Scule Makita

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ervin
    Membru
    • 07.ian.2016
    • 153

    #91
    Răspuns la: Scule Makita

    Eu personal sunt foarte multumit de Makita.Detin un HR2470 T,are doua mandrine,una normala si un SDS,sincer nu stiu de ce nu am cumparat varianta normala,se pare ca mi-a facut cu ochiul valiza de aluminiu,mandrina normala si led-ul care te ajuta in conditii de iluminare slaba.Totodata mai am un flex mic,il folosesc ocazional,isi face treaba cu brio.O autofiletanta de 18 v-1,3 Ah si una cu impact de 18 v-3 Ah Li-ion de care sunt foarte multumeit.In schimb autofiletanta cu acumulator de 18V-NiMh este mai grea si acumulatorul tine mai putin.Detin si un Hitachi 24PC3 care este sub Makita HR2470 ca si performante.

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1344

      #92
      Răspuns la: Scule Makita

      Sal. Da, raportul pret calitate e bun la Makita dar cum nimeni nu e perfect mai au si ei scapari. Am o rotopercutanta HR2470 cumparata noua pe la sfirsitul lui mai 2015 si deja are joc intens la mandrina. Precizez ca nu arunc burghiele pe jos,am servetele in geanta pt sters cotoarele sds si regulat bag vaselina in mandrina(am tub cu vaselina in geanta) In acest timp am mai lucrat alternativ si cu alte rotopercutante. Cu toate acestea uzura madrinei sds este prea mare in raport cu cit am lucrat cu ea. Probabil am luat un model facut la noi sau in alta parte la un standard de calitate mai jos sau pur si simplu are o mandrina cu defect. E in rest e ok, merge f bine
      Unii spun ca Makita facuta in Romania e ok deoarece linia e noua, nu stiu ce sa zic.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • Ervin
        Membru
        • 07.ian.2016
        • 153

        #93
        Răspuns la: Răspuns la: Scule Makita

        Eu am tras de ea din 2013 si inca merge foarte bine,din lipsa de timp si din comoditate nu a vazut vaselina si alte tratamente normale sau speciale.Cel mai mult a fost folosita pentru gauri de 6 mm dar si pentru strapungeri,daltuire in caramida sau beton.Nu stiu daca exemplarul meu de HR2470 ii facut in zona sau nu,cert este ca scrie Japan pe el.Am vazut exemplare diferite din acest model la care finisajul carcasei era mai prost realizat iar placuta de identificare era un autocolant,nu placuta stantata...Recomand achizitia sculelor de la importatori,nu de la marile magazine de bricolaj.

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1344

          #94
          Răspuns la: Scule Makita

          Ma puneti pe ginduri in sensul ca am luat o semi-teapa. Spuneti ca la HR2470-ul dumneavoastra aveti placuta stantata? Din ce material e placuta? Daca puteti, anexati va rog ceva imagini cu placutele de indentificare (a mea are 2 autocolante,unul lateral si altul imediat linga butonul de functionare)
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • felishvet
            Incepator
            • 22.sep.2007
            • 98

            #95
            Răspuns la: Răspuns la: Scule Makita

            sigur nu scrie made by makita corporation si sediul lor-anjou japan parca???? au asa de multe fabrici incat nu exista nici o scula integral fabricata in japan, fiecare plant e specializata pe subansamble/componente. n-am vazut nici un model din 2009 si pana in 2015 cu placuta, ci cu colant imprimat in relief si nu printat!!!

            Comentariu

            • Ervin
              Membru
              • 07.ian.2016
              • 153

              #96
              Răspuns la: Răspuns la: Scule Makita

              Probabil maine o sa ajung la casuta care o renovez si o sa fac cateva fotografii.Din cate imi amintesc ii colant imprimat in relief,dar am vazut si variante cu autocolant printat care nu aveau seria in relief...

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1344

                #97
                Răspuns la: Scule Makita

                Sal. Am desfacut un flex mare Makita de 2400W din 2009. A functionat destul de mult dar arata bine, nu avea uzura. Partea buna este ca sub reductor are rulment nu bucsa de bronz ca la Bosch din aceeiasi clasa.Atasez imagini pt cei interesati.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0299.jpg 
Afișări:	959 
Mărime:	291,4 KB 
ID:	624843 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0300.jpg 
Afișări:	972 
Mărime:	280,6 KB 
ID:	624844
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • f0rdiesel
                  Membru
                  • 04.mar.2012
                  • 114

                  #98
                  Răspuns la: Scule Makita

                  Am o motocistoare makita la care a cedat arcul demaror. Distribuitorul mi-a spus ca nu se gaseste de comercializat doar arcul (care ar costa 15ron) ci tot demarorul care este 140 ron.. Am cautat modelul asta de arc pe internet dar am gasit la alte dimensiuni ... Unde as putea incerca sa-l gasesc?

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160425_112053.jpg 
Afișări:	914 
Mărime:	98,4 KB 
ID:	625079 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160425_112708.jpg 
Afișări:	1018 
Mărime:	97,7 KB 
ID:	625080

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1344

                    #99
                    Răspuns la: Scule Makita

                    O posibila varianta ar fi la cei ce vind si repara motocositoare si alte scule in piata .Spun aceasta deoarece cu ceva timp in urma trecind printr-o piata mare din Timisoara (Mehala) era era un tip care avea o stiva de tot felul de scule care nu mai meritau reparate si de la care lua piese pt a le repara pe altele. Daca sunteti dintr-un oras mare poate fi o varianta.

                    Am mai vb. de faptul ca Makita e o firma cu un bun raport pret-calitate dar are si ea mici puncte mai slabute.La rotopercutorul Hr2470 care e o scula excelenta punctul mai slabut pare a fi mandrina. Desi am avut mare grija de ea,am uns-o regulat, am evitat sa ajunga praf su nisip pe cotorul burghiului totusi deja are joc atit de mare incit scuipa uneori burghiul. Nu stiu cit e de relevant dar e varianta fabricata in China, nu in Japonia.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 662

                      Răspuns la: Scule Makita

                      Postat în original de Temelye
                      Am mai vb. de faptul ca Makita e o firma cu un bun raport pret-calitate dar are si ea mici puncte mai slabute.La rotopercutorul Hr2470 care e o scula excelenta punctul mai slabut pare a fi mandrina. Desi am avut mare grija de ea,am uns-o regulat, am evitat sa ajunga praf su nisip pe cotorul burghiului totusi deja are joc atit de mare incit scuipa uneori burghiul. Nu stiu cit e de relevant dar e varianta fabricata in China, nu in Japonia.
                      Se gasesc de cumparat de la service , nu e ff scump , gasesti si pe net de vanzare la 100-150 ron

                      Noua achizitie din gama surubelnitelor cu acumulator, cea mai puternica surubelnita cu acumulatori de pe piata , cu motor fara perii..... marketing...

                      Impresii reale :
                      In comparatie cu modelul mai vechi care se vede in ultima poza :
                      - Putere mai mare cam cu 30%
                      -Durata marita de functionare a acumulatorilor
                      - se pot folosii toata gama de acumulatori existanta pe piata ptr 18 V
                      - mai compacta si mai bine echilibrata
                      -mandrina e mai ok
                      - 2 lami cu led si indicator de baterie
                      - percutia in beton este excelenta , remarcabila chiar .

                      Dezavantaje :
                      - mai grea !!!!!
                      - sistemul de schimbare a functilor e prost proiectat , era mult mai ok la varianta veche , la cea noua se face prin rotirea unui inel de plastic destul de ingust , plasticul nu mi se pare a fii foarte de calitate , la fel e treaba si la schimbarea momentului de torsiune ptr insurubare , mult prea inguste , schimbarea iarna cu manusi este aproape imposibila ...pacat au vrut sa o faca mai compacta dar i-au scazut din ergonomie ...
                      - manerul este detasabil dar se poate monta in doar 2 pozitii si e mult prea lung ptr o utilizare comoda
                      -e mai zgomotoasa decat modell anterior
                      - are timp de raspuns mult mai scazut decat vechiul model ( probabil din cauza noului tip de motor fara perii ) / deranjant lucru ...

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	_DUM9632.jpg 
Afișări:	480 
Mărime:	129,7 KB 
ID:	625671 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	_DUM9634.jpg 
Afișări:	472 
Mărime:	143,5 KB 
ID:	625672 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	_DUM9639.jpg 
Afișări:	481 
Mărime:	155,5 KB 
ID:	625673

                      Comentariu

                      • spyros
                        Incepator
                        • 12.mar.2011
                        • 9

                        Răspuns la: Scule Makita

                        Dummy ce model este noua surubelnita cu acumulator si citi nm (cuplu de strngere) are ?

                        Multumesc
                        Ultima editare de spyros; 31.iul.2016, 16:09.

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 662

                          Răspuns la: Scule Makita

                          Postat în original de spyros
                          Dummy ce model este noua surubelnita cu acumulator si citi nm (cuplu de strngere) are ?

                          Multumesc
                          Makita 481 cu percutie la 115 NM

                          Click image for larger version  Name:	_DUM9647.jpg Views:	396 Size:	210.6 KO ID:	627101

                          noua achzitie , pentru insurubari grele la flanse si vane

                          Click image for larger version  Name:	_DUM9643.jpg Views:	418 Size:	131.3 KO ID:	627102

                          Postat în original de dummy_
                          noua achzitie , pentru insurubari grele la flanse si vane
                          si un circular de debitat metale cu carburi metalice

                          Click image for larger version  Name:	_DSC0060.jpg Views:	431 Size:	188.9 KO ID:	627103

                          Pentru mici lucrari de tamplarie , cealanta freza pe care o am e prea grea de manevrat , asa ca o sa o folesesc ca freza fixa,varianta de la makita e mult mai manevrabila si usoara

                          Click image for larger version  Name:	_DUM4794.jpg Views:	509 Size:	159.5 KO ID:	627320 Click image for larger version  Name:	_DUM4796.jpg Views:	462 Size:	173.6 KO ID:	627321 Click image for larger version  Name:	_DUM4795.jpg Views:	469 Size:	147.0 KO ID:	627322

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1344

                            Răspuns la: Scule Makita

                            Un aspect care imi place la Makita este ca unde exista forte nu pun plastic, pun duraluminiu.La imaginile cu freza se vede asa fain corpul din duraluminiu, iti inspira incredere.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • dummy_
                              Membru Marcant
                              • 16.mai.2009
                              • 662

                              Răspuns la: Scule Makita

                              Postat în original de Temelye
                              Un aspect care imi place la Makita este ca unde exista forte nu pun plastic, pun duraluminiu.La imaginile cu freza se vede asa fain corpul din duraluminiu, iti inspira incredere.
                              Stai linistit ...e fabricata in China

                              In weekend am fost nevoit sa tai 2 nuci de vro 35 ani care erau prea apropate de casa si pe care i-am tot ocolit... Am folosit ptr treaba asta un ferastrau cu lant de 2000 w un ferestrau alternativ cu lama de lemn de la milwaukee si un tocator de resturi pe care l-am testat din plin cu aceasta ocazie ( vro 4 ore de functionare fara oprire ) .
                              Drujba o am de mult si e ok dar la nuc la diametru mai mare -30 cm - e cam subdimensionata probabil pe viitor o sa iau o varianta cu carburatie de la Hosvarna , Still sau Makita , fiersatraul tip sabie e ok pentru craci sub 15 cm , e varianta fara AVT si il am de cel putin 10 ani l-am folosit cu precadere in instalatii dar si la transat carcase de animale cu panza potrivita . Tocatorul e o achizitie noua care si-a dat proba de lucru , e ok dar odificiul proiectat pentru bagarea crengilor in tocator din fabricatie e mult prea ingust asa ca l-am largit ( am cam pierdut garantia la el dar fiind o scula profesionala ma indoiesc ca o sa am probleme cu el ) toaca crengi cam de 4 cm , si o chestie faina - in momentul in care se blocheaza motorul se opreste dupa 3-4 secunde se inverseaza sensul de rotatie al cutitelor pe perioada scurta de timp pentru a permite eliberarea lemnului .L-am folosit fara oprire pana am terminat de tocat toate crengile si mi-au rezultat 20 de saci de tocatura pe care le voi folosii ca si compost sau daca se usuca - combustibil ptr centrala cu lemne -.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	_DUM4820.jpg 
Afișări:	456 
Mărime:	473,3 KB 
ID:	627406 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	_DUM4821.jpg 
Afișări:	450 
Mărime:	356,8 KB 
ID:	627407 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	_DUM4822.jpg 
Afișări:	467 
Mărime:	338,5 KB 
ID:	627408

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1344

                                Răspuns la: Scule Makita

                                Pt cei care taie frecvent cu flex mare , cu disc de 230, Makita are o varianta usoara, GA9050, potrivita pt taieri comode dar nu foarte solicitante pt scula, aceasta avind 2000W. Eu unul am de gind sa o cumpar. De unde se poate cumpara ieftin vad ca stocul e epuizat. http://www.atelierultau.ro/advanced_...eywords=ga9050
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...