Izolatie termica exterioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MarcelUrsaciuc
    Incepator
    • 05.ian.2011
    • 11

    Izolatie termica exterioara

    In legatura cu izolatia exterioara am deja montate geamurile termopan si glafurile exterioare sunt de 10cm si nu as vrea sa izolez casa cu polistiren expandat pentru ca ies glafurile de 20cm.

    As vrea sa izolez cu polistiren extrudat. Ce fel de polistiren extrudat imi recomandati si ce grosime pentru a fi o izolare termica mai buna?

    Am inteles ca polistirenul extrudat are densitate mai mare si izolatia poate fi mai subtire, pentru nu a iesi glafurile prea late pentru ca nu are aspect!

    Astept sfaturi de la dumneavoastra..
    Multumesc anticipat!
  • morioka70
    Membru
    • 16.aug.2009
    • 297

    #2
    Re: Izolatie termica exterioara

    Postat în original de MarcelUrsaciuc
    In legatura cu izolatia exterioara am deja montate geamurile termopan si glafurile exterioare sunt de 10cm si nu as vrea sa izolez casa cu polistiren expandat pentru ca ies glafurile de 20cm.
    Vreţi să spuneţi că spaletul exterior al ferestrei, şi nu glaful exterior, are in momentul de faţă 10 cm lătime. Iar dacă mai adăugati si-un strat izolator de 10 cm, spaletul o să devină lat de 20 cm.
    Bun, şi care-i problema? Spaletul respectiv se poate acoperi cu glaf exterior din aluminiu extrudat. Există pe piaţă glafuri din aluminiu extrudat de diferite lăţimi: de 15, 20, 25 si 30 cm. Pentru ce aveti Dvs acolo, puteti folosi cu succes un glaf de 25 cm lăţime, care va acoperi cei 20 cm ai spaletului. Iar dacă nu sunteţi multumit de culorile oferite de comercianţi (alb si maro), puteti să vi-l vopsiţi în câmp electrostatic (contra cost) în orice nuanţă a curcubeului. Deh, obrazul subtire cu cheltuială se ţine!
    Glaful, daca este din aluminiu, e recomandat a fi montat înainte să v-apucati să izolati pe-afară. Daca puneţi glaf din gresie, merge montat si după ce vă izolati casa. Totuşi ar fi bine ca acolo, la partea orizontală de jos, să puneţi neapărat un glaf, altfel o s-aveti probleme cu infiltraţia apei de ploaie (mucegai, igrasie).

    Postat în original de MarcelUrsaciuc
    As vrea sa izolez cu polistiren extrudat. Ce fel de polistiren extrudat imi recomandati si ce grosime pentru a fi o izolare termica mai buna?
    1. Extrudatul (XPS-ul) nu izolează cu mult mai bine decât polistirenul expandat pentu faţade (EPS18-F). XPS-ul si EPS18 au coeficienţi de transfer termic asemănători.
    2. Polistirenul extrudat (XPS) e mult mai scump decat cel expandat (costă aproape dublu). Oare chiar vă dau banii afară din casă?
    3. Spre deosebire de EPS, XPS-ul este impermeabil la apă => nu lasă peretele să respire => veţi avea probleme cu condensul, mucegaiul si igrasia.

    Pentru "o izolare termică bună", aşa cum vă doriţi Dvs, este suficient un EPS (polistiren expandat) de 10 cm grosime, dar care, atenţie, să fie pentru exterior (să aibă un "F" in componenţă, F= faţade) si să aibă densitatea de minim 16kg/m3, adică să fie ceva de genul: Cutărică EPS18 F, unde "Cutărică" este numele polistirenului respectiv (sau, în cel mai rău caz, al producătorului).

    Postat în original de MarcelUrsaciuc
    Am inteles ca polistirenul extrudat are densitate mai mare si izolatia poate fi mai subtire, pentru nu a iesi glafurile prea late pentru ca nu are aspect!

    Astept sfaturi de la dumneavoastra..
    Multumesc anticipat!
    Aţi înţeles gresit! În mod practic, la aceeasi grosime, XPS-ul si EPS 80 izolează la fel de bine. Nu vă luati după cei care vă spun tot felul de prostii, de genul că 5 cm de XPS fac cât 7 sau 10 cm (!!!) de EPS.
    Si nu uitati un lucru elementar: la partea orizonatlă de jos, spaletul exterior trebuie (a se citi: "e musai"!) să fie acoperit cu ceva. Un glaf exterior din aluminiu extrudat e solutia cea mai rezistentă în timp: nu corodează, nu crapă, nu se sparge si e perfect impermeabil (dacă e montat cum trebuie). Gresia sau faianţa se mai crapă/ciobeşte în timp. Glaful din aluminiu, dacă nu pe pui cu flexul sau cu ranga pe el, n-are moarte.

    a) Vreţi să cheltuiţi banii de pomană si să faceţi muncă în zadar? Puneţi XPS se 5 cm!
    b) Vreţi să faceti o treabă ca lumea de la cap la coadă si să nu vă pese de frig? Atunci puneţi un EPS 80F de 10 cm grosime si-ati terminat bâlciul. Definiv!

    P.S.: Si fiindcă locuiţi la casă, puteţi încerca să vă faceti lucrarea singur. Liniştit, în tihnă, mai la vară, când o fi cald afară. In mare, nu e cine stie ce inginerie. Iar dacă nu ştiţi, aveţi tot tipul (o iarnă intreagă) să intrati pe acest forum si să citiţi pe indelete cum se face o izolare exterioară a locuinţei, cap-coadă, cu tot ce trebuie.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #3
      Re: Izolatie termica exterioara

      Postat în original de MarcelUrsaciuc
      In legatura cu izolatia exterioara am deja montate geamurile termopan si glafurile exterioare sunt de 10cm si nu as vrea sa izolez casa cu polistiren expandat pentru ca ies glafurile de 20cm.

      As vrea sa izolez cu polistiren extrudat. Ce fel de polistiren extrudat imi recomandati si ce grosime pentru a fi o izolare termica mai buna?

      Am inteles ca polistirenul extrudat are densitate mai mare si izolatia poate fi mai subtire, pentru nu a iesi glafurile prea late pentru ca nu are aspect!

      Astept sfaturi de la dumneavoastra..
      Multumesc anticipat!
      Pentru izolare termica puteti folosi polistiren expandat de 10 cm pentru pereti iar pentru zonele glafurilor puteti folosi extrudat mai subtire de 2 cm .

      Comentariu

      Procesare...