Centrala termica - problema cu apa calda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vaillantu
    Incepator
    • 26.dec.2010
    • 3

    Centrala termica - problema cu apa calda

    Buna ziua,

    Centrala este Vaillant VUW 242/2-5.

    Avem probleme cu apa calda de ceva timp, in sensul ca se incalzeste putin, apoi se opreste. Am chemat un mester, care ne-a spus ca e defecta vana cu 3 cai si placa electronica si ca mai bine cumparam alta.

    Centrala e fabricata in 2002, dar e instalata din 2007.

    Vana am schimbat-o, a costat vreo 5-600 de lei.

    Ce ar mai putea fi stricat in afara de placa electronica? Chiar asa de scumpa sa fie placa aia? Undeva la 1000 de lei ne spusese mesterul.

    Daca ar mai trebui sa schimb si altceva, atunci chiar ca as ajunge la pretul unei centrale noi, mai slabe.

    N-as schimba centrala pentru ca dupa parerea mea Vaillant e destul de buna fata de Ariston sau altele pe la 2000 lei.
    Fișiere Atașate
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    .... si totusi este o centrala model vechi.

    Nu stiu ce comparatie faci cu Ariston, Ariston este o firma care face centrale pt toate bugetele. Chiar si cele ieftine de la ei au facilitate de confort pe apa calda.

    Prietena mea a avut o situtie similara si a cumparat o centrala Baxi pt garantia extinsa(ii era teama de intalniri de gradul 3 cu service).

    Ca sa iti dai seama pana si pompele din centralele vechi aveau randament slab.
    Te costa sa o repari 1600 ron. de ce compari cu o centrala la nivelul acesta de pret?
    DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Postat în original de apanoiu
      ....Ca sa iti dai seama pana si pompele din centralele vechi aveau randament slab.
      Va dati seama ...la cit functioneaza , chiar conteaza
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #4
        Daca este stricata placa va recomand sa schimbati centrala, deorece din acest moment vor incepe sa cedeze piese din interior una cate una si veti avea numai probleme, in plus o centrala noua va avea si garantie, indiferent de producator.

        Comentariu

        • apanoiu
          Membru Marcant
          • 10.mai.2010
          • 643

          #5
          Mircea G, pompa din centrala merge destul de mult.
          Daca ai functia auto cu sonda externa, merge in continuu.
          De asemenea, daca vrei confort, setezi tur la temp mica si functionare continua. Sunt convins ca totul conteaza.

          Centrala mea Viessman, de acum 10 ani are pompa de 130W la 24kw.
          Aristonul meu are 85 W la 30 kw, condensare.

          Pt a vedea ce diferenta face tehnologia pompei, uitati-va pe calculele de la Grundfos(mai ales la pompele de generatie noua).
          Curentul este scump.
          DIY

          Comentariu

          • termoadi
            Membru Marcant
            • 21.ian.2007
            • 984

            #6
            Mda, am pus becuri economice prin casa, dar centrala nu o schimb pentru cativa wati in minus...
            Acum referitor la vailantul cu pricina, mai rar sa fie placa defecta, mai bine sa se verifice ntc-urile.
            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de apanoiu
              ..... pompa din centrala merge destul de mult.
              Daca ai functia auto cu sonda externa, merge in continuu.
              De asemenea, daca vrei confort, setezi tur la temp mica si functionare continua. Sunt convins ca totul conteaza.
              Ce-am inteles ! Sonda externa nu foloseste la nimic bun deoarece face ca centrala sa functioneze non-stop !? Daca vrei confort centrala merge non-stop !?
              Comentarii : eu m-am aratat mereu impotriva sondei externe pe motiv ca asa zisa reglare a temperaturii , o pot face si eu , si chiar daca nu o fac , nu se intimpla nimic , nu consum nimic in plus , DAR sa spun ca ea tine in permanenta pompa in functiune ....NU .
              Confortul este dat de mentinerea unei temperaturi constante in casa , si asta este dat de termostatul de ambient si NU presupune functionarea non-stop . Daca la dvs confortul este sinonim cu functionarea non-stop , ceva nu este in regula ....
              Despre consumul pompelor , stiu , imi vin tot felul de brosuri de ani de zile , dar si eu gindesc ca mai bine mai pun un bec economic decit sa schimb o pompa sau centrala . Daca eu schimb centrala din cauza pompei si scriu aici pe forum , va asigur ca din timpit nu m-ar scoate nimeni .
              Si in prospectele primite de la firme , se pune accentul pe economia facuta cu muuuuuuuulet pompe , deoarece la O pompa , este nesemnificativa .
              Si daca vreti economie ...ce economie face cineva care decide sa arunce o centrala pentru o pompa ? Unde este economia daca el arunca o instalatie care inseamna resurse , materiale si manopera ??? Asta ar insemna ca pentru un amarit de kw cistigat , sa aruncam pe fereastra mii de kw , echivalentul echipamentului aruncat si al celui nou ....
              -------------------------------------------
              Daca n-am fi indoctrinati cu politica de consum , am vedea ca ESTE MAI ECONOMIC sa mentinem in functiune cit mai mult un echipament , in cazul centralei termice , macar un 15 ani , decit joaca cu schimbatul ei la 5 ani .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • vaillantu
                Incepator
                • 26.dec.2010
                • 3

                #8
                schimbare

                Postat în original de Consultant climatizare
                Daca este stricata placa va recomand sa schimbati centrala, deorece din acest moment vor incepe sa cedeze piese din interior una cate una si veti avea numai probleme, in plus o centrala noua va avea si garantie, indiferent de producator.
                Multumesc!
                E adevarat, la una noua am garantie? Cat timp? Trei ani? Centrala mea e folosita 3 ani! Acum s-a rupt, nu am garantie. O schimb ca sa am iar garantie?
                Si pe urmatoarea o schimb dupa inca trei ani? Ca sa am iarasi garantie?

                Refuz sa cred ca durata de viata a unei centrale este exact cat garantia.

                De aceea prefer sa incerc sa o repar decat sa dau fuga si sa o schimb.

                Doar ca vreau sa calculez cam la cat ma poate ajunge, in cel mai rau caz.

                Comentariu

                Procesare...