Reconditionare ferestre si usi

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cuciuch daniel
    Membru Marcant
    • 31.oct.2005
    • 358

    #16
    tin sa va contrezic, plasticele daca sunt executate bine pot arata mult mai bine decat lemnul. la bucatarie am mobila de pal (un pal de calitate superioara) furniruit cu furnir de plastic, arata de milioane, arata mult mai bine decat mobila din dormitor care este furniruita cu furnir de lemn.
    deci in concluzie si plasticul poate arata bine, asta daca e pus in valoare, sau daca este executat bine. daca aveti alergie la plastice, e cam nasol. in cazul asta ar trebui sa folositi materiale lemnoase.
    va multumesc de raspunsuri.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #17
      Postat în original de cuciuch daniel
      tin sa va contrezic, plasticele daca sunt executate bine pot arata mult mai bine decat lemnul. la bucatarie am mobila de pal (
      Poate ca avem si noi PAL si totusi acest material nu se compara cu bietul COLANT. Este diferenta de la cer la pamant.

      Asa am putea pune si "scoci" colorat
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • cuciuch daniel
        Membru Marcant
        • 31.oct.2005
        • 358

        #18
        e o idee foarte buna si scociul colorat, dar ar fi o problema: nu cred ca gasiti cu latimi mai mari de 10 cm, si va fi foarte greu sa il lipiti unul langa celalalt astfel incat sa nu se vada ca au fost mai multe randuri spor la treba(mesteru recomanda)
        va multumesc de raspunsuri.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #19
          Postat în original de cuciuch daniel
          e o idee foarte buna si scociul colorat, dar ar fi o problema: nu cred ca gasiti cu latimi mai mari de 10 cm, si va fi foarte greu sa il lipiti unul langa celalalt astfel incat sa nu se vada ca au fost mai multe randuri spor la treba(mesteru recomanda)

          Pai cine a zis sa fie lipit unul linga altul. Poate obtinem un efect IRIS COLOUR SISTEM.

          Asa ca libertate deplina si creativitate, friu liber imaginatiei.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • cuciuch daniel
            Membru Marcant
            • 31.oct.2005
            • 358

            #20
            ar fi misto, si sa suprapuneti mai mu;lte culori, sa nu folositi doar una, cred ca e bestial si ca strat de baza sa folositi colanta, efectele fiind realizate in mare parte de "scoci". spor la treaba domnule viorel stanculescu
            va multumesc de raspunsuri.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #21
              Daca eram Domnisoara puteam sa-ti spun : RAULE
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • CRISTI STANCA
                Incepator
                • 20.feb.2006
                • 50

                #22
                Reconditionare usi interior

                Usile existente nu arata asa cum as vrea si ma gandesc sa le imbrac cu autocolant. Problema este ca feroneria nu functioneaza prea bine. Am cautat pe aici si am gasit cate ceva referitor la modul de aplicare a autocolantului. Daca vreau sa schimb feroneria cu una noua in ce fel pot repara golurile ramase de la cea veche? (fostul propietar a mai bagat un cui, un holdsurub,....ce a gasit si el)

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #23
                  Acum depinde de marimea gaurilor!?

                  Daca te referi doar la gaurile de prindere a sildurilor atunci poti folosi chit cutit(parca se cheama) pe care il gasesti in comert ambalat la cateva sute de grame (pret undeva intre 10-25RON functie de gramaj) .
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • CRISTI STANCA
                    Incepator
                    • 20.feb.2006
                    • 50

                    #24
                    Multumesc.
                    O sa merg sa intreb despre acest chit.
                    Ar mai fi o problema: pt usa modul de aplicare al autocolantului e ok(o dau jos si o slefuiesc,...degresez, aplic autocolantul) dar tocul nu este drept(marginile care imbraca peretele au terminatia pe rotund)
                    Oare se intinde acel autocolant si pe suprafete care nu sunt plane?

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #25
                      De fapt se lipeste, ai grija sa nu intinzi autocolantul pentru ca apoi iti va crea pliuri. Merge si pe suprafete curbe insa ai putina grija si cu siguranta trebuie sa te ajute inca o persoana.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • brazuca22
                        Incepator
                        • 15.mar.2006
                        • 3

                        #26
                        reconditionare fereastra

                        Am o fereastra de bloc clasica, dubla, cu vopseaua extrem de degradata in timp. As vrea sa o revopsesc dar nu stiu daca sa mai curat resturile de vopsea ramase. Am inteles ca trebuie si rechituita...Nu imi permit pt moment un termopan, asa ca macar trebuie sa o fac pe cea pe care o am sa arate acceptabil.
                        http://www.jaluzele.cabanova.ro

                        Comentariu

                        • cuciuch daniel
                          Membru Marcant
                          • 31.oct.2005
                          • 358

                          #27
                          da, spor la treaba
                          va multumesc de raspunsuri.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #28
                            Demontati in primul rand sticla din ramele ferestrei , dupa care inlaturati cu ajutorul unui spaclu vopseaua veche prin incalzire cu aer cald (merge si un uscator de par) de pe rame si cadrul ferestrei, chituiti imbinarile si fereastra, smirgluiti toata fereastra si ramele si apoi revopsiti totul.
                            La final obtineti o ferestra care arata ca si una noua.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • ovidius14
                              Incepator
                              • 21.nov.2005
                              • 68

                              #29
                              Usi de interior

                              Vreau sa stiu cum pot sa refac usile de la apartament. Problema e ca sunt vopsite alb si arata rau. Ce-as putea sa le fac?

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                #30
                                Re: Usi de interior

                                Postat în original de ovidius14
                                Vreau sa stiu cum pot sa refac usile de la apartament. Problema e ca sunt vopsite alb si arata rau. Ce-as putea sa le fac?

                                Pentru o refacere de calitate trebuie inlaturat stratul de vopsea veche prin incalzire cu suflanta de aer cald si raschetare cu un spaclu. Daca este nevoie imbinarile se chituiesc. Se smirgluieste apoi toata suprafata.
                                Din acest punct puteti opta :
                                -imbracarea usi in folie autoadeziva.
                                -vopsire in nuanta dorita.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...