Renovare apartament

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #16
    Nu stiu ce este GI60, daca o fi glet pe baza de ipsos este bun.
    Cu stima.

    Comentariu

    • rosana
      Incepator
      • 23.aug.2006
      • 18

      #17
      Pai scrie" glet de ipsos GI-60 extra- pentru netezirea suprafetelor de beton si tencuieli". Daca nu inspira incredere as prefera sa cumpar altceva. N-am chef sa cada de pe pereti.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #18
        Postat în original de rosana
        Pai scrie" glet de ipsos GI-60 extra- pentru netezirea suprafetelor de beton si tencuieli". Daca nu inspira incredere as prefera sa cumpar altceva. N-am chef sa cada de pe pereti.
        Pai caut de 1/2 ore pe Google GI-60 si nimica. de accea nu am auzit
        Incearca glet de perete Apla UltraGlet
        Cu stima.

        Comentariu

        • rosana
          Incepator
          • 23.aug.2006
          • 18

          #19
          Pe gletul respectiv scrie ca este produs de Procema SA.

          Deci m-am lamurit cu gletul pentru peretele de deasupra aragazului, acum poate imi recomandati ceva pulbere cu timp de lucru lung (de preferat alba) sa astup gaurile.
          Dimensiuni:
          - "latoc" -crapatura are intre 5 si 10 mm latime,
          - "pe tavan" - gaura are cam 2 cm si 3-4 mm adancime
          -"latevi"- aici e mai grav: are cam 3-4 cm adancime. In baie am pus ipsos la ceva de genul asta; asa as pune si aici iar deasupra ceva usor de finisat.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	latevi_389.jpg  Afișări:	3036  Mărime:	80,2 KB  ID:	557228 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	latoc_130.jpg  Afișări:	2928  Mărime:	67,5 KB  ID:	557229

          Multumesc.
          Si pana una-alta ma laud nitel si pun o poza si cu lucrarea din baie. Toata acea portiune de tavan era varza de la mai multe inundatii succesive, cercuri concentrice si alocuri denivelarile erau pana la 1,5 cm. E drept ca nu am muchii perfecte, dar nici n-am insistat.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #20
            La toc poti repara intai cu mortar sau adeziv CM9 deoarece gaurica este marisoara.

            Ideea cu gletul este sa nu faci mult odata, mai putin si mai des pentru a nu arunca la gunoi materialul.

            La tevi poti folosi spuma poliuretanica sau silicon.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • rosana
              Incepator
              • 23.aug.2006
              • 18

              #21
              Ok, multam, nu ma gandisem la adezivi pentru faianta.
              Am dat o cautare si am gasit urmatoarele:

              -CM 9, adeziv pentru faianta si gresie, aplicabil la interior. Este un adeziv in pat subtire si mediu, utilizat pentru placari ceramice sau din piatra naturala, teracote si mozaicuri
              -CM 13, adeziv flexibil, rapid, pentru placari ceramice absorbante sau neabsorbante, pe suporturi minerale si critice.Poate fi utilizabil la interior, exterior si in zone umede
              -CM 117, adeziv flexibil pentru faianta si gresie. Este utilizabil pentru montarea de placi ceramice si a placilor termoizolante. Este utilizabil si pentru placari pe pardoseli incalzite
              -CM 217, adeziv in pat subtire pentru placari ceramice pe suprafete critice. Poate fi utilizabil pentru pardoseli incalzite, balcoane, terase si fatade, la zidarii subtiri (12 cm) si la chituirea rosturilor de dilatare ale cladirilor "

              Ce inseamna exact "adeziv flexibil" ? Oare nu ar fi mai potrivit CM 13 la crapatura de la toc? Eu trantesc usile . Sau poate CM 217 care merge la chituirea rosturilor de dilatare?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                Cred ca era mai bine sa ne spui din ce este peretele (daca nu ma insel din BCA? ce grosime?) si marimea acelei fisuri.

                Dup aplicarea materialului de umplere a fisurii este indicata si o banda de fibra.

                Nu cred ca esti dispusa sa cumperi un sace de CM217 doar pentru cateva fisuri (este undeva la 70 RON). Flexibil inseamna ca are o anumita capacitate de a rezista la diferitele solicitari (spre exemplu dilatari) ale suprafetelor pe care este aplicat.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • rosana
                  Incepator
                  • 23.aug.2006
                  • 18

                  #23
                  Iti multumesc pentru informatie, intradevar este prea scump pentru cateva fisuri, dar este bine de stiut. Imi place sa ma documentez bine inainte sa ma apuc de ceva, ca sa nu muncesc de 2 ori.
                  Plasa de fibra cumparasem, deoarece am citit vineri pe forum in alte subiecte.
                  Fisura are intre 5 si 10 mm latime (am scris mai sus la poze dimensiunile fiecareia) si asta pentru ca am racait eu nitel. Ea era foarte putin vizibila prin vopsea. Blocul are pereti din caramida.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #24
                    Intotdeauna cu mare placere, mai ales pentru o persoana atat de ambitioasa.

                    Nu am fost eu prea clar, ma refeream la lungimea fisurii.

                    Felicitari pentru peretii aia albi, arata bine in poza respectiva.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • rosana
                      Incepator
                      • 23.aug.2006
                      • 18

                      #25
                      Este destul de lunga, aproape cat tine usa. Am studiat pe partea cealalta si nu are nimic corespondent, deci banuiesc ca este ceva de suprafata, in tencuiala destul de groasa dealtfel pentru ca nu se vede caramida(cum spuneam , trantesc usile ).
                      Mai grav este la o usa in sufragerie. Acolo fisura corespunde si pe partea cealalta a usii, practic pe toata lungimea si nu prea gasesc o solutie logica de rezolvare. Este exclus sa dau jos acele caramizi si ma gandeam daca nu s-ar putea baga niste pene mici de lemn pentru fixare si apoi niste mortar, ceva si plasa.

                      Comentariu

                      • danhome_52
                        Membru Marcant
                        • 26.dec.2005
                        • 751

                        #26
                        Buna Rosana!
                        Pentru fisuri poti folosi o pasta pentru imbinari gips-carton, armata cu plasa fibra de sticla.Se poate cumpara la punga de 5kg si lucrabilitatea e suficient de buna! (Rigips Super, P 35,etc).Inainte de aplicare amorseaza suprafata!
                        Bafta!

                        Comentariu

                        • rosana
                          Incepator
                          • 23.aug.2006
                          • 18

                          #27
                          Pana la urma am facut in felul urmator:
                          - la gaura mare de la tevi am pus niste adeziv de faianta armat cu fibra de sticla. M-am gandit ca logic ar fi sa fie lipicios si sa faca priza buna. Finisarea nu am facut-o la nivel si dupa ce aproape s-a uscat am facut finisajul cu Rgips Super. Am 2 magazine in apropiere, dar nu gasesti chiar orice. Cum eu nu pot cara mai mult de 2-3 kg, nu m-am dus pe coclauri dupa materiale.
                          - am dat glet pe tot peretele de deasupra aragazului (cam 4mp, strat gros cam de 1- 1,5 mm) si pe niste portiuni de tavan unde era tot asa, cam copt. Am folosit punga de glet ce o aveam prin casa, deoarece nu era expirat.
                          Pot sa spun ca nu-i un glet grozav, nu e foarte fin, dar are timp de lucru foarte mare. N-a iesit chiar grozav, maine trebuie sa-l mai iau nitel la smirghel, dar pentru prima data, cred ca este onorabil. Din pacate l-am comparat cu ce a pus meseriasul de care povesteam mai sus. Ideea este ca acela folosit in loc de glet, o chestie pe care scrie "Ghips T", facut la Turda. Nu stiu daca se mai gaseste, dar arata absolut impecabil ce e pe perete( foarte fin la pipait) si vopseaua s-a curatat extrem de usor de pe el. Anul asta mai fac o camera si holurile, iar la anul in sufragerie si cealalta camera voi incerca altceva, ca asta nu prea imi place.
                          Si NU, nu fac asta de placere, dar am cheltuit banii de zugraveala pe chestii mai importante. Va tin la curent, si poate mai intreb.
                          Multumesc tuturor pentru sfaturi.
                          p.s. nu spun ce vopsea am cumparat ca poate ma luati la bombanit.

                          Comentariu

                          • Roxana_D
                            Incepator
                            • 31.aug.2006
                            • 75

                            #28
                            Renovare apartament - operatiuni

                            Puteti sa-mi spuneti care sunt operatiunile renovarii unui apartament?

                            Comentariu

                            • rosana
                              Incepator
                              • 23.aug.2006
                              • 18

                              #29
                              Am promis ca va tin la curent cu starea lucrarii.
                              Bucata de perete gletuita de mine, de deasupra aragazului (3m pe 1m), am slefuit-o cu smirghel, dar stiti cum e: pana nu dai primul strat de vopsea nu vezi cat de drept este. Ei bine am dat primul strat de vopsea si arata perfect. Pur si simplu nici o gaurica sau denivelare. Deci curaj! cu nitica rabdare se poate face si aceasta lucrare. Eu tare ma temeam de ea.

                              Problema este insa alta, asa ca voiam sa atrag atentia celor care se ocupa singuri de renovare. Exact in coltul de incapere unde era cel mai afumat, pe tavan, au aparut niste mici desprinderi de vopsea. Si aici vreau sa va atrag atentia, pentru ca am facut o gresala, zic eu de incepator, nefacuta nici la prima zugraveala. In bucatarie au fost patru randuri de vopsea, pe care le-am dat jos cu spaclul, pana la glet. Am sters eu cu un burete dupa aceea, dar se pare ca acel abur gras patrunsese prin vopsea. Asa ca ATENTIE: degresati bine peretii in bucatarie.
                              Acum, in loc sa dau al doilea strat de vopsea si sa termin lucrarea, trebuie sa razui toata acea portiune, sa dau glet, si apoi sa sper ca nu se va vedea prea tare.

                              Comentariu

                              • Seni
                                Living Legend
                                • 05.mar.2006
                                • 3481

                                #30
                                rosana, ai aplicat amorsa??

                                Comentariu

                                Procesare...