Casa cu buget limitat

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RemusBv
    Incepator
    • 21.dec.2010
    • 33

    #16
    Pregatirea pentru turnarea placii de la parter si placa turnata.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • RemusBv
      Incepator
      • 21.dec.2010
      • 33

      #17
      Primele ziduri, caramida fiind de 38 cm am pozitionato cu 5 cm in afara elevatiei, la stalpi am compensat cu polistiren de 5cm, astfel am obtinut si "bordura" pentru soclu.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • RemusBv
        Incepator
        • 21.dec.2010
        • 33

        #18
        Alte detalii...
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • RemusBv
          Incepator
          • 21.dec.2010
          • 33

          #19
          Aproape, aproape...
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • RemusBv
            Incepator
            • 21.dec.2010
            • 33

            #20
            Final, 1decembrie 2010.

            De acum urmeaza intrebarile, si sfaturile sper eu de bun augur.

            ro.wikipedia.org/wiki/Ghimbav
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Brabus
              Incepator
              • 18.sep.2010
              • 10

              #21
              N-am intentia sa fiu rautacios, dar sunt foarte multe greseli de proiectare in casa dvs, cum sa intri din living direct in baie?

              Exteriorul ti-l faci cum doresti, dar la interior pentru un confort o.k...conteaza foarte mult cum este facut proiectul, usa la living in fata casei? Cu o cautare pe google gaseai proiecte interesante, cum aranjezi mobila? Se vede clar ca arhitectul a realizat proiectul in scarba si nu a vrut decat sa va ia banii.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Admin.MC
                Membru Marcant
                • 05.dec.2005
                • 973

                #22
                Postat în original de Brabus
                N-am intentia sa fiu rautacios, dar sunt foarte multe greseli de proiectare in casa dvs, cum sa intri din living direct in baie?

                Exteriorul ti-l faci cum doresti, dar la interior pentru un confort o.k...conteaza foarte mult cum este facut proiectul, usa la living in fata casei? Cu o cautare pe google gaseai proiecte interesante, cum aranjezi mobila? Se vede clar ca arhitectul a realizat proiectul in scarba si nu a vrut decat sa va ia banii.
                Ati spus ca sunt "foarte multe greseli" si abia ati enumerat 2, cat sa poata fi vorba de un plural.

                Care sunt celelalte greseli, daca sunt greseli, ca poate asa a dorit proprietarul?

                Comentariu

                • sriw
                  Membru Marcant
                  • 05.dec.2007
                  • 537

                  #23
                  Este o lucrare ingrijita cu rezultat pe masura.
                  Baietii au lucrat destul de bine si repede pot spune.
                  Ca proiectare se puteau face unele modificari, dar sunt convins ca proprietarul exact asa si-a dorit-o, deci nu putem vorbi de greseli de proiectare.
                  Per total este o lucrare reusita.

                  Sa vedem finisajele in continuare.
                  If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12202

                    #24
                    Acum am vazut si eu constructia ....
                    Da , si eu pot spune ca este un proiect in bataie de joc .Imi pare rau de expresie dar asta este .
                    " Impartirea " casei este total fara logica si functionalitate . Intrare principala in " living " care devine un hol .
                    Nu exista un windfang , si cred ca se stie ce inseamna , asta dar mai ales lipsa lui . La intrare in living va trona cuierul si depozitul de incaltaminte plus alte acareturi ce se tin strict la intrare in casa . Ca tot sintem iarna , in anumite perioade, si minim o lopata de zapada trebuie sa stea in casa , in hol .
                    Intrarea in baie parter prin living ...tare ciudat si nepractic , dar mai ales , nu inteleg de ce baie si un simplu wc de serviciu care nu necesita mai mult de 1,5 m2 ...
                    Bucataria nu are spatii anexa si asa ceva este de neadmis pt o casa construita - la comanda -
                    Casa nu are nici un fel de spatiu de depozitare , spatiu tehnic , nimic .
                    Desi se spune " buget limitat " in loc sa se construiasca un acoperis mansardat , care dadea farmec si inaltime si permitea tratarea camerelor de sus in mod aparte si unic , s-a ales constructia unui etaj de bloc , ba mai rau , si construirea unui pod inutil . Probabil s-a mers pe ideea " sa para " casa mare .
                    Din pacate putem spune proiect ratat .

                    Parerea mea este ca trebuie oprita aceasta lucrare si ceruta parerea unui arhitect pentru remodelarea interioarelor .
                    Fișiere Atașate
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • RemusBv
                      Incepator
                      • 21.dec.2010
                      • 33

                      #25
                      Postat în original de Brabus
                      N-am intentia sa fiu rautacios, dar sunt foarte multe greseli de proiectare in casa dvs, cum sa intri din living direct in baie?

                      Exteriorul ti-l faci cum doresti, dar la interior pentru un confort o.k...conteaza foarte mult cum este facut proiectul, usa la living in fata casei? Cu o cautare pe google gaseai proiecte interesante, cum aranjezi mobila? Se vede clar ca arhitectul a realizat proiectul in scarba si nu a vrut decat sa va ia banii.
                      Greseli nu cred, poate doar conceptii diferite... De cautat pe google am caut vreo 2 luni, am dorit o casa simpla cu parterul "open space", fara sa pierd spatiu prin toate colturile. Da acea fatada este spre strada, va fi construita o mica veranda la acea intrare usa va fii de 1400 mm latime.
                      De asemenea acest desing mi-a permis obtinerea unor costuri de constructie reduse putand investii banii in materiale de calitate (ex PTH38, planseu ceramic, buiandrugi de la PTH) toate astea m-au scutit timp de constructie si manopera.
                      Sper in obtinerea unei izolatii forte bune fara a apela la solutii extreme de izolare termica. In plus aceasta caramida impreuna cu planseul ceramic ar trebui sa aiba o imertie termica marita, care in teorie cel putin ar trebui sa ajute.

                      Ce doua "usi-ferestre" de la living sunt orientate spre sud si spre lateraul curtii (in asa fel incat nu se poate vedea din strada direct in casa) la fel vor avea in fata o terasa ceva mai generoasa.

                      Cat despre baie, este predestinata utilizarii zilnice, in cel mai bun caz va avea si dus, se poate compartimenta in asa fel incat sa obtii si o debara. usa poate fi una culisanta din sticla mata, de un mare efect si utilitate.


                      Alte greseli?

                      Comentariu

                      • RemusBv
                        Incepator
                        • 21.dec.2010
                        • 33

                        #26
                        Postat în original de Mircea G
                        Acum am vazut si eu constructia ....
                        Da , si eu pot spune ca este un proiect in bataie de joc .Imi pare rau de expresie dar asta este .
                        " Impartirea " casei este total fara logica si functionalitate . Intrare principala in " living " care devine un hol .
                        Nu exista un windfang , si cred ca se stie ce inseamna , asta dar mai ales lipsa lui . La intrare in living va trona cuierul si depozitul de incaltaminte plus alte acareturi ce se tin strict la intrare in casa . Ca tot sintem iarna , in anumite perioade, si minim o lopata de zapada trebuie sa stea in casa , in hol .
                        Intrarea in baie parter prin living ...tare ciudat si nepractic , dar mai ales , nu inteleg de ce baie si un simplu wc de serviciu care nu necesita mai mult de 1,5 m2 ...
                        Bucataria nu are spatii anexa si asa ceva este de neadmis pt o casa construita - la comanda -
                        Casa nu are nici un fel de spatiu de depozitare , spatiu tehnic , nimic .
                        Desi se spune " buget limitat " in loc sa se construiasca un acoperis mansardat , care dadea farmec si inaltime si permitea tratarea camerelor de sus in mod aparte si unic , s-a ales constructia unui etaj de bloc , ba mai rau , si construirea unui pod inutil . Probabil s-a mers pe ideea " sa para " casa mare .
                        Din pacate putem spune proiect ratat .

                        Parerea mea este ca trebuie oprita aceasta lucrare si ceruta parerea unui arhitect pentru remodelarea interioarelor .

                        Ma explic din nou nu mi-am dorit fel de fel de holulete si usite si camarute, cea ce vizualizati in proiect nu va fii identic cu cea ce va fii la final.

                        Cat despre spatiile anexa ale bucatariei nu este nevoie, nu am dorit, nu obisnuim sa petrecem mult timp in bucatarie. Ahh exista beci de aprox 7x2 m cu intrarea de langa bucatarie, dotat cu scari normale si usa de intare nu trapa.

                        Ca spatiu tehnic poate fi folosit beciul si sau podul, este suficient spatiu pt instalarea unui boiler electric, si cam atat ma indrept spre incalzire electrica in pardoseala.

                        Pe spatele casei, alipit, fa fii construit un garaj (casa este pozitionata la 5m fata de hotar), care in cazul in care ma decid la instalarea unei CT va deservi si pe post de spatiu tehnic.

                        Am optat pentru zidirea etajul in defavoare mansardei,deorece lemnul cedeaza, iar la pensie nu stiu daca o sa am bani sa repar mansarda.
                        Toate mansarde pe care l-am vazut erau construite cu lemn taiat de maxim o luna, care este verde, foarte putini am vazut sa trateze lemnul cu septicid sau macar ignifug.

                        Cat despre oprirea lucrarilor, consider ca atata timp cat este pe banii mei pot sa fac cum vreau eu, si pot sa pun baia in pod si dormitorul in beci ce zici??


                        Ahh si sa nu uit, nu este o casa mare si nici nu s-a dorit asta, este cea mai mica casa construita de constructorul meu

                        Comentariu

                        • Arha
                          Membru
                          • 24.iul.2007
                          • 259

                          #27
                          Puteti sa-mi spuneti cat a costat fundatia ?

                          Comentariu

                          • Brabus
                            Incepator
                            • 18.sep.2010
                            • 10

                            #28
                            Sunt gusturile dvs si faci ce vrei pe bani tai, am spus doar faptul ca proiectul este realizat putin bizar, mai mult ca sigur nu iti va oferi confortul mult asteptat.

                            Comentariu

                            • RemusBv
                              Incepator
                              • 21.dec.2010
                              • 33

                              #29
                              Postat în original de Arha
                              Puteti sa-mi spuneti cat a costat fundatia ?
                              Nu am calcule exacte la mine acum, in viitor voi posta exact cat a costat fiecare etapa, cost aproximativ materiale pana acum 17000 euro.

                              Comentariu

                              • Brabus
                                Incepator
                                • 18.sep.2010
                                • 10

                                #30
                                Postat în original de RemusBv
                                Postat în original de Arha
                                Puteti sa-mi spuneti cat a costat fundatia ?
                                Nu am calcule exacte la mine acum, in viitor voi posta exact cat a costat fiecare etapa, cost aproximativ materiale pana acum 17000 euro.
                                17000 € ?
                                In ce zona locuiti? Stii, planseul acela de caramida care este turnata placa peste el, (nu stiu cum se numeste in romana) in zona cu risc seismic nu este recomandat.
                                Se foloseste mai mult in tarile vestice, in spania la fiecare casa se construieste cu caramida aceea.

                                Comentariu

                                Procesare...