotarat sa si marim inaltimea demisolului (1,8 m) prin a cobora nivelul pardoselii cu 0,2 m
              - Odata cu aceasta a trebuit sa sparg toata pardoseaua si sa cobor si traseul de canalizare
              - Noul traseu al canalizarii interioare nu este facut si la demisol se va conecta si scurgerea de la parter (baie si bucatarie) cat si de la mansarda (baie), deci va fi un singur traseu in plan orizontal
              - Nivelul canalizarii stradale permite toate aseste schimbari avand in vedere diferenta de nivel (am realizat rupere de panta la toate cele 3 camine)
              - La descoperirea traseului existent am gasit 2 tipuri de teava, de 110 din baia de la demisol pana la aproximativ 2,5 m de fundatia din dreapta, de unde se imbina cu o alta teava de 140 care iese prin fundatie la caminul colector (traseul dublat cu verde este cel de 140)
              - In zona marcata pe schita de dreptunghiul portocaliu am observat ca traseul era curbat (din 2 imbinari existente si facute la cald), deci aici vreau sa folosesc acel cot de 15 sau 30 grade.
              - Teava de 140 este prinsa in fundatie, deci trebuie sa gasesc o modalitate de a scoate teava pe aceeasi directie
              - In baie wc-ul era amplasat chiar la coltul din dreapta pe unde intra teava (asa cum imi sugerati d-voastra sa il amplasez)
              - Mentionez ca in baie vor fi amplasate o cada, o chiuveta, un wc si masina de spalat, si m-am gandit ca 2 obiecte sa fie pe o parte si 2 pe cealalta. M-am gandit sa schimb pozitia wc-ului in coltul din stanga al baii din mai multe motive: daca las wc-ul in dreapta, cada nu incape pe aceeasi parte si ma obliga sa o pun in coltul din stanga, iar al doilea obiect sanitar pe partea cu cada (chiuveta sau masina de spalat) ar reduce spatiul din zona de intrare in conditiile in care pe parte dreapta ar ramane spatiu gol; si in plus geasmul nu este amplasat la mijlocul peretelui fiind mai mare latura din dreapta (propice pt cada), si astfel wc-ul pe stanga ar fi mult mai aproape de geam pentru aerisire


            1. Avand in vedere ca inca nu am facut traseul canalizarii orice sugestie e binevenita. Pentru sugestia d-voastra de a pune wc-ul in dreapta aveti anumite argumente ? Deoarece pot exista si alte situatii pe care sa nu le fi luat in calcul, astept orice comentariu la ceea ce am scris.

            2. Ce teava sa folosesc la canalizarea interioara (PVC sau PP) ? avantaje ?

            3. Sa refolosesc tevile existente (PVC de acum 13 ani) sau sa le inlocuiesc ?

            4. Ce solutie imi oferiti pentru acel traseu facut din teava de 140 ? Sa imbin teava de 110 cu cea de 140 si sa ramana asa sau sa o pozez prin interiorul ei pana la iesirea la caminul colector pe cea de 110 ?

            In speranta ca m-am facut inteles astept cu nerabdare raspunsurile(sugestiile) d-voastra.

            PS. Va pot oferi si alte informatii care sa clarifice problema mea

            Postat în original de Consultant
            ............
            Sub bucatarie exista un spatiu?

            La ce fel de spatiu va referiti ?
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Este foarte bien daca puteti utiliza acel traseu pentru ralizarea canalizarii in nou avarianta. Nu aveti nevoie de tronsonul de 140 si se poate introduce o teava mai mica in acesta, 110 sau 125. Pentru cazul dvs. este suficient sa mergeti cu 110 pana la caminul de langa casa.

              Pozitionati traseulorizontal, cel de la demisol pana in zona de ampalsare a WC astfel incat distanta dintre conducta de canalizare orizontala si WC sa fie minima. In zona unde va cobora scurgerea de la etaj, pe conducta orizontala se va ampalsa o ramificatie Y.
              Racordul celorlalte obiecte de la demisol se vor realiza pe conducta de 110 cu ajutorul ramificatiilor reduse.

              Nu vor fi probleme daca schimbarea de directie este realizata lin.

              Daca nu sepoate altfel (nestiind dimensiunile exacte ale obiectelor dorite si spatiului), se poate si asa insa era de preferat o scurtare a traseului, o pozitionare mai usoara a acestuia si cred ca arata mai bine cu WC dupa usa, neexpus direct celui care intra in baie.

              Se paote utiliza atat PVC cat si PP pentru interior, PP este mai buna din pdv tehnic. Izoleaza termic si fonic mai bine, mai rezistenta in timp etc.

              Daca tevile existente sunt intregi, fara fisuri, fara depuneriinterioare importante, se pot refolosi. La 13 ani nu ar trebui sa fie foarte uzate.

              Comentariu

              • simagavril
                Incepator
                • 05.mar.2008
                • 51

                #8
                Va multumesc pentru raspunsuri !!

                Atasez o schita si cateva explicatii la cum mi-am propus sa realizez canalizarea cu rugamintea sa-mi mai raspundeti la cateva intrebarii:

                - unde ar fi indicat sa leg scurgerea de la chiuveta de bucatarie ?
                - care ar fi traseul optim pentru scurgerea de la cada de baie cat si de la masina de spalat ?
                - ce sifoane sa folosesc atat pentru obiectele sanitare cat si pentru pardosea ? (stiu ca exista pe piata o gama foarte larga de modele si dimensiuni, de ce trebuie sa tin cont in alegerea unuia ?) O recomandare !!
                - pentru realizarea traseelor de apa pot sa postez tot aici cateva intrebari ?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  #9
                  Daca spatiul permite si nu sutn zone vizibile, scurgerea de la chiuveta se poate face direct incoloana de 110 verticala, prin utilizarea unei alte ramificatii reduse montate deasupra racordului la tarseul orizontal. Chiuveta va avea propriul sifon. Aceasta pentru a nu realiza o alt alegatura pe traseul oriozontal, sub sapa.

                  Cada si masina de spalat pot deversa apa intr-o conducta comuna care se va intepa intre sifonul de pardoseala si ramificatia Y la conducta orizontala de 110mm.
                  Masina de spalat poate fi racordata prinintermediul unui sifon de perete la scurgere.

                  La sifoane este importanta garda de apa oferita, cu cat este mai mare cu atat va face fata situatiei. Undeva la 5-6cm ar trebui sa fie OK. Nu utilizati sifoane minuscule pentru ca nu intotdeauna vor face fata.

                  Da, puteti continua discutia legata de traseul de apa rece tot in acest topic.

                  Comentariu

                  • simagavril
                    Incepator
                    • 05.mar.2008
                    • 51

                    #10
                    Va multumesc !!

                    Pentru scurgerea de la cada si masina de spalat m-am gandit si eu la 2 variante, si intradevar una dintre ele e si varianta oferita de d-voastra.

                    In schita atasata am trasat cu linie rosie traseele de scurgere pentru cele trei obiecte (asa cum am inteles din explicatie) pentru a-mi confirma daca e ok !
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Daca faceti scurgerea cazii si de la masina , pe o teva comuna , faceti legatura in sifonul baii , nu pe teava .
                      Studiati si posibilitatea sa faceti teva de 110 care pleaca in sus , prin baie , daca va permite spatiul . Ar apare o polita intre cada si perete si cred ca este mai bine si mai util decit nisa prin bucatarie.
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2210

                        #12
                        Postat în original de simagavril
                        Va multumesc !!

                        Pentru scurgerea de la cada si masina de spalat m-am gandit si eu la 2 variante, si intradevar una dintre ele e si varianta oferita de d-voastra.
                        Care ar fi cealalta varianta?
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • simagavril
                          Incepator
                          • 05.mar.2008
                          • 51

                          #13
                          Postat în original de Mircea G
                          Daca faceti scurgerea cazii si de la masina , pe o teva comuna , faceti legatura in sifonul baii , nu pe teava .
                          Mi-ati putea si argumenta de ce !!
                          Eu am inteles ca nu ar fi indicat sa leg mai multe scurgeri la un singur sifon pentru a evita iesirea apei pe pardosea cand se scurge simultan apa de la mai multe obiecte.

                          Comentariu

                          • simagavril
                            Incepator
                            • 05.mar.2008
                            • 51

                            #14
                            Postat în original de Mircea G
                            Studiati si posibilitatea sa faceti teva de 110 care pleaca in sus , prin baie , daca va permite spatiul . Ar apare o polita intre cada si perete si cred ca este mai bine si mai util decit nisa prin bucatarie.
                            Din pacate nu se poate deoarece baile de la parter si mansarda nu se suparapun cu cea de la demisol (peste baia de la demisol este holul parterului)

                            Comentariu

                            • simagavril
                              Incepator
                              • 05.mar.2008
                              • 51

                              #15
                              Postat în original de PowerMC
                              Postat în original de simagavril
                              Va multumesc !!

                              Pentru scurgerea de la cada si masina de spalat m-am gandit si eu la 2 variante, si intradevar una dintre ele e si varianta oferita de d-voastra.
                              Care ar fi cealalta varianta?
                              A doua varianta ar fi traseul de culoare rosie din atasament
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...