Scule Makita

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihai.lucian
    Incepator
    • 25.ian.2014
    • 4

    #61
    Răspuns la: Scule Makita

    Salutare tuturor. Sunt nou pe forum si sunt posesor de 22 scule Makita. Ultima achizitie fiind un makita SC120D REBAR CUTTER electrohidraulic (COLABORARE Makita - Ogura). Pentru cei interesaţi pot oferi informaţii despre următoarele modele (CELE CU SEMNELE EXCLAMĂRII LE CONSIDER MAI NEOBISNUITE ; nu am mai scris ce sunt; mandru de numărul 12):

    1. GA 9020
    2. 9558NB
    3. GD 0600
    4. NB 2414 !!!
    5. SG 1250 !!!
    6. HR2470T
    7. HP1621
    8. DA300R !!!
    9. BHP442RFE
    10. 6723DW !!!
    11. TD020DSE
    12. HG1100 !!!!! MADE IN ROMANIA !!!!!
    13. 1923B
    14. 5704R
    15. LH1040
    16. 4350CT
    17. 6013BR
    18. JR300V
    19. ML 184!!!!!
    20. 9924DB!!!!!
    21. 9032 !!!!!!!
    22. SC120 D!!!!

    Pot oferi descrieri si poze pentru cei interesati. Toate cele bune!

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      #62
      Răspuns la: Răspuns la: Scule Makita

      Postat în original de mihai.lucian
      Salutare tuturor. Sunt nou pe forum si sunt posesor de 22 scule Makita. Ultima achizitie fiind un makita SC120D REBAR CUTTER electrohidraulic (COLABORARE Makita - Ogura). Pentru cei interesaţi pot oferi informaţii despre următoarele modele (CELE CU SEMNELE EXCLAMĂRII LE CONSIDER MAI NEOBISNUITE ; nu am mai scris ce sunt; mandru de numărul 12):


      12. HG1100 !!!!! MADE IN ROMANIA !!!!!

      Pot oferi descrieri si poze pentru cei interesati. Toate cele bune!
      Sa vedem intai cat de fiabila este , calitatea lucrurilor facute in romania e cam indoelnica ...

      Comentariu

      • mihai.lucian
        Incepator
        • 25.ian.2014
        • 4

        #63
        Răspuns la: Scule Makita

        Referitor la fiabilitatea produsului....merge de rupe de 3 ani daca nu chiar 4 ani. Referitor la sculele Makita produse in Romania sunt 100% sigur ca sunt produse după aceleaşi standarde de calitate impuse de producător in orice fabrica a sa. Cât despre marile firme (branduri) indiferent de domeniul lor de activitate au ales sa produca in tarile asiatice pentru a reduce costul cu mana de lucru.Referitor la calitate cred ca suntem toti constienti ca orice produs facut inainte de 99 - 2000 era facut altfel - sa tina - pe cand acum este produs - sa tina mai putin ca sa cumpăram altul. Ca sa nu deviem de la subiect Makita are o "farmacie" la Branesti si produsele sunt testate...verificate...etc. In plus fabrica detine un imens depozit de piese si poate sa livreze o piesa comandata la un dealer (gen atelierultau.ro) a doua zi daca este de la un model aflat in productie in intrega lume si in maxim 10 zile de la un model scos demult din productie iar preturile sunt la 50% fata de bosch (rotor dfr2 26 costa 250 lei - rotor 2470t costa 100 - 120 lei). PS: Am mai cumpărat o lampă BML 184 CARE NU SCRIE UNDE ESTE FACUTA (precis china) si un ventilator BCF201 MADE IN CHINA -pe care il folosesc sa scot fumul de la sudura afara si merg ambele fara probleme si se vede calitatea materialelor si a obiectelor in sine.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          #64
          Răspuns la: Scule Makita

          Si...scoate, zici, fumul afara ? Nu de alta, dar este stiut faptul ca fumul se ridica, iar acest ventilator este cu asezare pe sol. Nu stiu cat de eficient este. Se poate sa ne dati niste detalii cu privire la incaperea in care lucrati si modul de lucru al ventilatorului ?
          Multumesc !

          Comentariu

          • mihai.lucian
            Incepator
            • 25.ian.2014
            • 4

            #65
            Răspuns la: Scule Makita

            Ventilatorul este unul portabil.....lucreaza pe sol sau pe orice este pus.......nu are nevoie de sursa de energie gen priza deoarece folosete accumulatorii liion de 14.4 sau 18 V. Se poate folosi si la priza - vine insotit de adaptor. Cat despre fum se ridica in sus....daca nu sunt curenti de aer care sa il dirijeze in alta directie decat cea a lui naturala. Ventilatorul se poate inclina pana la 45 de grade. Camera in care lucrez nu poate fi definita....este camera unde ai nevoie sa sudezi. Locul in care sudezi poate fi in interior sau in exterior. Indiferent daca sudezi la interior sau exterior este nevoie sa scoti fumul din nasul celui care sudeaza. Alte detalii despre cum fuctioneaza un ventilator nu cred ca este nevoie sa dau.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2271

              #66
              Răspuns la: Scule Makita

              Mda, adica il tii pe langa tine si indreptat cu "evacuarea" spre geam, sau usa. Am vazut eu bine pretul de 145 lei ?!

              Comentariu

              • mihai.lucian
                Incepator
                • 25.ian.2014
                • 4

                #67
                Răspuns la: Scule Makita

                Modul de asezare este corect.Pretul nu stiu cat este de corect ca este peste 4 milioane pe piata. Aici este mai ieftin http://mercador.ro/oferta/ventilator...a-ID1EdCn.html

                Comentariu

                • yocosmi
                  Incepator
                  • 05.apr.2014
                  • 2

                  #68
                  Răspuns la: Scule Makita

                  Fiind prima oara cind postez pe acest forum vreau sa transmit salutari de bine tuturor.Rar am folosit o bormasina sau o surbelnita electrica si tot timpu a trebuit sa ma milogesc la unu si altu pt ca eu nu am avut.Asa ca mi-am cumparat de noi doua scule :1.Ciocan rotopercutor Makita HR2470 si 2.Masina de gaurit si insurubat cu ac. Makita DF330DWE. Au venit sigilate in cutiile lor, dar fara nici un burghiu nici ciocanu si nici surubelnita.Mentionez ca vreau sa le folosesc numai pt uz casnic, vreau sa am grije de ele sa ma tina cit mai mult timp.Acuma am sa formulez niste intrebari , va rog sa nu ma luati la misto, dar asta e nivelul la care sunt. Sunt novice si vreau sa stiu de la voi cit mai multe informatii.
                  1. Am citit ca trebuie unse si scula si burghiu. Nu stiu cu ce sa ung si unde anume.
                  2. Habar n-am ce set de burghie(lemn, otel , beton) tre sa-mi iau pt ciocan(aicea trebuie si dalti sau dalte) si altele pt surubelnita. Am inteles din ce am citit aici pe forum ca este importanta calitatea burghiului.Niste linkuri cu preturi si modele m-ar ajuta.
                  3.Am facut rau ca nu am ales la surubelnita modelul Makita 6281DWPE?
                  4. La surubelnita nu stiu concret cam ce am voie sa fac cu ea si ce nu. Niste exemple m-ar ajuta sa inteleg mai bine.
                  Multumesc anticipat pt raspunsuri.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    #69
                    Răspuns la: Scule Makita

                    Ce mandrina are ciocanul rotopercutor ? Daca e SDS , cauta in magazile de profil burghie de grosimea care ti trebuie , cu prindere SDS .
                    Burghiul NU se unge .
                    la fel burghie pentru masina de insurubat , de lemn si metal si adaptor pt biti .
                    Luate de site

                    Avantaje în utilizare:
                    Portscula SDS-PLUS.
                    Sistemul de ghidare a mandrinei permite schimbarea ușoară a burghielor.
                    Trei moduri de operare: percuție, rotopercuție și rotație fără percuție.
                    Turația și cuplul funcției "revers" este aceeași ca și la rotație "înainte" prin folosirea unui bloc inversor compact.
                    Întrerupător și buton de blocare de dimensiuni mari, ce permite o acționare facilă.
                    Durabilitate ridicată a mecanismului, motorului și periilor de carbon.



                    Caracteristici tehnice:
                    Puterea absorbită: 780 W
                    Turația în gol: 0 - 1.100 rpm
                    Frecvența bătăilor in gol: 0 - 4.500 min‾¹
                    Energia de impact: 2,4 J
                    Diametrul găurii în beton Ø: 24 mm
                    Diametrul găurii în oțel Ø: 13 mm
                    Diametrul găurii în lemn Ø: 32 mm
                    Greutatea conf.EPTA: 2,9 kg
                    Ultima editare de coby; 05.apr.2014, 17:26.
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • yocosmi
                      Incepator
                      • 05.apr.2014
                      • 2

                      #70
                      Răspuns la: Scule Makita

                      Pai la masina de insurubat am vazut ca trebuie sa desurubez mandrina si se desfac falcile alea de apucat. La ciocan tre sa apas pe mandrina. Dar asa nu stiu cum se numesc.Ma gindesc ca sunt pe forum posesori de HR 2470 si care pot da mai multe detalii.
                      Ultima editare de yocosmi; 05.apr.2014, 18:01.

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2271

                        #71
                        Răspuns la: Scule Makita

                        Eu am o Makita 2610, o folosesc de un an si nu i-am facut nimic, in afara de a o intretine curata. Sunt curios si eu ce se poate face, la o anumita perioada de timp, pentru intretinere.

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          #72
                          Răspuns la: Re: Scule Makita

                          Buna ziua. Sunt mai nou pe aici si as avea o rugaminte pt dummy. Inteleg ca aveti o masina de canelat Makita SG150 As fi foarte curios cum merge in beton de bloc si daca imi puteti spune cam cit ar veni ca si cost pe metru liniar de canal pt tub de 20mm, in beton de bloc(aproximativ, in acest cost intrînd discurile diamantate,uzura sculei si a aspiratorului, sacii de schimb pt aspirator,etc) Astept raspunsul dumneavoastra sau daca altcineva deţine scula si poate da detalii e binevenit
                          Mulţumesc.
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          • dummy_
                            Membru Marcant
                            • 16.mai.2009
                            • 670

                            #73
                            Răspuns la: Scule Makita

                            Am si lucrez cu scula respectiva , dar se pot adauga urmatoarele lucruri
                            - Nu merge in beton armat , eventual cu armatura de gen 4 mm
                            - E destul de greu de folosit si controlat
                            - Viteza de taiere depinde foarte mult de calitatea discurilor folosite
                            -are o protectie termica suparatoare ...
                            -prost gandit sistemul de gidaj
                            - Scoate praf la intrarea in material
                            Eu o folosesc doar in caramida , sape , beton fara armatura

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1395

                              #74
                              Răspuns la: Scule Makita

                              Multumesc de precizari. Intradevar,conteaza mult discurile, stiu de la tipi ce taie de mult beton vibrat si armat ca discurile bune taie ca uns, nu produc vibratii ce uzeaza angrenajul masinii
                              Imi spunea cineva de o anume gama de la Makita ce are diamantul ordonat simetric si de calitate ca merge bine in beton de bloc si taie armaturi sau capeti intorsi grosi fara nici o problema(evident ideea e sa se evite cit e posibil taierea armaturilor mai ales cele groase) din fericire cele groase si cu adevarat importante sunt mai in interior si la colturi(in general) si nu se ajunge cu freza la ele
                              Problema la gama aceasta buna de discuri de la Makita e pretul, undeva la 750 lei, pret care pt nivelul de bani de la noi nu e mic
                              Sunt si copii chinezesti de discuri Makita,f ieftine dar si f slabute
                              E greu sa dai un tip de disc cu raportul bun pret calitate si asta se poate numai dupa ce ai taiat efectiv in mai multe conditii cu respectivul disc.Probabil testul suprem e in betonul de bloc vibrat si aramat. nu stiu sa fie alt beton mai dur intilnit uzual. Sunt pe net discuri undeva la 200 si un pic care ar merge binisor la blocuri. Sunt de la mai multe firme si mai multe modele
                              Eu prefer taiatul spartului chiar daca trebuie sa platesc pe cineva sa-mi taie,sau tai eu.Taiatul e meserie, iese lucru fain din multe puncte de vedere
                              Spor la lucru de calitate
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • Temelye
                                Living Legend
                                • 23.apr.2014
                                • 1395

                                #75
                                Răspuns la: Scule Makita

                                In ultimul timp am o parere din ce in ce mai buna despre Makita in detrimentul celor de la Bosch.Am dat vreo 750 lei pe un flex mic de la Bosch (CIE 125 de 1500w) si va pot spune ce partea mecanica din fata(rulmentul in speta) e f slabuta. Ca timp de lucrat efectiv are putin si deja are joc la rulment.Veche gama de 1400w era mult mai reusita si bine facuta,CIE asta eu zic ca e jalnic ca rezistenta. orcum, m-am simtit inselat asa ca in viitor merg pe Makita
                                Am lucrat cu un rotopercutor Hitachi si mi-a placut era mic,compact si f.nervos dar am inteles ca nu prea tin in timp,cade percutia la ele
                                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                                Comentariu

                                Procesare...