Reconditionare ferestre si usi

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 909

    Răspuns la: Reconditionare ferestre si usi

    Nu are prag? Se poate adauga o perie sau diferite profile de adaos daca doriti sa micsorati spatiul respectiv. Spatiul minim ce ar trebui sa ramana este de 8-10mm.

    Comentariu

    • Cipri1
      Membru
      • 14.aug.2012
      • 263

      Răspuns la: Reconditionare ferestre si usi

      Nu , nu are prag .
      Da , la un profil ma gandeam si eu pentru ca o prelungire a usii cu ceva din PVC e imposibila . Usa cand se face , se face cu totul . La ce perie va referiti si ce profil mi-ati recomanda ?
      Da , pana la parchet vor ramane 11 mm .
      Si ca tot sunt aici ( nu mai stiu daca am postat in alta parte ) caut niste profile daca pot sa le numesc asa din cauciuc care se pun la usi , cum sunt la spitale . Pentru a etansa complet zona dintre usa si podea . Stiti pe unde as putea sa gasesc ?

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6698

        Răspuns la: Reconditionare ferestre si usi

        Perii usi :
        Fișiere Atașate
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Cipri1
          Membru
          • 14.aug.2012
          • 263

          Răspuns la: Reconditionare ferestre si usi

          Da , asta cautam !

          Comentariu

          • Arbaleta
            Incepator
            • 09.sep.2019
            • 2

            Buna seara!
            Am o tâmplărie de aluminiu, veche de ceva vreme.
            Am remarcat ca garniturile unei ferestre cu deschidere dubla s-au contractat foarte tare, atat cele de pe tâmplărie, cat si cele de la sticlă.
            As dori sa înlocuiesc garniturile.
            Imi puteți spune daca este posibil? Eventual si o recomandare de meseriași din București.
            Mulțumesc.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15118

              Sunt putini mesteri care fac lucrari de intretinere si reparare a tampariei. Inlocuirea garniturilor se poate realiza si de catre dvs. daca aveti putina indemanare. Trebuie sa cautati o garnitura cu profilul si dimensiunea respectiva, sa o achizitionati de la un distribuitor si sa o inlocuiti. Se scoate garnitura veche, se curata locasul si se introduce in canal noua garnitura fara a o intinde.

              Comentariu

              • Arbaleta
                Incepator
                • 09.sep.2019
                • 2

                Multumesc pt răspuns!
                Ideea e ca aceste garnituri au o bază de plastic, nu sunt ca garniturile pentru tâmplăria PVC.
                Am găsit un "meseriaș" care mi-a zis ca se pot schimba, dar e mult de muncă, așa că n-a mai răspuns la telefon ulterior.
                N-am 2 mâini stângi, deci m-aș încumeta să încerc singur, dar nu știu dacă găsesc garnitura identică (cu baza de plastic) sau daca as putea folosi garnitura ca cea pentru PVC.
                Am observat ca si cea pt PVC e de mai multe tipuri, mărimi.
                In concluzie, am câteva necunoscute pe care, daca nu găsesc pe cineva care să mi le clarifice, imi e greu ca novice să mă apuc de treabă asta, mai ales că, daca ma apuc, fie o fac cum trebuie, fie schimb tâmplăria. 😊

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15118

                  Da, exista diferite tipuri de garnituri atat din punct de vedere al formei constructive cat si al dimensiunilor. Primul pas inainte de a lua o hotarare este sa cautati garniturile, mai precis sa le identificati forma si dimensiunile apoi le cautam la furnizori/producatori.
                  Desfaceti un colt si faceti o fotografie, poate reusim sa il identificam impreuna.

                  Comentariu

                  Procesare...