Perete exterior baie - cum se izoleaza termic?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    Perete exterior baie - cum se izoleaza termic?

    Baia mea are latimea de 1.80m si exact peretele acesta e exterior. Cum e deja clasic la baile de bloc, cada se alfa exact pe acest perete. Evident mai sus pe acest perete e si geamul.

    Din pacate e foarte frig in baie si de aceea banuiesc si peretele acesta exterior de "implicare". Evident voi schimba geamul actual cu unul termopan dar tot nu va fi suficient.

    Deci vreau sa fac izolatia termica a acestui perete. Ma gandesc sa folosesc vata apoi bariera de vapori si apoi placile de gips-carton verde ca sa reziste la umezeala. Apoi peste placa de gips-carton vine faianta.

    Ce parere aveti ? Merge o astfel de solutie ? Sau... ce alta solutie ar fi buna? Mie mi-e teama totusi sa nu se infiltreze apa in placa de gips-carton si in vata, mai ales ca e chiar pe peretele cu cada. Ce ma sfatuiti?
    Stefan
  • klaus
    Membru Marcant
    • 24.iun.2005
    • 960

    #2
    Avand in vedere gradul ridicat de umezeala din camera respectiva (plus diferentele de temperatura destul de mari care pot crea mult condens), eu m-as gandi mai degraba la placi de polistiren (extrudat/expandat de fatade) lipite direct pe perete, si apoi placa de rigips(lipita).
    In cazul polistirenului extrudat, ar merge direct tencuit cu plasa si pusa faianta pe el direct, fara placa de rigips.
    Viata e complexa si are multe aspecte...

    Comentariu

    • i96nds
      Membru marcant
      • 03.ian.2006
      • 427

      #3
      Multumesc, klaus.

      In baie sigur umezeala ajunge sa fie mare, mare. Sotia obisnuieste sa faca sauna acolo si sa se balaceasca cate o ora. Chiar am adus aparatul ala ca sa masor umiditatea - in mod normal e 40% insa dupa o baie prelungita ajunge la 90% !!!

      Deci sa inteleg eu ca solutia cu vata cam pica?

      Parca mi se pare mai serios polistirenul extrudat pentru ca rezista mai bine la umezeala mare, nu? Si cat de gros sa fie? Cam de 5cm e OK?

      Daca pun placa aia de rigips nu ajung dupa aia la aceeasi problema cu umiditatea care ajunge la placa ? Bine, macar scap de problema umezirii vatei, nu?

      P.S. Dar parca se zicea pe aici ca polistirenul trebuie folosit doar la exterior, nu si la interior. Chiar merge asa, totusi?

      Multumesc mult.
      Stefan

      Comentariu

      • cristianhaulica
        Incepator
        • 22.iun.2005
        • 59

        #4
        Postat în original de i96nds
        Multumesc, klaus.

        In baie sigur umezeala ajunge sa fie mare, mare. Sotia obisnuieste sa faca sauna acolo si sa se balaceasca cate o ora. Chiar am adus aparatul ala ca sa masor umiditatea - in mod normal e 40% insa dupa o baie prelungita ajunge la 90% !!!

        Deci sa inteleg eu ca solutia cu vata cam pica?

        Parca mi se pare mai serios polistirenul extrudat pentru ca rezista mai bine la umezeala mare, nu? Si cat de gros sa fie? Cam de 5cm e OK?

        Daca pun placa aia de rigips nu ajung dupa aia la aceeasi problema cu umiditatea care ajunge la placa ? Bine, macar scap de problema umezirii vatei, nu?

        P.S. Dar parca se zicea pe aici ca polistirenul trebuie folosit doar la exterior, nu si la interior. Chiar merge asa, totusi?

        Multumesc mult.
        Diferenta intre polistirenul expandat (de interior) si cel extrudat (pt pardoseli) e de densitate/duritate. Cum dv. o sa-l placati cu faianta, nu vad de ce sa dati bani mai multi pe cel extrudat.

        Polistirenul nu este afectat de umeseala, chiar daca aceasta ar ajunge la el. Dar prin placile de faianta si prin rigipsul (verde) nu vad cum ar mai ajunge apa la el . (unde nu e faianta puteti da cu var lavabil de exterior, in mai multe straturi, pt a nu permite trecerea umezelii)
        Intre rigips verde si tencuiala cu adeziv si plasa, eu zic ca cel mai bine ar fi sa va uitati la preturi.

        PS. Umiditatea nu prea aveti cum sa o scoateti din baie (cel putin cit faceti baie), deci ati intuit corect ca o crestere a temperaturii va micsora fenomenul de condens pe pereti. Vaporii vor ramine insa in aer pina cind veti aerisi temeinic.

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          Eu imi mentin parerea ca o solutie optima in cazul dat este de placi de polistiren extrudat, prinse si prin lipire si mecanic (cu dibluri ciuperca) de perete.
          Eu cred ca polistirenul extrudat de 5 cm e suficient.
          Si traiesc cu impresia (s-ar putea sa fie o impresie subiectiva) ca adezivul si plasa de fibra de sticla fac priza mai buna, ca si suport pentru faianta, pe polistirenul extrudat decat pe cel expandat.
          Daca esti paranoic, poti da intre canturile de imbinare a placilor de polistiren extrudat cu silicon poliuretanic (care nu ataca polistirenul).

          Daca insa peretele e stramb rau, se poate folosi polistirenul extrudat pur si simplu ca si placa de rigips. Se face un cadru din profile si se prinde pe profile.
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          Procesare...