Scule Makita

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Răspuns la: Scule Makita

    Rotopercutoarele Makita sunt fiabile,dupa mine au cel mai bun raport calitate-pret. Dar eu,in locul tau as lua varianta ceva mai mare,cu care poti da atit gauri mici cit si ceva mai mari, si, f.important,poti daltui. Pt dif de greutate de 0,5-o,7kg, mai ales ca lucrezi rar nu cred ca merita sa o iei pe cea mica. In plus,cea mica costa pe Atelierul Tau.ro 515 lei iar cea mare 550, cea mare insemnind HR2470, care este un model ok, cu care imi face placere sa lucrez. Acum presupui ca o sa lucrezi rar si numai gauri mici dar s-ar putea sa ai nevoie si de gauri mai mari si in anumite situatii este f.util sa dispui de functia de daltuire. Chiar imi amintesc cind am luat prima mea rotopercutanta,un Bosch, am vrut sa iau fara daltuire iar tipul care vindea mi-a deschis ochii sa iau varianta cu daltuire chiar daca era putin mai scumpa. Dupa un timp,cind am realizat cit de utila imi era daltuirea(cu burghiul in cazul meu) ii multumeam lui D-zeu si ma rugam sa-i dea sanatate, de cite ori aveam ceva de daltuit cu rotopercutanta.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Vlgh
      Incepator
      • 30.aug.2014
      • 32

      Răspuns la: Scule Makita

      Îmi poate spune cineva, vă rog cum se numește acest cap din poză? Am împrumutat o makita 6822 de la cineva și am pierdut chestia asta. Dacă îmi puteți spune și de unde o cumpăr e perfect!Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	screwdriver-makita-6822-original.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	27,0 KB 
ID:	628868

      Comentariu

      • dummy_
        Membru Marcant
        • 16.mai.2009
        • 670

        Răspuns la: Scule Makita

        Postat în original de Vlgh
        Îmi poate spune cineva, vă rog cum se numește acest cap din poză? Am împrumutat o makita 6822 de la cineva și am pierdut chestia asta. Dacă îmi puteți spune și de unde o cumpăr e perfect![ATTACH=CONFIG]98170[/ATTACH]
        Da o cautare pe Google pentru piese de schimb , fiecare produs sau componenta are un cod de identificare dupa care poti afla pretul , gasesti diagramele si preturile de ex pe - Atelierul tau.ro

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1395

          Răspuns la: Scule Makita

          Postat în original de dummy_
          Primul are o turatie ceva mai mica 1150 rot/min eu persinal prefer rezistenta in defavoarea greutatii ...prefer sa investesc in scule pe care o sa le folosesc undeva la 10-15 ani .Metabo ar tre sa fie produs in Germania , si makita probabil in China dar nu garantez , in schimb recomand anterior Makita Hr 2450 care e excelent si e fabricat in Japonia arunca o privire si al el inainte http://www.tools.store.ro/ciocan-rot...ta-hr2450.html
          Din pacate Makita HR2450 nu se mai gaseste de vinzare niciunde la noi in tara, probabil find de ceva timp scoasa din productie,stocurile existente s-au epuizat. Inca nu imi dau seama ce as alege in schimb, mai caut.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • dummy_
            Membru Marcant
            • 16.mai.2009
            • 670

            Răspuns la: Scule Makita

            Postat în original de Temelye
            Din pacate Makita HR2450 nu se mai gaseste de vinzare niciunde la noi in tara, probabil find de ceva timp scoasa din productie,stocurile existente s-au epuizat. Inca nu imi dau seama ce as alege in schimb, mai caut.

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              Răspuns la: Scule Makita

              Makita HR2450 este o scula excelenta!
              Am doua in dotare (una este inca in garantie) si, desi nu sunt fabricate in Japonia, ci in China, functioneaza ireprosabil. Ambele au fost cumparate de pe atelierultau.ro la preturi foarte bune, una in noiembrie 2013 iar cea de-a doua in decembrie 2015.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • alinescoo
                Membru
                • 18.ian.2008
                • 212

                Răspuns la: Scule Makita

                As dori sa va intreb daca aveti ceva pareri despre circularul cu banc Makita 2704 ?

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  Răspuns la: Scule Makita

                  Postat în original de alinescoo
                  As dori sa va intreb daca aveti ceva pareri despre circularul cu banc Makita 2704 ?
                  E mai bun Boschul, varianta profesionala cam la acelas pret si chiar mai mic , e mai bine construit si are mai multe facilitati

                  Comentariu

                  • nano
                    Incepator
                    • 06.sep.2013
                    • 19

                    Răspuns la: Scule Makita

                    As avea nevoie de un flex cu acumulator si o sa iau Makita ca am acum. si incarcator. Cel mai ieftin este DGA452Z care are disc de 115. Vreau sa va intreb daca pot pune disc si aparatoare de 125! Aparatoarea sper ca se va potrivi de la flex-ul cu cablu. Stiu ca nu este bine sa faci improvizatii cu sculele. Vad zilnic multe degete taiate, cele mai multe de flex cu lama de lemn, dar si de alte scule. De aceea incerc sa fiu ff atent.

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1395

                      Răspuns la: Scule Makita

                      Postat în original de nano
                      As avea nevoie de un flex cu acumulator si o sa iau Makita ca am acum. si incarcator. Cel mai ieftin este DGA452Z care are disc de 115. Vreau sa va intreb daca pot pune disc si aparatoare de 125! Aparatoarea sper ca se va potrivi de la flex-ul cu cablu. Stiu ca nu este bine sa faci improvizatii cu sculele. Vad zilnic multe degete taiate, cele mai multe de flex cu lama de lemn, dar si de alte scule. De aceea incerc sa fiu ff atent.
                      Punind disc de 125mm, va creste necesrul de forta destul de mult si ca atare consumul acumulatorului. Eu zica sa te gindesti bine inainte da face investitia, ca sa nu ai regrete ulterioare.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • nano
                        Incepator
                        • 06.sep.2013
                        • 19

                        Răspuns la: Scule Makita

                        Nu stiu ce sa zic. Nu o sa-l folosesc la lucrari grele. Ma avantajeaza mai mult mobilitatea lui. Daca am indoieli in priviinta celui cu discuri de 115 o sa ma uit dupa unul de 125 second-hend dar am vazut ca multi pun preturile de parca ar fi noi...

                        Comentariu

                        • 5inci
                          Incepator
                          • 27.dec.2017
                          • 65

                          Răspuns la: Scule Makita

                          Am si eu o curiozitate,tocmai ce am achizitionat o Makita hr2470 pe care scrie makita anjo aichi japan hr2470 fabricata in 2010 si nu inteleg o chestie.Am fost aseara in Dedeman si aveau de vanzare modelul acesta doar ca made in china si era mult mai usoara.Oare de ce ?

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            Răspuns la: Scule Makita

                            Postat în original de 5inci
                            Am si eu o curiozitate,tocmai ce am achizitionat o Makita hr2470 pe care scrie makita anjo aichi japan hr2470 fabricata in 2010 si nu inteleg o chestie.Am fost aseara in Dedeman si aveau de vanzare modelul acesta doar ca made in china si era mult mai usoara.Oare de ce ?
                            NU cumpara din magazinul de bricolaj , eu am aoservat ca au o calitate mai proasta si pretul e mai mare decat la reprezentanta , probabil sunt produse de firma pentru Dedeman ...

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              Răspuns la: Scule Makita

                              Faptul că e fabricată în China n-ar trebui să fie o problemă. Eu am 2 rotopercutoare Makita HR2450,ambele fabricate în China, unul în 2013 iar celălalt în 2014. Mai am și un polizor unghiular Makita (nu-mi vine în minte acum modelul, e cu disc de 125 mm) fabricat tot în China în 2014. Toate 3 sculele merg „brici” și pot să zic că le-am cam muncit de câd le-am cumpărat.
                              În privința greutății nu mă pronunț, dar am avut la serviciu o Makita HR2450 identică cu cele două ale mele, dar asta era fabricată în 2007 în Japonia. Era la fel de ușoară ca și cele cumpărate ulterior de mine. De fapt, pe lângă calitatea desăvârșită, tocmai greutatea relativ mică a sculei de la serviciu m-a determinat să-mi cumpăr și acasă același model.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • the_punisher
                                Incepator
                                • 16.iun.2018
                                • 28

                                Salut! Am un fierastrau circular Makita pe care l-am "reconditionat" putin. L-am demontat, l-am curatat de praf si de vechiul lubrifiant si apoi l-am gresat si l-am asamblat la loc. Am folosit vaselita pe baza de litiu, pentru utilizare generala, pentru ca aceasta mi-a fost recomandata sa folosesc. Acum am urmatoarele 2 posibile probleme:
                                1. Dupa 10-20 de secunde de mers in gol (numai cu panza) se incalzeste, dar foarte putin, zona in care se afla rotile dintate. E normal sa se incalzeasca atat de repede ?
                                2. Apare o scanteie la periile de carbon, ca in poza atasata. Cat de mai trebuie sa fie scanteia, ca sa nu fie considerata anormala ? Am verificat periile de carbon si nu sunt consumate complet, mai exista aprox. 10 mm pana la linia de pe perie care arata ca ar trebui schimbata. Am curatat contactele de pe rotor cu hartie abraziva foarte fina, si de asemenea periile de carbon.
                                Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	carbon brushes.png  Afișări:	0  Mărime:	25,9 KB  ID:	685317
                                Va multumesc anticipat !

                                Comentariu

                                Procesare...