Cea mai convenabila metoda de incalzire a casei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • paula84
    Incepator
    • 15.sep.2008
    • 41

    #16
    Are cineva instalata o astfel de centrala acasa? ma interesa cat a fost o factura intr-o luna de iarna?

    Comentariu

    • body76
      Membru
      • 18.nov.2008
      • 179

      #17
      Daca si numai daca este instalata corespunzator puteti avea o economie de 12% pe luna de iarna. Daca nu o instalati corespunzator economia va fi doar in toamna - primavara.

      Comentariu

      • paula84
        Incepator
        • 15.sep.2008
        • 41

        #18
        Ce intelegeti prin instalata corespunzator?
        ce trebuie facut sau mai bine ce NU trebuie facut?

        Comentariu

        • body76
          Membru
          • 18.nov.2008
          • 179

          #19
          Adica o instalatie corect dimensionata care sa nu va oblige sa mariti temperatura agentului termic peste 50 de grade.

          Comentariu

          • apanoiu
            Membru Marcant
            • 10.mai.2010
            • 643

            #20
            La centralele in condensare modele ieftine (a se citi cele pe care le cumpara toata lumea) condensarea completa sau cat de cat completa are loc la temperaturi de tur/retur foarte mici, sub 50 grade.
            In rest functioneaza in condensare partiala, ceea ce este mai bine decat la o centrala clasica. O parte din condensare are loc chiar si pe kitul de evacuare.

            In orice conditii centrala in condensare functioneaza mai eficient economic decat una clasica, datorita amestecului corect de gaz/aer.

            La apa calda menajera turul ajunge la 85 grade si returul... depinde de transferul de energie. Oricum si asa condenseaza partial, cel putin la mine tot mai picura ceva.

            Avantajele ar ai fi pierderile mai mici pe cos, silentiozitate, calitate.
            Deja daca iti cumperi ceva in condensatie esti destul de pretentios incat sa nu te mai multumesti cu apa calda facuta in regim instant.
            DIY

            Comentariu

            • ionseptimiu
              Incepator
              • 05.feb.2012
              • 12

              #21
              INCALZIRE PRIN PARDOSEALA plus centrala pe gaze in condesatie plus termosemineu integrat

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #22
                Intradear sunt ideale sistemele cu mai multe surse de incalzirea, centrala termica, pompa de caldura si semineu, sau orice alte echipamente, dar acestea necesita o investitie foarte mare pentru echipamente si pentru constructia spatiului in care vor fi montate.

                Comentariu

                • Tempo
                  Incepator
                  • 16.feb.2012
                  • 2

                  #23
                  Buna seara,

                  Va rog daca puteti sa-mi dati o mana de ajutor in alegerea unei oferte pentru incalzire in pardoseala. Am patru oferte primite, nu sunt in domeniu si am nevoie disperata de o indrumare catre cea mai buna solutie. Imi doresc foarte mult acest tip de incalzire pentru casa mea si chiar daca fac un efort pt a o instala , nu as dori sa renunt la solutia IPAT datorita confortului si costului de intretinere pe care il ofera.
                  Daca ma puteti ajuta, astept un semn pe mesaj privat .
                  Va multumesc.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #24
                    Acum imi puteti trimite mesaj privat, am avut o mica problema si nu le puteam primi.

                    Comentariu

                    Procesare...